Προγνωστικά Στοιχήματος Β' Ιταλίας 20/9

Από: Αντώνης Μαρκαντώνης

19/09/2013

Άνοιγμα της 5ης αγωνιστικής σήμερα Παρασκευή για την Serie B στην Ιταλία. Στην πρώτη θέση παραμένει η Έμπολι που μέχρι στιγμής παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα με τις επίσης αήττητες Λατσιάνο και Τραπάνι να ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση. Για σήμερα το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο αγώνες και θα ασχοληθώ και με τους δύο στοιχηματικά.

ΛΑΤΙΝΑ-ΛΑΤΣΙΑΝΟ(20:00):Αρχή με την δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση της αήττητης Λατσίανο στο Domenico Francioni επί της Λατίνα. Συνέχεια στο αήττητο σερί της Λατσιάνο την προηγούμενη αγωνιστική με την ομάδα του Carmine Gautieri να παίρνει την εύκολη εντός έδρας νίκη αντιμετωπίζοντας την Αβελίνο με το τελικό σκορ στο 1-0 να την αδικεί. Η ομάδα της Λατσιάνο μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο σε αντίθεση με την Αβελίνο που έδειχνε να είναι σε άλλο αγώνα. Η ομάδα της Λατσίανο το εκμεταλλεύτηκε κάνοντας πολλές φάσεις και κατάφερε να σκοράρει κιόλας στο 25' με τον Amenta όπου ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στη επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αλλά η Λατσιάνο ανά διαστήματα έκανε σημαντικές φάσεις για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, δεν άλλαξε όμως μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα και έτσι η ομάδα του Carmine Gautieri συνέχισε το αήττητο σερί μέχρι στιγμής.

Άσχημο παιχνίδι εκτός έδρας για την ομάδα της Λατίνα κόντρα στη γηπεδούχο Τσιταντέλα την προηγούμενη αγωνιστική, με τις δύο ομάδες να μην κάνουν κάτι το αξιοσημείωτο και το 0-0 να αντικατροπτρίζει επάξια την εικόνα και το θέαμα που... δεν είδαν όσοι θεατές βρέθηκαν στο Guido Biondi. Στο πρώτο ημίχρονο συνολικά και οι δύο ομάδες έκαναν 6 ευκαιρίες με μόνο οι 2 από αυτές να είναι σχεδόν κλασσικές για γκολ. Στο δεύτερο η εικόνα των δύο ομάδων καλυτέρεψε λίγο κάνοντας κάποιες φάσεις και οι δύο ομάδες αλλά το τελικό σκορ παρέμεινε το ίδιο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Δυνατό παιχνίδι για το άνοιγμα της 5ης αγωνιστικής. Η Λατσιάνο θέλει την νίκη ή έστω το καλό αποτέλεσμα για να συνεχίσει το αήττητο με την ομάδα της Λατίνα να θέλει την καλή εμφάνιση μετά την κακή εικόνα της προηγούμενης αγωνιστικής. Επιλογή του άσσου με απόδοση 3.10 στη stoiximan  και με ρίσκο το Χ με απόδοση 3.05.

ΣΠΕΤΣΙΑ-ΠΑΛΕΡΜΟ(22:00): Συνέχεια στα καλά αποτελέσματα για την ομάδα του Gennaro Gattuso όπου δείχνει σιγά σιγά να ανακάμπτει μετά το άσχημο ξεκίνημα. Την προηγούμενη αγωνιστική παίζοντας καλή μπάλα ανά διαστήματα η ομάδα της Παλέρμο κατάφερε να πάρει την νίκη στο ντέρμπι με την Τσεζένα εντός έδρας με 2-1 στο Renzo Barbera. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έκαναν ευκαιρίες αλλά καμία δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στην επανάληψη η ομάδα της Τσεζένα ήταν αυτή που τα κατάφερε και με σκόρερ τον De F στο 53' λεπτό έκανε το 0-1. Από'κει και πέρα η ομάδα της Παλέρμο ξύπνησε και 7' λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Lafferty στο 60' και με τον Hernandez να σκοράρει σε ένα ακόμη παιχνίδι έκανε την ανατροπή γράφοντας το 2-1 όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στον αντίποδα η ομάδα τις Σπέτσια έκανε την δεύτερη σερί ήττα της εκτός έδρας αυτή την φορά επί της Κροτόνε, σε έναν ακόμη κακό αγώνα που έγινε από πλευράς θεάματος στο Ezio Scida. Στο πρώτο ημίχρονο το μόνο αξιοσημείωτο που έγινε ήταν το μοναδικό γκολ που σημειώθηκε στην αναμέτρηση έπειτα από εύστοχο πέναλτι του Torromino μόλις στο 8' λεπτό. Από'κει και πέρα  το ημίχρονο έκλεισε με μόλις δύο ευκαιρίες της Σπέτσια και αυτές ούτε κλασσικές. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού τον δύο ομάδων δεν άλλαξε και έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Σαφές προβάδισμα για την Παλέρμο όπου θέλει να συνεχίσει της καλές εμφανίσεις και με την εικόνα που έδειξε η Σπέτζια την προηγούμενη αγωνιστική δεν θα δυσκολευτεί και πολύ. Επιλογή του διπλού με απόδοση 2.25 και με ρίσκο το OVER με απόδοση 2.15 στη stoiximan .