Προγνωστικά στοιχήματος Α' Ισπανίας 21/9

Από: Ηλίας Μαλιγιάννης

20/09/2013

Επιτυχημένη ήταν η πρότασή μας για το ματς της Οσασούνα με την Έλτσε με το οποίο ξεκίνησε η 5η αγωνιστική στην Ισπανία, αφού επιβεβαιώθηκε το 2-3 γκολ, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρώτη τους νίκη.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ - ΜΑΛΑΓΑ (17:00): Προβληματίζει με την απόδοσή της τελευταία η Σοσιεδάδ, γνώρισε την ήττα στην εντός έδρας πρεμιέρα της στο Τσάμπιονς Λιγκ από την σαφώς πιο έμπειρη στη διοργάνωση Σαχτάρ Ντόνετσκ με σκορ 2-0. Χωρίς νίκη παραμένει και στο πρωτάθλημα για τρεις αγωνιστικές, καθώς δεν έχει κερδίσει ξανά από τον πρώτο αγώνα και μετά. Κόλλησε στη «λευκή» ισοπαλία με αντίπαλο τη Λεβάντε εκτός έδρας, χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα, έχοντας το μυαλό της και στο ευρωπαϊκό ματς. Πρώτη νίκη για τη Μάλαγα, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ελ Χαμνταουΐ που πέτυχε χατ-τρικ. Θύμα η Βαγιεκάνο που δεν κατάφερε να αντιδράσει σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Τραυματίες οι Γκρανέρο και Ελουστόντο για Σοσιεδάδ επιστρέφουν Ντούντα και Άντερσον για Μάλαγα.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Περιμένω ανοιχτό παιχνίδι με γκολ εκατέρωθεν επομένως Over 2.5 με απόδοση 1.85 στον stoiximan.

ΑΛΜΕΡΙΑ – ΛΕΒΑΝΤΕ (19:00): Σκούρα τα βρίσκει η Αλμερία στην πρώτη κατηγορία, δεν έχει ακόμη σημειώσει την πρώτη της νίκη. Θετικά αποτελέσματα οι δύο συνεχόμενες ισοπαλίες με Χετάφε εκτός και Έλτσε εντός έδρας με το ίδιο σκορ 2-2. Την τελευταία αγωνιστική, ηττήθηκε στη Μαδρίτη από την Ατλέτικο με 4-2, όμως πάλεψε το ματς και δεν κατέθεσε εύκολα τα «όπλα». Σαφής η βελτίωση για τη Λεβάντε έπειτα από την συντριπτική ήττα της πρώτης αγωνιστικής στο Καμπ Νου από την Μπαρτσελόνα. Δυσκολεύεται ακόμα στα εντός έδρας παιχνίδια της αφού μετρά δύο ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς, μένοντας και στα δύο στο 0-0. Επιστρέφει ο μπακ Ντουμπαμπιέρ για Αλμερία, εκτός ο Λόπεθ για Λεβάντε.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Αξίζει το ρίσκο στο Over 2.5 με απόδοση 2.00 στον stoixman.

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (21:00): Δεύτερη έξοδος για τη Ράγιο, δεύτερη «πεντάρα’ αυτή τη φορά από τη Μάλαγα στην Ανδαλουσία. Μονάχα ένα μισάωρο άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων, δέχτηκε δύο γκολ έως το τέλος του ημιχρόνου. Ακόμη τρία γκολ στην επανάληψη, σίγουρα έχει διορθώσει πολλά στην μάδα του ο Πάκο Χέμεζ. Μία νίκη και τρεις ήττες μέχρι στιγμής για τους Μαδριλένους. Τιμωρημένος ο Μπανγκουρά, εκτός και ο Ιάγκο Φαλκέ. Στην κορυφή με το απόλυτο η Μπαρτσελόνα, αν και κινδύνεψε να το απολέσει κόντρα στην Σεβίλλη εντός έδρας. Προηγήθηκε με 2-0 και θεώρησε ότι το ματς τελείωσε, όμως οι Σεβιγιάνοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 90’ με τον Κόκε. Εφτάψυχη η «Μπάρτσα», σκόραρε ξανά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και πήρε τη νίκη. Εύκολη εντός έδρας νίκη για το Τσάμπιονς Λιγκ, 4-0 τον Άγιαξ.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Από το ημίχρονο το διπλό των «Μπλαουγκράνα» με απόδοση 1.61 στον stoiximan.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (23:00): Μέτρια εμφάνιση και δίκαιο 0-0 για τη Βαγιαδολίδ κόντρα στην Έλτσε. Έκανε κάποιες ευκαιρίες όμως ποτέ δεν διεκδίκησε δυνατά τη νίκη. Πρώτο μέλημα να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνα. Έμεινε για δεύτερο σερί ματς δίχως ήττα, έπειτα από το 1-0 επί της Χετάφε πριν δύο αγωνιστικές. Σημαντική επιστροφή του μέσου Έμπερτ (1 συμμ.,1 γκολ). Ακόμη μία νίκη πρόσθεσε στη φετινή της πορεία η Ατλέτικο Μαδρίτης, επικράτησε και της Ζενίτ για το Τσάμπιονς Λιγκ εντός έδρας, με σκορ 3-1. Άμεση αντίδραση μετά την ισοφάριση του Χουλκ στο 58’, απάντησε με τέρμα του Αρντά Τουράν στο 64’ και με ακόμη ένα από τον Μπαπτιστάο στο 80’. Το απόλυτο διατηρεί στο πρωτάθλημα. Επιστρέφει ο βασικός αμυντικός Μιράντα (3 συμμ.).

ΠΡΟΤΑΣΗ: Ασταμάτητη δείχνει η Ατλέτικο, στο 1.66 το διπλό στον stoiximan.