Primeira Liga (31/10): Τα πολλά τέρματα έχουν τον πρώτο λόγο

30/10/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών αναμετρήσεων της ημέρας.

Μπελενένσες - Φαρένσε: Δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική και έτσι, η Μπελενένσες ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα της Μπενφίκα. Δέχθηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πραγματοποίησε ελάχιστες φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία. Πλέον η ομάδα του Πετίτ βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 2-4 και 5 βαθμούς. Εκτός παραμένουν σταθερά οι μακροχρόνιοι Βαρέλα (αμυντικός) και Καού (αμυντικός).

Παρότι κατάφερε να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία, η Φαρένσε δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Ρίο Άβε. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης επιτεύχθηκε στο 19ο λεπτό, δεν μπόρεσε να βρει απάντηση η Φαρένσε που βρίσκεται σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-10 και μόλις έναν βαθμό. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αμφότερες δεν βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση. Δεν μπορούν να βρουν ρυθμό ενώ διαθέτουν και πάρα πολλά αμυντικά κενά τα οποία δεν έχει μπορέσει να λύσει μέχρι στιγμής καμία από τις δύο ομάδες. Θα προτιμήσουμε την αποχή.

Ρίο Άβε - Μορεϊρένσε: Επιτέλους νίκη για την Ρίο Άβε, με 1-0 κόντρα στην Φαρένσε. Προηγήθηκε στο 19ο λεπτό με τον Κάρλος Μανέ και στην συνέχεια κλείστηκε στην άμυνα παίρνοντας τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς που έψαχνε εδώ και πολλές αγωνιστικές. Πλέον η ομάδα του Σίλβα βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-5 και 6 βαθμούς. Εκτός ο μακροχρόνιος Τζούνιο (αμυντικός).

Έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι αήττητη η Μορεϊρένσε που αυτή την φορά νίκησε με 2-1, εντός έδρας την Μαρίτιμο. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 21ο λεπτό, εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 35ο και διπλασίασε τα τέρματα στο 47ο με γκολ του Πέδρο. Στο δεύτερο μέρος έριξε τον ρυθμό δίχως να το «πληρώσει» με την «αρμάδα» του Σοάρες να βρίσκεται πλέον στην 5η θέση με ρεκόρ 5-4 και 8 βαθμούς. Πολλές οι απουσίες για τους φιλοξενούμενους, θα λείψουν οι Αμαντόρ (αμυντικός), Κμαρά (μέσος), Κόντε (αμυντικός), Κέβιν (τερματοφύλακας), Λακέρντα (μέσος) και Μανέ (μέσος).

Εκτίμηση: Έχουν ποιότητα οι γηπεδούχοι οι οποίοι δεν έχουν καταφέρει να πείσουν με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις τους. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι ταξιδεύουν με πολλές απουσίες στην σύνθεση τους, κάτι που θα αφήσει κενά σε όλες τις γραμμές. Υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να δούμε ένα ανοιχτό ματς καθώς αμφότερες θα «ψάξουν» το γκολ, Over 2.5 σε απόδοση 2.07.

Μαρίτιμο - Νασιονάλ Μαδέιρα: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Μαρίτιμο, αυτή την φορά με 2-1 στην έδρα της Μορεϊρένσε. Τίποτα δεν πήγε καλά για τους φιλοξενούμενους, ο Τσάινα σκόραρε στην δικιά του εστία ενώ ο Τζεάν αποβλήθηκε στο 35ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Βίντιγκαλ έβγαλε αντίδραση ωστόσο η μείωση του σκορ ήρθε αργά στην αναμέτρηση, στο 90ο λεπτό με τον Ζαιναντίνε. Πλέον στην 9η θέση με ρεκόρ 7-9 και 6 βαθμούς. Εκτός ο βασικός Τζεάν (αμυντικός).

Δίχως να παίξει καλό ποδόσφαιρο, η Νασιονάλ κατάφερε να πάρει εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Πάκος Φερέιρα. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Ριάσκος στο 57ο λεπτό, η απάντηση ήρθε στο 75ο λεπτό σε έναν αγώνα όπου θα μπορούσαμε να έχουμε και πιο υψηλό σκορ. Στην 8η θέση η ομάδα του Φρέιρε με ρεκόρ 6-6 και 6 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Βίτι (επιθετικός).

Εκτίμηση: Αμφότερες γενικότερα σκοράρουν στις αναμετρήσεις τους. Καταφέρνουν μέσω της ποιοτικές επίθεσης να βρουν εύκολα το γκολ απέναντι σε αδύναμες άμυνες. Το ίδιο αναμένεται να συμβεί και σήμερα. Παρά την απουσία του Βίτι από πλευράς φιλοξενούμενων, υπάρχουν και άλλες λύσεις στην επίθεση. GG σε απόδοση 1.80.