Primeira Liga (27/12): Με την Μπελενένσες για την έκπληξη

26/12/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Φαμαλικάο - Ζιλ Βιθέντε: Έμεινε για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς νίκη η Φαμαλικάο η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη στο τελευταίο παιχνίδι, με 0-0 στην έδρα της Πορτιμονένσε. Δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλήθηκε αρκετές φορές δίχως ωστόσο ουδέποτε να το «πληρώσει». Πλέον η ομάδα του Σούσα βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-18 και έχοντας 11 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Άντερσον (επιθετικός).

Πρόκριση στους «8» του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ κατάφερε να πανηγυρίσει η Ζιλ Βιθέντε νικώντας με 3-0 στην έδρα της Λειρία. Στα του πρωταθλήματος, τέλος μπήκε στο αήττητο σερί της καθώς δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Μπενφίκα. Κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στο πρώτο μέρος, την επηρέασε η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Νογκουέιρα, δεχόμενη δύο γκολ σε εφτά λεπτά. Πλέον η ομάδα του Σοάρες βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-12 και 9 βαθμούς. Δεν υπάρχουν απουσίες.

Εκτίμηση: Βελτιωμένη εικόνα παρουσίασε την περασμένη αγωνιστική η Φαμαλικάο που δεν θυμίζει την περσινή ομάδα. Από την άλλη πλευρά, κουρασμένη από το μεσοβδόμαδα ματς η Ζιλ Βιθέντε, αναμένεται να μην βρεθεί στο 100% των δυνατοτήτων της. Προβάδισμα στον άσο σε απόδοση 2.45.

Φαρένσε - Πάκος Φερέιρα: Κατάφερε να «κοιτάξει στα μάτια» έναν από τους πιο ποιοτικούς αντιπάλους της κατηγορίας, δίχως ωστόσο να αποφύγει και την ήττα με 1-0 στην έδρα της Σπόρτινγκ. Οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να κλείσουν άριστα όλους τους χώρους καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα. Την διαφορά ωστόσο έκανε η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σποράρ στο 91ο λεπτό. Σταθερά εντός ζώνης υποβιβασμού βρίσκεται η ομάδα του Βιειρά με ρεκόρ 11-15 και έχοντας 8 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Τζαλμά (μέσος), Σίζαρ (αμυντικός), Ράφαελ (τερματοφύλακας) και Σέκο (μέσος).

Ισοπαλία «χρυσάφι» κατάφερε να πάρει η Πάκος Φερέιρα, εντός έδρας απέναντι στην Μποαβίστα με 1-1. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, μπόρεσε να σκοράρει στο 90ο λεπτό με τον Ζοάο Πέδρο. Ματς χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, πλέον η ομάδα του Μιγκέλ βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-11 και 15  βαθμούς. Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Σίλβα (αμυντικός) και Γιάν (επιθετικός).

Εκτίμηση: Άμεσα πόντους χρειάζεται για να ξεφύγει από την ζώνη του υποβιβασμού η Φαρένσε. Από την άλλη πλευρά, κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη βρίσκεται η Πάκος Φερέιρα που δεν παρουσιάζει σταθερότητα. Δυσκολεύονται στα εκτός έδρας οι φιλοξενούμενοι, μπορούν να κερδίσουν κάτι από την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι. Επιλογή θα αποτελέσει το Χ σε απόδοση 3.25.

Μπελενένσες - Σπόρτινγκ: Πρόκριση στην παράταση κατάφερε να πάρει η Μπελενένσες για τον θεσμό του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ, με 3-0 απέναντι στην αδύναμη Εσπίνο. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, μπήκε τέλος στο αήττητο σερί που έτρεχε καθώς ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Μαρίτιμο, δίχως να αφήσει καλές εντυπώσεις με την εικόνα της. Πλέον η ομάδα του Πετίτ βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-7 και έχοντας 11 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο μακροχρόνιος Βαρέλα (αμυντικός).

Δυσκολεύτηκε σε όλο τον αγώνα ωστόσο κατάφερε εν τέλει να πάρει την νίκη η Σπόρτινγκ, ενάντια στην αδύναμη Φαρένσε με 1-0. Δεν μπορούσε να βρει τους χώρους για να απειλήσει η ομάδα του Φέρο που μπόρεσε όμως να βρει το γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του  Σποράρ στο 91ο λεπτό. Παρέμεινε σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 24-7 και με 26 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Καμπράλ (επιθετικός) και Ριστόφσκι (αμυντικός).

Εκτίμηση: Σαφώς και οι φιλοξενούμενοι αποτελούν ένα ανώτερο -ποιοτικά- σύνολο ωστόσο η Μπελενένσες έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να έχει μία πολύ ανταγωνιστική εικόνα στο πρωτάθλημα. Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται το 1.45 του διπλό μετά την εμφάνιση της περασμένης εβδομάδας, υπάρχει value στο 1Χ σε απόδοση 2.62.