Pro League (1/11): Η Οστάνδη έχει την ικανότητα...

01/11/2020

• 8/9 Over 2,5 φέτος για τη Βάασλαντ.

Άντερλεχτ – Αντβέρπ: Come Back για τους «αντερλεχτουά» που κατάφεραν να φύγουν απο την έδρα της Κορτράικ με εξαιρετικό ποδόσφαιρο και με διπλό (3-1). Ήταν πολύ ουσιαστική, κατάφερε να κάνει γκολ δύο φάσεις που έβγαλε όλες κι όλες στο πρώτο μέρος (0-2), ενώ στην επανάληψη το κλείδωσε με ακόμα ένα τέρμα στο 65'. Θετικός στον κορωνοϊό και ... πλέον σε καραντίνα ο αριστερός μπακ Μακχαϊλιτσένκο, έχει κι άλλα προβλήματα προς επίλυση: Ντιματά (Ε), Βερσχάρεν (Μ), οι μέσοι Τρεμπέλ, Αρνσταντ , Μπακάλι , ο στόπερ Σαρντέλα και ο μπακ Κομπότ.

Μία απο τις μεγαλύτερες νίκες της ιστορίας της έκανε η Άντβερπ κερδίζοντας με 1-0 τη Τότεναμ μεσοβδόμαδα στο Europa League. Στο 29’ μετά το λάθος του Ντέιβις στο κέντρο, ο Μποκανί έδωσε στον Ρεφαέλοφ, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Γιορίς και έκανε το 1-0.  Οι Βέλγοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Γιορίς για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους κόντρα σε μια ομάδα που δεν υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, παρά τις αλλαγές του Ζοσέ Μουρίνιο στο δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό 1-0, φέρνει πρώτη με 6 βαθμούς την Άντβερπ στον όμιλο ενώ έχει έξι σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Εκτίμηση: Πολύ επιθετική η Άντερλεχτ, τόσο που πολλές φορές ξεχνά τα αμυντικά της καθήκοντα και το πληρώνει. Αμυντικά, δεν πείθει σε καμία περίπτωση πως μπορεί να σταθεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Η Άντβερπ μπορεί να «τιμωρήσει» τον αντίπαλο, αλλά κουβαλά πολλή κούραση. Αξίζει το αμφίτερμα αλλά είναι χαμηλά...

Σταντάρ Λιέγης – Οστάνδη: Χωρίς βαθμό στην Ευρώπη η Σταντάρ, είδε την Μπενφίκα να είναι ανώτερη και να την τελειώνει με 3-0. Αντεξε μόνο για 45 λεπτά στην αφόρητη πίεση των γηπεδούχων (0-0 ημίχρονο), στην επανάληψη οι Πορτογάλοι ήταν καταιγιστικοί. Στο πρωτάθλημα ηττήθηκε 2-0 εκτός έδρας από την κάκιστη φέτος  Σεντ Τρούιντεν.Εκτός λόγω κορωνοϊού  ο χαφ Λεστιέν, ο επιθετικός Ταπσομπά οι μέσοι Σαμίρ , Ράσκιν , ο εξτρέμ Μπαλικουισά και ο στόπερ Σισακό.

Η Οστάνδη βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, καθώς τη προηγούμενη αγωνιστική έφτασε στην εντός έδρας νίκη 3-0 με τη Ζούλτε Βάρεγκεμ μένοντας για έβδομο σερί ματς δίχως ήττα. Απίστευτο ξέσπασμα πέντε λεπτών, απο το 32' ως το 37' σκόραρε τρία γκολ! Εκτός παραμένει ο χαφ Ντχάσε .

Εκτίμηση: Η Σταντάρ Λιέγης δεν πατάει καθόλου καλά στα τελευταία παιχνίδια,  χωρίς νίκη στα τρία τελευταία ματς. Επτά ματς αήττητη η Οστάνδη, κάλλιστα μπορεί να συνεχίσει το σερί. Στο 2.12 το Χ2.

Βάασλαντ Μπέβερεν – Γάνδη: Η Μπέβερεν έχει να παίξει από τις 3/10 για το πρωτάθλημα με αντίπαλο τη Γκενκ, όπου έμεινε στο 1-1 κι αυτό γιατί τα τεστ στα οποία υποβλήθηκαν οι ποδοσφαιριστές της ενόψει του εκτός έδρας αγώνα με τη Σαρλερουά έδειξαν ότι 14  παίκτες της είχαν κορωνοϊό. Ο Χέινεν πάντως είναι στην ευχάριστη θέση να τους έχει πίσω τους παίκτες του καθώς 13 απο τους 14 βρέθηκαν αρνητικοί σε νέο τεστ. Εκτός ο επιθετικός Φοσέρ.

Δυσκολοχόνευτη ήττα για την Γάνδη που διασύρθηκε με 4-1 απο τη Χοφενχάϊμ και συμπληρώνοντας δύο σερί ήττες μετά απο αυτή της πρεμιέρας με τη Σλόβαν Λίμπερετς, δύσκολα θα μπορέσει να πετύχει κάτι. Έχει μείνει δίχως βαθμό στον πάτο του ομίλου. Στο πρωτάθλημα υπέστη την 7η ήττα της σε 10 αγωνιστικές, χάνοντας εντός έδρας από την Γκενκ με 2-1 μένοντας πολύ χαμηλά στη βαθμολογία. Εκτός ο φορ Ντεπουάτρ και ο κίπερ Ρουφ.

Εκτίμηση: Με πολλά προβλήματα και χωρίς ρυθμό η ξεκούραστη ωστόσο Μπέβερεν κόντρα στη Γάνδη που παίζει σερί, έχει όμως πολλά προβλήματα. Γρίφος...