Pro League (4/10): Αντέχουν οι «μωβ» στο Μπρίζ

04/10/2020

Ματς με πολύ σπουδαίες αναμετρήσεις με ντέρμπι Μπρίζ - Άντερλεχτ και σπουδαία έξοδο της Σταντάρ στην έδρα της ανταγωνιστικής Σαρλερουά.

• 4/5 οver 2.5 στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια της Μπρίζ.
  • 4/5 G/G στα τελευταία παιχνίδια της Σταντάρ Λιέγης.

Σαρλερουά – Σταντάρ Λιέγης: Θα μπορούσε να πάρει την πρόκριση, είχε το δεδομένο πως έφερνε την Λεχ Πόζναν στην έδρα της, όμως αποκλείστηκε με 2-1 εντός έδρας απο τους Πολωνούς βγάζοντας τον προβληματικό της εαυτό στο χορτάρι. Στο πρωτάθλημα το νικηφόρο σερί που έτρεχε (6/6) διακόπηκε στην έδρα της ουραγού Μουσκρόν (1-1). Δείχνει να κάνει κοιλιά, όμως πρέπει να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα για να πάει στη διακοπή με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Αμφίβολος ο μπακ Μπούσι, μακροχρόνια τα υπόλοιπα.

Την Πέμπτη, για το Europa League, επικράτησε με 3-1 της ουγγρικής Φέχερβαρ και πήρε το εισητήριο για τέταρτη σερί χρονιά στους ομίλους της διοργάνωσης. Έχανε με 1-0 στο ημίχρονο, μπήκε φουριόζα στην επανάληψη και «κατάπιε» τον αντιπαλο. Πλήρωσε το ροτέσιον της στο πρωτάθλημα αφήνοντας βαθμούς (2-2) κόντρα στη Ζούλτε. Εκτός οι χαφ Λεστιέν, Μπαστιέν και ο φορ Ουλαρέ.

Εκτίμηση: Σε καλύτερο μομέντουμ η Σταντάρ, αμφότερες ωστόσο έχουν προκριθεί στην επόμενη φάση του Europa League. Βγάζει κούραση η Σαρλερουά, πιο safe το αμφίτερμα στο 1.75.

Κλαμπ Μπρίζ - Άντερλεχτ: Η Κλαμπ νίκησε τη Σερκλ Μπριζ 2-1 στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» για την έβδομη αγωνιστική της Jupiler League και πλησίασε στο -4 την πρωτοπόρο Σαρλερουά στη δεύτερη θέση, έχοντας πάντως και αγώνα λιγότερο, μπαίνοντας, , στο «κόλπο» της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου. Ο Ντιατά στο 22΄έκανε το 1-0, ο Μουσάμπα στο 46’ ισοφάρισε για τη Σερκλ για να έρθει στο 68’ ο Ντελί να δώσει τη νίκη στους «μπριζουά».  Εκτός ο φορ Κρμέντσικ και ο μέσος Μπαλάντα.

Η Αντερλεχτ δεν κατάφερε να νικήσει την Εουπεν στο «Κονστάν Βαν Ντε Στοκ» και με το 1-1 που απέσπασε η τελευταία στις καθυστερήσεις από τους «αντερλεχτουά» για την έβδομη αγωνιστική της Jupiler League, ανάγκασε τους πρωτευουσιάνους να μείνουν μακριά απο την κορυφή. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν με τον Σαμπί-Λοκόνγκα στο 71’, όμως αδράνησαν στα τελευταία λεπτά και δέχτηκαν την ισοφάριση στο 90’ από τον Ν’ Γκόι. Οι χαφ Φλαπ, Ζούλι, Τρεμπέλ και οι στόπερ Ντελκρουά, Κομπότ θα μείνουν εκτός.

Εκτίμηση: Καλύτερη ομάδα η Κλαμπ Μπριζ, αλλά είναι ντέρμπι και η Άντερλεχτ μπορεί να πετύχει κάτι παραπάνω απο οσο οι αποδόσεις την προσφέρουν. Αξίζει το Χ2 με λίγα στο 2.42.

Γάνδη – Μπίρσοτ: Η ήττα με 2-1 στο Βέλγιο απο τη Ντιναμο Κιέβου δεν άφηνε πολλά περιθώρια για τους Βέλγους, όμως στο Κίεβο ήταν απογοήτευση. Η ομάδα του Μιρτσέα Λουτσέσκου κέρδισε εύκολα τη Γάνδη με 3-0 και με συνολικό σκορ, 5-1 έκλεισε θέση στα αστέρια.Στο 10’ ο Σουπριάχα έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Μπουγιαλσκί με τακουνάκι άνοιξε το σκορ για την Ντιναμό Κιέβου. Στο 35΄, η ομάδα της Ουκρανίας διπλασίασε τα τέρματα της, με τον Ντε Πένα να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Στο πιο πρόσφατο παιχνίδι της στο πρωτάθλημα, ηττήθηκε 2-3 εντός έδρας από τη Λέουβεν, δείχνοντας προβληματική.

Βρέθηκε κυριολεκτικά στα σχοινιά  υποδεχόμενη την παραπαίουσα Μπέβερεν (0-2 στο 13’), αλλά δεν έχασε την πίστη της και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ολική ανατροπή στο 96’ (3-2)! Ήρθε απο τη 2η κατηγορία, όμως σε επτά παιχνίδια στο πρωτάθλημα έχει ήδη πέντε νίκες με την επίθεση της να πετά «φλόγες». Δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα απουσιών.

Εκτίμηση: Σε κακή κατάσταση η Γάνδη η οποία πάντως μπορεί να τα βρίσκει μπαστούνια το τελευταίο διάστημα, όμως παρά τις συνεχόμενες ήττες έχει την φανέλα να επιστρέψει στις νίκες. Η Μπίρσοτ πάντως δεν πρόκειται να πέσει αμαχητί, g/g στο 1.60.

Οστάνδη - Μουσκρόν: Σε ενα παιχνιδι με ανατροπές, αποβολή και τέσσερα γκολ Γάνδη και Οστάνδη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2.  Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος ενώ η Οστάνδη προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, αλλά η χαρά της κράτησε για λίγα λεπτά αφού η Γανδη με τον Οννουάτσου ισοφάρισε στο 8, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά, αυτή την φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για το 2-1, ενώ λίγο αργότερα ο Τομά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Κάπως έτσι η Οστάνδη η οποία αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω κατάφερε στο 83 με τον Γκουεγί να σκοράρει για να κάνει το 2-2 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα φτάνοντας στους 9 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Τιμωρημένος ο φορ Γκέιγ, εκτός ο Ντχάσε (Μ). Εκτός και ο Καπόν (Α).

Ακόμα ψάχνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, ήθελε να πάρει αποτέλεσμα κόντρα στη πολύ ισχυρή Σαρλερουά όμως και ο βαθμός (1-1) δεν τη χαλάει. Ουσιαστικά δεν πιέστηκε παρά μόνο στο φινάλε, όταν και ο κιπερ Κόφι, πραγματοποίησε κάποιες σπουδαίες επεμβάσεις για να κρατήσει το σκορ. Δύσκολα ο χαφ Μοχάμεντ και ο μπακ Μποκάτ.

Εκτίμηση: Ματς που θα παίξουν μεγάλο ρόλο οι άμυνες και η Μουσκρόν μπορεί να εκμεταλλευτεί τις απουσίες της Οστάνδης και να φτάσει στο πολυπόθητο τρίποντο. Αρκετά καλοπληρωμένο το under 2.5 στο 2.10.