Pro League (20/9): Ώρα αποδείξεων για Άντβερπ

19/09/2020

Η Άντβερπ θέλει τη νίκη για να σκαρφαλώσει ακόμα ψηλότερα στη βαθμολογία. Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις το αποψινό πρόγραμμα.

• 4/6 under 2.5 στα επίσημα της Άντβερπ.
  • 3/5 G/G φέτος για την Έουπεν.

Ζούλτε Βάρεγκεμ - Μπρίζ: Μετά απο δύο σερί νίκες, η Ζούλτε υπέστη την (φυσιολογική) ήττα απο την Σαρλερουά εντός έδρας, μια Σαρλερουά που πηγαίνει ούσα φορμαρισμένη για μεγάλα πράγματα φέτος. Πέτυχε το αμυντικό πλάνο πάντως αφού μέχρι να ξεκλειδώσει την άμυνα της ο Ρεζάι στο 71', κρατούσε γερά ενώ ήταν μέσα στο ματς ως το τελος που ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Δύο νίκες σε πέντε ματς ως τώρα, χρειάζεται πάντως δουλειά.

Άνετο τρίποντο για τη Μπρίζ η οποία έβαλε τέσσερα, αν και μπορούσε περισσότερα απέναντι στη Βάασλαντ και έδειξε να ξεμουδιάζει. Στο 50' ο Οκερέκε έκανε το 3-1 μετά απο ένα «σκληρό» πρώτο μέρος και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, με αποτέλεσμα το υπόλοιπο μέρος της επανάληψης να μοιάζει με τυπική διαδικασία. 3-0-2 στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της , δεύτερη σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Εκτίμηση: «Γρίφος» το πως θα εμφανιστεί στο παιχνίδι η Μπρίζ η οποία είναι μεν φαβορί αλλά οχι του 1.50. Η Ζούλτε θα αναζητήσει αντίδραση και οι φιλοξενούμενοι μόνο σταθεροι δεν έχουν δείξει φέτος. Πάσο.

Σταντάρ Λιέγης - Κορτράικ: Με το μυαλό της στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, η Σταντάρ ηττήθηκε απο τη Λέουβεν με 1-0 εκτός έδρας και έχασε πολύτιμο έδαφος στην διεκδίκηση της στο πρωτάθλημα. Στην Ευρώπη πάντως είχε άνετο βράδυ  στην έδρα της  , κερδίζοντας με 2-0 την ουαλική Μπάλα Τάουν. Οι Βέλγοι χρειάστηκαν μόλις ένα ημίχρονο για να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση. Το 1-0 έκανε ο Αβενάτι στο 19ο λεπτό. Η Μπάλα είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 28′, ωστόσο ο Βενάμπλες αστόχησε σε πέναλτι. Το τελικό 2-0 έκανε ο Αμαλάχ στο 32′. Εκτός οι χαφ Καρσελά, Μπαστιάν και Μπαλικουίσα.

Η Κορτράικ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα με αντίπαλο την Μουσκρόν, μιας και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0 και παρά το γεγονός πως το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν 0-0, η γηπεδούχος ομάδα με ένα... ξέσπασμα σε τρία λεπτά κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού στον αγώνα. Συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό με τον Εμπογιό, και στο 63 με τον Ντεγουαλέ η Κορτράικ έκανε το 2-0, με το τελικό 3-0 να γίνεται στο 81ο λεπτό με τον Οκάνσει. Με αυτη τη νίκη η Κορτράικ έφτασε την 3η θέση της βαθμολογίας με 10 πόντους! Λείπει ο μέσος Ατζαγκούν.
Εκτίμηση: Άκρως ανεβασμένη η Κορτράικ προέρχεται απο τέσσερα ματς δίχως ήττα, συνεπώς δεν θα πρέπει να υποτιμηθεί απο τη Σταντάρ που φέτος είναι δυνατή μεν αλλά ακόμη δεν έχει βρεί τη χημεία της και κουβαλά και κόπωση απο το ματς με τη Μπάλα Τάουν. Προτιμότερο το αμφίτερμα στο 1.75.
Γκενκ - Μαλίν: Όχι απλά ταξίδεψε στην έδρα της Μπίρσοτ και ηττήθηκε... το έπραξε και με κάτω τα χέρια! Η Γκενκ ήταν κάκιστη στο ταξίδι της στην έδρα της Ουίλρικ με αποτέλεσμα να δεχθεί 5 γκολ (!!!) απο τους νεοφώτιστους και να ηττηθεί με 5-2. Ο τεχνικός Βόλφ απομακρύνθηκε απο τον πάγκο της ομάδας με τους Ολιβιέρι και Ριμπέιρο να αναλαμβάνουν ως υπηρεσιακοί. Τιμωρημένος ο αμυντικός Κουέστα και ο φορ Μπογκοντά. Λείπει και ο χαφ Χέινεν.
Η Μαλίν ηττήθηκε εντός έδρας 1-0 από την Οστάνδη για την πέμπτη αγωνιστική, ωστόσο αυτό που προκάλεσε μεγαλύτερη εντύπωση ήταν η κάκιστη αγωνιστική συμπεριφορά των «μαλινουά» στον αγωνιστικό χώρο. Απο την άλλη, η φάση του Βράνξ, που θα είναι ίσως η πιο απίστευτη χαμένη ευκαιρία της χρονιάς, έπαιξε μεγάλο ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος, καθώς όπως ανέφερε και ο κόουτς Βράνκεν αν το έβαζε ίσως η ομάδα του να έπαιρνε και το ματς. «Κομπλέ» η αποστολή.
Εκτίμηση: Η Γκενκ παίζει με υπηρεσιακό τεχνικό ενώ απο την άλλη μεριά η Μαλίν θέλει να επουλώσει τις πληγές της. Αυτό όμως δεν θα είναι και ο,τι πιο εύκολο μιας και η Γκενκ θα ψάξει αντίδραση. Σκοράρουν πολύ αμφότερες, συνεπώς το over 2.5 μοιάζει μια λογική επιλογή εδώ, στο 1.67.
Άντβερπ - Έουπεν: Σε ένα τρελό ματς, η Άντβερπ πήρε το ντέρμπι με τη Σίντ Τρούιντεν με 3-2 , μια νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα. Ο μέσος Γιούκλερεντ έκανε ίσως το ματς της ζωής του σκοράροντας δύο φορές ενώ έβγαλε και μια ασίστ! Μάλιστα η Άντβερπ έβγαλε αντίδραση και πήρε τη νίκη παρά το γεγονός πως έμεινε με παίκτη λιγότερο στο παιχνίδι. Τιμωρημένος ο Μπατουμπινσίκα (Α), εκτός οι χαφ Κόοπμαν και Ντε Σαρ.
Πέτυχε μια Γάνδη που είχε το μυαλό της στην Ευρώπη, την έφερε στα μέτρα της και την τιμώρησε κερδίζοντας με 2-1 εντός έδρας. Πήρε προβάδισμα στο 35' ενώ ο Κόολς κλείδωσε τη νίκη με τέρμα του στο 53ο λεπτό της συνάντησης. Δέκα λεπτά μετά η Γάνδη μείωσε όμως έμεινε και με δέκα παίκτες με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα. Αηττητη για δύο σερί παιχνίδια η Έουπεν εκτός έδρας, μπορεί κάτι καλύτερο στο πρωτάθλημα. Εκτός ο χαφ Μπάμπι.
Εκτίμηση: Η Άντβερπ θα περάσει δύσκολα απέναντι σε μια πολύ δυνατή Έουπεν που βλέπει τα αποτελέσματα να αδικούν τις προσπάθειες της. Ο άσος στο 1.80 ωστόσο είναι αποδεκτός.