Pro League (3/10): Αν οχι τώρα πότε για Γκενκ;

03/10/2020

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι η Λέουβεν, δείχνει φαβορί για να επιβεβαιώσει τον καλοπληρωμένο άσο, ελπίδα για νίκη - ανάσα της Γκενκ.

• Μία νίκη στα 9 τελευταία επίσημα ματς της η Σίντ Τρούιντεν.
  • G/G στα τέσσερα τελευταία της η Έουπεν.

Έουπεν – Σερκλ Μπριζ: Σουπερ η Έουπεν, με παλικαρίσιο γκολ στο 90’ πήρε βαθμό στις Βρυξέλλες κόντρα στην Αντερλεχτ (1-1) συμπληρώνοντας παράλληλα πέντε ματς χωρίς ήττα (1-4-0). Εξαιρετικά στημένη στον αγωνιστικό χώρο μπλόκαρε τα ατού της Αντερλεχτ και πέντε βαθμούς στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές. Νοκ άουτ Ο Πουλέν (Α) και ο μεσοεπιθετικός Βάσκεθ.

Εξαιρετική η εμφάνιση της στο ματς με τη Κλαμπ Μπρίζ, την κόντραρε μέχρι τέλους, ωστόσο είδε τη χρυση της ευκαιρία να πάρει προβάδισμα απο την άσπρη βούλα στο 49' να εξατμίζεται λόγω VAR. Παρουσιάστηκε πάντως άκρως ανταγωνιστική και η συγκομιδή των εννέα βαθμών στις έξι πρώτες αγωνιστικές θεωρείται ικανοποιητική.Εκτός ο χαφ Ομολό.

Εκτίμηση: Δύο ομάδες που στο ξεκίνημα τους έχουν δείξει εξαιρετικά στοιχεία για τον στόχο που έχουν θέσει μέχρι στιγμής. Δεν είναι τοσο φαβορί οι γηπεδούχοι, καλύτερο το G/G στο 1.70.

Βάασλαντ Μπέβερεν – Γκενκ: Τραγική η εμφάνιση της απέναντι στη Μπίρσοτ εκτός έδρας για την Βάασλαντ η οποία βρέθηκε να κερδίζει με 2-0 ωστόσο δεν πήρε ούτε ένα βαθμό γνωρίζοντας την ήττα με τέρμα που σημειώθηκε στο 96'! Το εντυπωσιακό της ξεκίνημα με το διπλό που έβγαλε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην έδρα της Κόρτραϊκ (3-1) δεν είχε συνέχεια, δεν έχει τίποτα να επηδείξει στη συνέχεια μετρώντας έξι σερί ήττες. Εκτός ο αμυντικός Μέρτενς και ο φορ Φοσέρς.

Σε ενα παιχνιδι με ανατροπές, αποβολή και τέσσερα γκολ Γάνδη και Οστάνδη αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με τους γηπεδούχους μάλιστα να τελειώνουν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές. Η Οστάνδη προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα, αλλά η χαρά της κράτησε για λίγα λεπτά αφού η Γανδη με τον Οννουάτσου ισοφάρισε στο 8, με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ίδιος παίκτης σκόραρε ξανά, αυτή την φορά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι για το 2-1, ενώ λίγο αργότερα ο Τομά αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Κάπως έτσι η Οστάνδη η οποία αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω κατάφερε στο 83 με τον Γκουεγί να σκοράρει για να κάνει το 2-2 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα με τη Γκενκ να μένει στους 9 βαθμούς.

Εκτίμηση: Ο Τορούπ δεν έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης στον πάγκο της Γκενκ, αν δεν το κάνει και τώρα απέναντι στη παραπαίουσα Μπέβερεν, τότε θα υπάρχει πρόβλημα. Διπλό και over 1.5 στο 1.70.

Λέουβεν – Ζούλτε Βάρεγκεμ: Αν και πήγαινε για... περίπατο, τελικά η Λεουβέν αγχώθηκε. Η φιλοξενούμενη ομάδα μέσα σε οκτώ λεπτά πέτυχε τρια γκολ στην έδρα της Γάνδης, και παρόλο που δέχτηκε δύο γκολ, εν τέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2. Όπως και να έχει πάντως, πέτυχε ένα πολύ σπουδαίο διπλο στη μάχη της για την βαθμολογική αναρρίχηση. Eκτός ο στόπερ Ουεντραόγκο  και ο κίπερ Άιβερσεν.

Η ισοπαλία που παραχώρησε στη Λιέγη η Σταντάρ με 2-2 κόντρα στη Βάρεγκεμ, έδωσε στη Ζούλτε τη δυνατότητα να αναπνεύσει μετά απο μια ντροπιαστική εξάρα απο τη Μπρίζ. Η Ζούλτε προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον Ντομπέ και ο Μπαλικβίσα έκανε το 11 στο 47’ αλλά στο 49’ ο Φόσεν έγραψε το 1-2. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Μουλεκά στο 81ο λεπτό. Εκτός ο αμυντικός Πλέτινξ .

Εκτίμηση: Στα καλύτερα της η Λέουβεν που κερδίζει πόντους και ανεβαίνει, ενώ απο την άλλη προβληματίζει σε άμυνα κι επίθεση η Ζούλτε που έχει και την απουσία του Πλέτινξ στα στόπερ. Θα στραφούμε στον άσο του 2.40.

Σεντ Τρούιντεν – Κορτράικ: Συνεχίζει να κινείται στη μετριότητα η ομάδα της Λιμβουργίας γνωρίζοντας ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά απέναντι στη Μαλίν με 2-0. Είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά αλλά σταδιακά έπεφτε και έχανε έδαφος στο χορτάρι με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να διεκδικήσει κάτι καλό απο την αναμέτρηση.Έτσι απογοήτευσε με την εικόνα της, καθώς εδώ και τρεις αγώνες δεν πανηγύρισε τη νίκη. Εκτός ο χαφ και αρχηγός Ντε Ρίντερ.

Η Κορτράικ βρίσκεται σε κακό φεγγάρι, αφού τη προηγούμενη αγωνιστική υπέστη την εντός έδρας ήττα 1-3 από την Αντβερπ. Επέτρεψε στην Αντβέρπ όχι απλά να ισοφαρίσει αλλά και να γυρίσει το εις βάρος της σκορ με τρία γκολ στο τελευταίο ημίωρο. Συμπλήρωσε δύο αγωνιστικές χωρίς νίκη, ο προπονητής Βαντερχάγκε γνωρίζει πως ο αντίπαλος παίζει έναν πρόωρο τελικό και ζήτησε πολύ μεγάλη συγκεντρωση. Δεν υπάρχουν προβλήματα απουσιών.

Εκτίμηση: Εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι όπως φαίνεται απο τις αποδόσεις. Η Σεντ Τρούιντεν έχει μείνει στη περσινή σεζόν ενώ απο την άλλη η Κορτράικ έχει πρόβλημα μακριά απο την έδρα της.  Καλύτερα τα δείγματα γραφής της Κόρτραϊκ, αλλά δεν μας ψήνει.