Pro League (29/11): Τον πρώτο λόγο η Γάνδη

29/11/2020

• Τέσσερα σερί G/G πρόσφατα για τη Σταντάρ Λιέγης.

Κορτράικ - Οστάνδη: Τα έδωσε όλα με τη Μπρίζ η Κορτράικ που πάλεψε ως το φινάλε αλλά γνώρισε την ήττα έστω και στις λεπτομέρειες με 1-0. Τέταρτη αγωνιστική που δεν κερδίζει, έμεινε με 16 βαθμούς στη 12η θέση του πρωταθλήματος,ωστόσο σίγουρα έχει το υλικό να πετύχει κάτι καλύτερο.

Με κάτω τα χέρια ηττήθηκε η Οστάνδη με 2-0 στο παιχνίδι με τη Μπέβερεν απογοητεύοντας με την εμφάνιση της. Τέταρτη αναμέτρηση που δεν καταφέρνει να κερδίσει, απογοητεύει στο πρωτάθλημα, ωστόσο έχει την ίδια συγκομοιδή με την αποψινή της αντίπαλο στους 16 βαθμούς.

Εκτιμηση: Είναι δύο ομάδες, όπου είναι ισόβαθμες στη βαθμολογία και σήμερα στοχεύουν να φτάσουν στους τρεις βαθμούς. Περιμένουμε ένα παιχνίδι με γκολ, στο 1.70 το over 2.5.

Μαλίν- Μπίρσοτ: Επειτα από ένα πολύ μεγάλο διάστημα ξηρασίας (σχεδόν δύο μήνες) επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα φεύγοντας με το τρίποντο από την έδρα της Ζούλτε Βάρεγκεμ (2-1). Με αυτά και με αυτά έμεινε δίχως ήττα στα τρία πιο πρόσφατα της παιχνίδια, ενώ στη βαθμολογία βρίσκεται στη 14η θέση με 12 βαθμούς.

Συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία της επικρατώντας 2-1 την περασμένη εβδομάδα της Αντερλεχτ. Στο τελευταίο 25λεπτο πάντως έδωσε μέτρα στο χορτάρι, αήττητη για τρία σερί ματς και η Μπίρσοτ, ενώ με το τρίποντο που πήρε διατηρήθηκε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή έχοντας επίθεση φωτιά με 35 τέρματα σε 13 ματς!

Εκτίμηση: Η Μαλίν αδικείται απο τα αποτελέσματα της στο πρωτάθλημα, παίζει καλό ποδόσφαιρο ωστόσο πληρώνει την αμυντική της αδράνεια. Το ίδιο ωστόσο συμβαίνει και με τη Μπίρσοτ η οποία ανασταλτικά έχει χοντρό θέμα. Το ματς είναι ο ορισμός της... τριπλής.

Γάνδη – Ζούλτε Βάρεγκεμ: Αποχαιρέτησε οριστικά το Europa League η Γάνδη μετά την ήττα απο τον Ερυθρό Αστέρα, έμεινε πίσω απο το πρώτο λεπτό, προσπάθησε στη συνέχεια να αντιδράσει αλλά οι απουσίες δεν της επέτρεψαν να πάρει κάτι απο το παιχνίδι. Τη προηγούμενη αγωνιστική στο πρωτάθλημα, έφτασε στην εκτός έδρας νίκη 0-1 με τη Σαρλερουά χωρίς ωστόσο να παίξει εξαιρετικό ποδόσφαιρο εντούτοις ήταν ουσιαστική. Εκτός οι φορ Ντεπουάτρ , Κλάιντινστ και ο τερματοφύλακας Ρουφ.

Πέταξε στα σκουπίδια το διπλό στην έδρα της Σερκλ Μπριζ (3-1) καθώς την περασμένη εβδομάδα ηττήθηκε 1-2 εντός έδρας από τη Μαλίν. Προσπάθησε με αμυντικό πλάνο να κλέψει κάτι απο το παιχνίδι, ωστόσο με βάση το υλικό που διαθέτει δεν πείθει μέχρι στιγμής σε καμία περίπτωση. Εκτός ο μέσος Βαν Χέκε.

Εκτίμηση: Στην προσπάθεια να συλλέξει βαθμούς η Ζούλτε, μοιάζει μέτρια ωστόσο δείχνει πως μπορεί να βρεί τα πατήματα της. Βγάζει κούραση η Γάνδη, είναι όμως η ομάδα που έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Άσος έστω και στο 1.60.

Άντερλεχτ – Σταντάρ Λιέγης: Δύσκολο βράδυ απέναντι στη Μπίρσοτ, ήταν ανύπαρκτη στο χορτάρι και δικαίως ηττήθηκε με 2-1. Κουλιμπάλι (29’) και Χολτσαχάουζερ (50’) πέτυχαν τα γκολ της Μπίρσοτ και ο Νμεκά έβαλε το γκολ των φιλοξενούμενων, που αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες στη σύνθεσή τους. Εκτός ο χαφ Ταού και ο κίπερ Βαν Κρόμπρουγκε.

Την πρώτη της νίκη στον 4ο όμιλο του Europa League σημείωσε η Σταντάρ Λιέγης, χάρις σε τέρμα του Λαίφη στο 93'. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν σ’ όλο το δεύτερο ημίχρονο με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου ο Ουλαρέ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, δεύτερη κίτρινη και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Μάλιστα, στο 61’ η Λεχ Πόζναν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ με τον Ισάκ, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ταπσόμπα έφερε το ματς στα ίσια (1-1) εκμεταλλευόμενος την ασταθή επέμβαση του Μπεντνάρεκ έπειτα από σουτ του Μπαλίκβισα. Στο 75’ ο Τσρνομάρκοβιτς αποβλήθηκε για την Λεχ και στο 93’ ο Λαΐφης με κεφαλιά «έγραψε» το τελικό 2-1. Βρίσκεται σε κακό φεγγάρι στο πρωτάθλημα πάντως, αφού τη προηγούμενη αγωνιστική αναδείχθηκε ισόπαλη εντός έδρας 2-2 με την Έουπεν. Εκτός αποστολής θα μείνει ο μέσος Σελίμ Αμάλια και ο μέσος Έντεν Σαμίρ.

Εκτίμηση: Ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που θέλουν διακαώς τη νίκη, ώστε να καλύψουν το χαμένο έδαφος στο πρωτάθλημα. Η Σταντάρ έχει κούραση, όμως η Άντερλεχτ μπορεί κάλλιστα να χτυπήσει τον αντίπαλο στις αντεπιθέσεις. Θα το δούμε στο live...