Από: Θανάσης Μαργαρίτης

07/02/2014

Με έξι παιχνίδια συνεχίζεται η αγωνιστική δράση το Σάββατο για την Jupiler League του Βελγίου.

Κορτράικ - Άντερλεχτ

Κορτράικ: Αν και καλύτερη η Κορτράικ έκανε πέναλτι και φωνάζει και για γκολ που δεν μέτρησε και μοιραια περιορίστηκε σε ισοπαλία στο Μπέβερεν και απομακρύνθηκε από την 6η θέση."Χάσαμε για μια ακόμη φορά πολύτιμους βαθμούς σε ένα εκτός έδρας ματς" τόνισε απογοητευμένος ο τεχνικός βαν Χοζόεμπρουκ.Δεν υπολογίζεται ο χρήσιμος μέσος Ματόν ενώ αμφίβολος είναι ο επιθετικός Σεβαλιέ.

Άντερλεχτ: "Σφαλιάρα" για την Άντερλεχτ,που παρουσιάστηκε αναιμική στο Λιέρ και δεν απέφυγε την ήττα από τουςς μαχητικούς γηπεδούχους."Κομμένο το ρεπό για το Σαββατοκύριακο" υπογράμμισε εκνευρισμένος μετά το τέλος του ματς ο τεχνικός φαν ντερ Μπρομ,με την 2η κολλητή εκτός έδρας ήττα μέσα στο 2014,να αφληνει την ομάδα του στο -10 από την κορυφή.Αναμένεται να επιστρέψει ο βασικός κίπερ Προτό,διαθέσιμος για πρώτη φορά ο νεοφερμένος φορ Πογιέ ενώ εκτός είναι ο φορ Σουάρεθ.

Προτείνω το διπλό με απόδοση το 1.75 στην Stoiximan

Λέουβεν - Μαλίν

Λέουβεν: Ένα ημίχρονο άντεξε στην Γάνδη η Λέουβεν,που στην επανάληψη λύγισε στην πίεση των καλύτερων γηπεδούχων,όπως παραδέχτηκε και οτεχνικός Βερμόλεν,που... προήχθη σε πρώτο προπονητή και θα τελειώσει τη σεζόν.Στο +1 από την 15η θέση παλεύει πλεόν για την παραμονή και η διοίκηση αβαντάρει τις ελπίδες σωτηρίας,με τις προσθήκες τριών ποδοσφαριστών στην χειμερινή μεταφραφική περίοδο.Εξέτισε ο μέσος  Ενγκόλοκ, αλλά τιμωρημένος έιναι ο αμυντικός Μπανταλόφσκι ενώ εκτός είναι και ο στόπερ Ρόμπσον.

Μαλίν: Μετά από δύο σερί νίκες στο 2014,η Μαλίν ηττήθηκε από την Γκενκ,με κομβικό σημείο την χαμένη ευκαιρία του Γιούνκερ στο 57' καθώς στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν δεύτερο γκολ."Χάσαμε από μια καλύτερη ομάδα" δεν δίστασε να δηλώσει ο νέος τεχνικός Βαντερέικεν που πιστώνεται την βελτίωση στην εικόνα της μετά από την επανέναρξη του πρωταθλήματος.Ανέτοιμος ο νεοφερμένος Λεζεάρ,αμφίβολος ο τερματοφύλακας Πατσόφσκι ενώ δεν υπολογίζονται και πάλι οι Προντέλ,Ίντι και Βαν Ντάμε.

Προτείνω το Χ ως σημείο του αγώνα με απόδοση 3.30 στην Stoiximan

Λόκερεν - Σαρλερουά

Λόκερεν: Εντυπωσιακά κυλά η σεζόν για την Λόκερεν,που πέραν της 5ης θέσης και της επερχόμενης παρουσίας της στα πλέι-οφ την Τετάρτη προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου!Συναρπαστικό το ματς στην Οστάνδη (1-1),όπου πήρε ην πρόκριση στα πέναλτι μετά από 20(!) εκτελέσεις,με μοναδικό αρνητικό σημείο τα επεισόδια που προκάλεσαν οι φίλαθλοί της.Δεν υπολογίζεται ο στόπερ Μάριτς.

Σαρλερουά: Δεύτερη σερί ήττα για την Σαρλερουά που προβλημάτισε κόντρα στην Οστάνδη και η νευρικότητα κρίνεται δεδομένη στο εσωτερικό της.Οι φίλαθλοι τα έχουν με την διοίκηση που στην χειμερινή διακοπή παράχωρησε ό,τι καλύτερο διέθετε ο σύλλογος.Αμφίβολος ο τερματοφύλακας Μανταντά,εκτός ο νεοφερμένος Τενμόν,εξέτισε ο μέσος Μαρκ ενώ μακροχρόνια απουσιάζουν οι Ουντρέ και Ενγκάνγκα.