Primeira Liga (29/11): Χτίζει σερί η Ρίο Άβε

28/11/2020

Αγωνιστική δράση στην Α΄ κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Ζιλ Βιθέντε - Ρίο Άβε: Την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε στα πέναλτι η Ζιλ Βιθέντε ενάντια στην Ολέιρος. Στο πρωτάθλημα, μετά από ένα αρκετά ελπιδοφόρο ξεκίνημα, πλέον η Ζιλ Βιθέντε μετράει τέσσερις συνεχόμενες νίκες. Στον τελευταίο -χρονικά- αγώνα, ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Νασιονάλ Μαδέιρα. Έχασε δύο πέναλτι, προηγήθηκε ωστόσο δέχθηκε στο δεύτερο μέρος την ανατροπή με την ομάδα του Αλμέιδα να βρίσκεται πλέον στην προτελευταία θέση με ρεκόρ 5-9 και 5 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Γκόμεζ (αμυντικός) και Μαντουάν (μέσος).

Πρόκριση και για την Ρίο Άβε στην επόμενη φάση του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ, με 2-1 στην έδρα της Μονκάο. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Σίλβα αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της Μπελενένσες με 0-0. Είχε την κατοχή όχι όμως και την αποτελεσματικότητα με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται πλέον στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-5 και 10 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Περέιρα (μέσος) και ο αναπληρωματικός Τζούνιο (αμυντικός).

Εκτίμηση: Ανώτερο -ποιοτικά- σύνολο οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθήσουν να χτίσουν ένα σερί θετικών αποτελεσμάτων έτσι ώστε να βρεθούν πιο κοντά και φέτος στον στόχο που είναι η ευρωπαϊκή έξοδος. Από την άλλη πλευρά, δεν εμπνέει καμία απολύτως εμπιστοσύνη η Ζιλ Βιθέντε που οδεύει από το κακό στο χειρότερο. Διπλό σε απόδοση 2.30.

Πορτιμονένσε - Νασιονάλ Μαδέιρα: Δεν έδωσε την ανάλογη προσοχή στην διοργάνωση με αποτέλεσμα η Πορτιμονένσε να αποκλειστεί χάνοντας με 1-0 από την Λειρία. Στα του πρωταθλήματος, δέχθηκε την τρίτη συνεχόμενη της ήττα, αυτή την φορά με 3-1 στην έδρα της Πόρτο. Το μόνο που κατάφερε να κάνει στην αναμέτρηση ήταν να προηγηθεί μόλις στο 13ο λεπτό, δεχόμενη την ανατροπή πριν ακόμα την λήξη του πρώτου μέρους. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Πάουλο Σέρτζιο με ρεκόρ 5-11 και 4 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Λούκας Φερνάντες (μέσος).

Νίκη και πρόκριση στην παράταση πήρε η Μαδέιρα, με 3-2 στην έδρα της Κάσα Πία για τον θεσμό του κυπέλλου. Στο πρωτάθλημα, πήρε και εκεί νίκη με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην Ζιλ Βιθέντε. Στάθηκε αρκετά τυχερή ενώ είχε και σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακα της που αντέδρασε σωστά στις δύο εκτελέσεις πέναλτι που αστόχησαν οι φιλοξενούμενοι. Αν και βρέθηκε πίσω, κατάφερε να σκοράρει στο δεύτερο μέρος δύο τέρματα με τους Καμάτσο και Ρότσεζ στο 56ο και 93ο λεπτό. Ανέβηκε στην 7η θέση η ομάδα του Σιμόες με ρεκόρ 8-7 και 10 έχοντας 10 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Καλίντι (αμυντικός) και Βίτι (αμυντικός), ο πρώτος τραυματίας, ο δεύτερος βρέθηκε θετικός στον Covid-19.

Εκτίμηση: Σε καλύτερη αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι που όμως δεν εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη εκτός έδρας. Τους πρώτους της βαθμούς μετά από πολλές αγωνιστικές θα κυνηγήσει να πάρει η Πορτιμονένσε που διαθέτει πολλά αμυντικά κενά. Αυτό ακριβώς θα «ψάξει» να διορθώσει σήμερα, αναμένουμε ένα κλειστό παιχνίδι τουλάχιστον στο πρώτο μέρος. Χ ημίχρονο σε απόδοση 2.10 καθώς οι δύο ομάδες δεν θα προχωρήσουν σε σκοπιμότητες.

Μπράγκα - Φαρένσε: Σε ένα ματς «ροντέο» όπου η Μπράγκα προηγήθηκε τρεις φορές, αναδείχθηκε εν τέλει ισόπαλη με 3-3, εντός έδρας, απέναντι στην ποιοτική Λέστερ, για τους ομίλους του Europa League. Σκόραραν οι Ελμουσράτι, Παουλίνιο και Φρασέρτζιο με το γκολ «μαχαιριά» να έρχεται στο 95ο λεπτό με τον Βάρντι. Ισάριθμες νίκες έκανε σε πρωτάθλημα και κύπελλο η ομάδα του Καρβαλχάλ. Στο πρωτάθλημα έκανε εκπληκτική εμφάνιση και πήρε νίκη με 3-2 στην έδρα της Μπενφίκα ενώ στο κύπελλο, πραγματοποιώντας πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, κατάφερε να πάρει την πρόκριση με 2-1 στην έδρα της Τροφένσε. Εκτός οι σημαντικοί Γκαιτάν (μέσος), Φόντε (επιθετικός) και Χόρτα (μέσος).

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Φαρένσε, με 3-1 εντός έδρας απέναντι στην Μποαβίστα. Προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον Γκαούλντ, δέχθηκε την ισοφάριση στο 43ο αλλά στο δεύτερο ήταν εύστοχη στις αντεπιθέσεις της σκοράροντας με τους Τσογίκοβιτς και Μαντσέα στο 50ο και 54ο λεπτό αντίστοιχα.  Μετά και την νίκη, η ομάδα του Βιειρά ανέβηκε στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-12 και μόλις 5 βαθμούς σε εφτά αγωνιστικές. Θα λείψουν οι σημαντικοί Νούνες (αμυντικός) και Πέδρο Ενρίκε (επιθετικός).

Εκτίμηση: Νίκη με στόχο να παραμείνει εντός πρώτης τριάδας θα επιχειρήσει να πάρει η Μπράγκα που έχει απέναντι της μία πολύ αδύναμη ομάδα. Η Φαρένσε αναμένεται να δώσει χώρο στον αντίπαλο με μοναδικό στόχο να διασφαλίσει το μηδέν στην άμυνα κάτι που όμως πολύ δύσκολα θα επιτευχθεί. Έχει και το «μυαλό» της στο ματς της Πέμπτης η ομάδα του Καρβαλχάλ που εμφανίζει σημάδια κόπωσης από τα συνεχόμενα ματς που έχει δώσει και καλείτε να δώσει στην συνέχεια. Άσος & Under 3.5 σε απόδοση 1.82.