Primeira Liga (25/01): Δέχονται τέρματα Πόρτο και Μπενφίκα

24/01/2021

Αγωνιστική δράση στην Α΄ κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Ρίο Άβε - Σάντα Κλάρα: Ισοπαλία απέναντι σε ένα ποιοτικό αντίπαλο κατάφερε να πάρει η Ρίο Άβε, με 1-1 στην έδρα της Σπόρτινγκ. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να κάνει γκολ την μοναδική σημαντική φάση που είχε στο δεύτερο μέρος με τον Γκέλσον στο 61ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του νέου προπονητή Κούνια βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-16 και 15 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Τζούνιο (αμυντικός) και ο σημαντικός Περέιρα (επιθετικός).

Εντός έδρας ήττα με 2-1 δέχθηκε η Σάντα Κλάρα, από την Φαμαλικάο στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Δεν πραγματοποίησε καλό ματς, δέχθηκε δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος ενώ το γκολ που πέτυχε προήλθε από αυτογκόλ του Κιειρός.  Παρέμεινε στην 11η θέση η «αρμάδα» του Ράμος με ρεκόρ 13-18 και 15 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Ρομάο (μέσος) και Πατρίκ (επιθετικός).

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι θα θελήσουν να επιστρέψουν στις νίκες με τον νέο προπονητή στον πάγκο. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν καλό «πρόσωπο» στο τελευταίο ματς δεχόμενοι δύο γκολ από έναν υποδεέστερο αντίπαλο. Η Ρίο Άβε διαθέτει ποιοτικότερο σύνολο, επιλογή θα αποτελέσει ο άσος σε απόδοση 2.10.

Μπενφίκα - Νασιονάλ: Παρατάχθηκε με πολλές απουσίες η Μπενφίκα που είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Λιγκ Καπ, με 2-1 από την Μπράγκα. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ζεζούς στο ντέρμπι ενάντια στην Πόρτο, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στο Πόρτο. Προηγήθηκε με τον Γκριμάλδο στο 17ο λεπτό, ισοφαρίστηκε οχτώ λεπτά αργότερα ενώ στην συνέχεια αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν μπόρεσε να σκοράρει άλλο τέρμα. Πλέον, οι «αετοί» βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-14 και 32 βαθμούς. Πολλές οι απουσίες λόγω Covid-19, θα λείψουν οι σημαντικοί Αλμέιδα (αμυντικός), Ζιλμπέρτο (αμυντικός), Γκονσάλβες (επιθετικός), Γκριμάλδο (αμυντικός), Λειτέ (τερματοφύλακας), Οταμέντι (αμυντικός), Βάλντσμιντ (επιθετικός), Βερτόνχεν (αμυντικός) και Ταβάρες (αμυντικός).

Άλλη μία ήττα δέχθηκε η Νασιονάλ, την τέταρτη συνεχόμενη σε όλες τις διοργανώσεις, αυτή την φορά με 3-1 στην έδρα της Γκιμαράες. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 16ο λεπτό χωρίς όμως από εκεί και έπειτα να «καθαρίσει» το ματς, δεχόμενη πολλές φάσεις, με τον αντίπαλο να σκοράρει τρία γκολ από τα τέσσερα σουτ που πραγματοποίησε εντός στόχου. Έπεσε στην 14η θέση η ομάδα του Σιμόες με ρεκόρ 12-19, έχοντας 13 βαθμούς. Δεν υπάρχουν απουσίες για τους φιλοξενούμενους στην αναμέτρηση.

Εκτίμηση: Σαφώς και ξεκάθαρο φαβορί στον αγώνα είναι οι γηπεδούχοι. Αν και έχουν πολλές απουσίες, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, παραμένουν ένα άκρως ανταγωνιστικό ρόστερ που θα προσπαθήσει να βρει την νίκη έτσι ώστε να μην χάσει την «επαφή» της από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Η Νασιονάλ δεν είναι ομάδα που εμπνέει εμπιστοσύνη, αρέσκεται στο επιθετικό παιχνίδι με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό στην αμυντική λειτουργία της ομάδας. GG σε απόδοση 1.95.

Φαρένσε - Πόρτο: Πολύ σημαντική νίκη με 3-1 απέναντι στην Ζιλ Βιθέντε κατάφερε να πάρει η Φαρένσε πριν από 15 μέρες. Βρέθηκε μπροστά με δύο τέρματα στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά ενώ στο δεύτερο μέρος αν και ο Λίτσα δέχθηκε κόκκινη κάρτα στο 61ο λεπτό, η ομάδα του δεν σταμάτησε να πιέζει φτάνοντας και σε τρίτο τέρμα. Πλέον η ομάδα του Βιειρά βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-19 και 12 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Μάντσα (μέσος) και Μάρτινς (επιθετικός).

Αποκλεισμό από την συνέχεια του Λιγκ Καπ δέχθηκε η Πόρτο, με 2-1 στην έδρα της Σπόρτινγκ με ανατροπή στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Κονσεϊσάο ήρθε ισόπαλη με 1-1, εντός έδρας κόντρα στην Μπενφίκα. Δεν έπαιξε καλά στο ντέρμπι, δέχθηκε πολλές φάσεις ενώ η κόκκινη που δέχθηκε ο Ταρέμι στο 73ο λεπτό δεν κόστισε και άλλο γκολ στην ομάδα του. Σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι «δράκοι» με ρεκόρ  36-17 και 32 βαθμούς. Εκτός λόγω Covid-19 οι σημαντικοί Οτάβιο (μέσος), Εβάνιλσον (αμυντικός), Νανού (αμυντικός), Λουίζ Ντίαζ (επιθετικός) και Σέρτζιο Ολιβέιρα (μέσος). Θα απουσιάσουν και οι Μπάρο (μέσος) και Μπαγέ (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Αμφότερες «καίγονται» για βαθμούς. Από την μία πλευρά, η Φαρένσε με ενδεχόμενο τρίποντο «ξεφεύγει» από την επικίνδυνη ζώνη ενώ η Πόρτο με νίκη πλησιάζει και άλλο την Σπόρτινγκ στην 1η θέση. Οι γηπεδούχοι είναι αναγκασμένοι να παίξουν επιθετικά, υπάρχει αξία στο GG σε απόδοση 2.10.