Primeira Liga (26/09): Τα πολλά τέρματα τον πρώτο λόγο

25/09/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας με τρεις αναμετρήσεις.

Μαρίτιμο - Τοντέλα: Δεν μπήκε με το «δεξί» στο πρωτάθλημα η Μαρίτιμο η οποία δέχθηκε ήττα με 2-0 από την Σάντα Κλάρα. Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, ο αντίπαλος κατάφερε να είναι αποτελεσματικότερος με αποτέλεσμα να είναι και αυτός που βρήκε την ευστοχία και σκόραρε δις στο 57ο και 72ο λεπτό. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών για την ομάδα του Βίντιγκαλ.

Σημαντική ισοπαλία απέναντι σε έναν ποιοτικό αντίπαλο κατάφερε να πάρει η Τοντέλα, με 1-1 εντός έδρα, απέναντι στην Ρίο Άβε. Αν και δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατάφερε να προηγηθεί στο 10ο λεπτό με την ισοφάριση να έρχεται στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 92ο λεπτό. Εκτός συνεχίζει να βρίσκεται ο βασικός Πίτε (μέσος).

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι αποτελούν ποιοτικότερο σύνολο σε σχέση με το αντίστοιχο των φιλοξενούμενων, ωστόσο οι παίκτες της Τοντέλα λίγο έλειψε να πάρουν τους τρεις βαθμούς την προηγούμενη αγωνιστική απέναντι σε έναν αντίπαλο με πολλαπλάσιο μπάτζετ. Δεν μπορεί να βγει εύκολα συμπέρασμα από την αναμέτρηση, NO BET.

Μπενφίκα - Μορεϊρένσε: «Ξέσπασμα» για την Μπενφίκα που νίκησε με το εμφατικό 5-1 στην έδρα της Φαμαλικάο. Η ομάδα του Ζέζους μπήκε με «άγριες» διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο καταφέρνοντας να προηγείται στο ημίχρονο με τρία γκολ διαφορά. Σκόραραν οι Βάλτσμοιντ, Έβερτον, Σίλβα και Γριμάλδο, εκτός για την επερχόμενη αναμέτρηση θα παραμείνουν οι σημαντικοί Ζαρντέλ (αμυντικός) και Σάμαρης (μέσος) καθώς και ο αναπληρωματικός Σβιλάρ (τερματοφύλακας).

Με νίκη ξεκίνησε για τον θεσμό του πρωταθλήματος η Μορεϊρένσε, 2-0 εντός έδρας απέναντι στην «νεοφώτιστη» Φαρένσε. Ο Αμπρέου έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους μόλις στο 20 λεπτό ενώ στο δεύτερο μέρος εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα σκοράροντας για ακόμα μία φορά με τον Πέδρο στο 55ο λεπτό. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ή γενικότερα απουσίες.

Εκτίμηση: Υπάρχει μεγάλη ποιοτική διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι οι οποίοι δεν θέλουν καν να σκέφτονται ενδεχόμενη «γκέλα» απέναντι στην Μορεϊρένσε. Η Μπενφίκα αναμένεται να μπει δυνατά στην αναμέτρηση, όπως άλλωστε έκανε και την προηγούμενη εβδομάδα κόντρα στην Φαμαλικάο, άσος & Over 3.5 σε απόδοση 2.10.

Μποαβίστα - Πόρτο: Ισόπαλη με 3-3 αναδείχθηκε η Μποαβίστα στην έδρα της Νασιονάλ Μαδέιρα. Παρότι δεν πραγματοποίησε πολλές φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία, κατάφερε να σκοράρει τρία τέρματα, δύο στο πρώτο μέρος και ένα στο δεύτερο με τους Αφόνσο και Μάνγκας. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Με νίκη ξεκίνησε η φετινή αγωνιστική περίοδος για την Πόρτο, με 3-1 εντός έδρας κόντρα στην ποιοτική Μπράγκα. Άκρως ανταγωνιστικοί οι γηπεδούχοι, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με τους Σέρτζιο Ολιβέιρα και Τέγες. Στο δεύτερο μέρος, με ακόμα μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κατάφεραν να «καθαρίσουν» το ματς στο 89ο λεπτό. Εκτός ο σημαντικός Μαρκάνο (αμυντικός) και οι αναπληρωματικοί Μπαγέ (μέσος) και Ράμος (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Σε ένα ματς «ροντέο», χωρίς να γίνει ιδιαίτερα απειλητική, η Μποαβίστα κατάφερε να σκοράρει τρία γκολ. Από την άλλη πλευρά, η Πόρτο σκόραρε τον ίδιο αριθμό γκολ απέναντι όμως σε μία ομάδα που βρίσκεται σταθερά εντός τετράδας τα τελευταία χρόνια. Έτσι, και σε αυτό τον αγώνα αναμένονται πολλά γκολ με τις δύο ομάδες να έχουν κυρίως επιθετικούς προσανατολισμούς. Over 2.5 σε απόδοση 1.80.