26/09/2020

Αγωνιστική όπου τα φαβορί κάνουν... παρέλαση και αναμένεται να επικρατήσουν εύκολα ή δύσκολα στο Βέλγιο.
  • 4/5 G/G η Άντερλεχτ πρόσφατα.
  • Χωρίς νίκη στα επτά τελευταία η Μουσκρόν.
Σταντάρ Λιέγης - Ζούλτε Βάρεγκεμ: Πολύ μεγάλη και δύσκολη νίκη για την Σταντάρ Λιέγης που πήρε το τρίποντο με 2-1 απέναντι στην Κόρτραϊκ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αμαλά στο 31' και στο 35' ο Ουλαρέ έκανε το 2-0. Μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Εμπογιό μείωσε σε 2-1.
Κάκιστη εμφάνιση και διασυρμός για τη Ζούλτε, που δέχτηκε έξι γκολ απο τη Μπρίζ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 6' χάρη σε αυτογκόλ του Ντέστσατ, ενώ στο 19' ο Κρμέντσικ πέτυχε το 0-2. Στο 31' ο Βενάκεν έκανε το 0-3 και δέκα λεπτά αργότερα ο Κρμέντσικ σκόραρε για δεύτερη φορά γράφοντας το 0-4 πριν καν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου! Το 0-5 πέτυχε στο 67' ο Ντε Κετελέρ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 74' ο Μπαλάντα. Οι γηπεδούχοι έμειναν στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας και μακριά από την προνομιούχο εξάδα.
Εκτίμηση: Σπουδαία η Σταντάρ συνέχισε με τρίποντο επί της Κορτράικ, απέναντι σε μια Ζούλτε που διασύρθηκε απο τη Μπρίζ με εξάρα. Άσος και over 1.5 στο 1.72.
Μπρίζ - Σερκλ Μπρίζ: Η Κλαμπ Μπριζ σάρωσε 6-0 στο Βάρεγκεμ τη Ζούλτε για την έκτη αγωνιστική της Jupiler League και παρέμεινε στο -6 από την κορυφή και τη Σαρλερουά και διατήρησε σταθερά τις ελπίδες για να βρεθεί αυτή στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, γινόμενη στη συνέχεια το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Οι «μπριζουά» έφτασαν στο 4-0 στο πρώτο ημίχρονο και απλά έκαναν συντήρηση στο δεύτερο. Σκόρερ των πρωταθλητών ήταν οι Ντεσάχτ με αυτογκόλ στο 6΄, Κρμέντσικ στο 19’ και 41’, Βάνακαεν στο 31’, Ντε Κετελάερε στο 67’ και Κοσούνου στο 81’. Σταθερά εκτός ο φορ Οκερέκε.
Φοβερή, τρομερή και... χορταστική η Σερκλ την προηγούμενη αγωνιστική, ισοπέδωσε τη Σίντ Τρούιντεν με 3-0 και πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο. Μετά απο δύο ματς δίχως νίκη κατάφερε να φτάσει στην 8η θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς, αναμφίβολα ένα κομβικό τρίποντο. Εκτός θα μείνει ο αμυντικός Αλεξάντερ Κορρίν.
Εκτίμηση: Ντέρμπι τοπικό, χωρίς αντιπαλότητα, εντούτοις η Μπρίζ είναι ξεκάθαρο φαβορί στο δρόμο της για τον τίτλο. Αδιάφορες οι τιμές του άσου.
Άντερλεχτ - Έουπεν: Εύκολο διπλό με 4-2 πήρε η Άντερλεχτ στην έδρα της Μπέβερεν και δείχνει να βρίσκει ρυθμό. Μόλις στο 3ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Τρεμπέλ ενώ στο 18’ ο Ντόκου έκανε το 2-0. Μάλιστα στο 55ο λεπτό ο Φερσκέρεν διαμόρφωσε το 0-3 και στο 59’ ο Ενμετσά με πέναλτι έγραψε το 0-4. Η Μπέβερεν μείωσε με τον Σουλά στο 64ο λεπτό και στο 88' ο Χέιμανς έκανε το τελικό 2-4. Έτσι η Άντερλεχτ δείχνει να συνέρχεται μετά απο ένα κακό ξεκίνημα και πλέον ούσα στο -6 κυνηγά την αναρρίχηση της. Eκτός ο φορ Ντάουντα.
Σε εξαιρετική κατάσταση η Έουπεν, η οποία κατάφερε τη προηγούμενη αγωνιστική και πήρε μεγάλη ισοπαλία εκτός έδρας 2-2 με την Αντβέρπ παραμένοντας αήττητη μετά απο τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος. Στη βαθμολογία είναι στη 12η θέση με 7 βαθμούς ψάχνοντας τη συνέχεια των θετικών εμφανίσεων της. Εκτός ο χαφ Μπάμπι.
Εκτίμηση: Σε εκπληκτική κατάσταση αμφότερες στο πρωτάθλημα, η Άντερλεχτ ωστόσο μοιάζει σε καλύτερο βαθμό ετοιμότητας και πιο ποιοτική. Aξίζει στο 1.70 ο άσος.
Μουσκρόν - Σαρλερουά: Εντός έδρας ήττα με 1-0 απο τη Γάνδη, παρέμεινε για 6 συνεχόμενο αγώνα χωρίς νικηφόρο αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στη 18η θέση με μόλις 2 βαθμούς και απόψε θέλει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα σε ένα σπουδαίο αντίπαλο για να πάρει ψυχολογία.
Η Σαρλερούα είναι σε καταπληκτική φόρμα, «καθάρισε» για πλάκα την Μπίρσοτ την προηγούμενη αγωνιστική με τριάρα (3-1) και με ευκολία έφτασε σε ακόμα μια εντός έδρας νίκη.   Αήττητη για έκτο σερί ματς και πρωτιά με 18 βαθμούς στη Pro League, δεν χωρά καμία αμφιβολία πως φέτος κρατά ψηλά τον πήχη των προσδοκιών. Με τον Ρεζάι να σκοράρει στην παράταση, πέρασε και τη Παρτιζάν και πλέον βλέπει ομίλους στο Europa League! Εκτός ο χαφ Μπρούνο.
Εκτίμηση: Αδιαμφιλονίκητο φαβορί η Σαρλερουά για το ματς και τους τρείς βαθμούς απόψε, δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση και παρά την κούραση μοιάζει ικανή να επιβεβαιώσει το διπλό στο 1.73.