Primeira Liga (24/10): Μπορεί να κάνει την ζημιά η Ζιλ Βιθέντε

23/10/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας με τρεις αναμετρήσεις.

Νασιονάλ Μαδέιρα - Πάκος Φερέιρα: Ήττα με 2-1 δέχθηκε η Νασιονάλ, στην έδρα της Μπράγκα. Δεν ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος όπου και δέχθηκε δύο τέρματα, στο δεύτερο αν και μείωσε με τον Μπόργκες στο 86ο λεπτό, στην συνέχεια δεν κατάφερε να ξαναβγεί στην επίθεση με αξιώσεις, μην καταφέρνοντας να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση. Στην 9η θέση η ομάδα του Φρέιρερ με ρεκόρ 5-5 και 5 βαθμούς, Καλίντι (μέσος) και Κοζιέλο (μέσος) αποτελούν δύο σημαντικές απουσίες.

Επιτέλους νίκη για την Πάκος Φερέιρα, με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην Σάντα Κλάρα. Προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με το γκολ ωστόσο να ακυρώνεται ως οφσάιντ, πήρε ξανά ωστόσο το προβάδισμα, με τον Ρεαμπτσούκ στο 34ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος ισοφαρίστηκε στο 68ο λεπτό, με την «απάντηση» να έρχεται τρία λεπτά αργότερα με τον Τανκέ. Στην 14η θέση πλέον η ομάδα του Μιγκέλ με ρεκόρ 3-5 και 4 βαθμούς, Σουαλέχε (μέσος) και Μπερτέλι (αμυντικός) παραμένουν εκτός χωρίς να επηρεάζουν.

Εκτίμηση: Αμφίρροπη η συγκεκριμένη αναμέτρηση, οι δύο ομάδες δεν έχουν δώσει ξεκάθαρα δείγματα καλού ποδοσφαίρου μέχρι στιγμής. Αμφότερες διαθέτουν αμυντικά κενά τα οποία μπορούν να εκμεταλλευτούν ποιοτικές επιθέσεις, Over 2.5 σε απόδοση 2.27.

Σάντα Κλάρα - Σπόρτινγκ: Ήττα με 2-1 δέχθηκε η Σάντα Κλάρα, στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Αν και ήταν απειλητική στην αναμέτρηση, δεν κατάφερε να καλύψει τα αμυντικά κενά που υπήρξαν στον αγώνα. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά με τον Τιάγκο Σαντάνα στο 68ο λεπτό, παρέμεινε στην 4η θέση η ομάδα του Ράμος με ρεκόρ 4-2 και 7 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Βιλανουέβα (αμυντικός).

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Σπόρτινγκ, εντός έδρας στο ντέρμπι απέναντι στην Πόρτο. Προηγήθηκε με τον Σάντος στο 9ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Βιέτο στο 87ο λεπτό. Σταθερά στην 3η θέση με ρεκόρ 6-2 και 7 βαθμούς, θα λείψει εκ νέου ο ποιοτικός Κουαρέσμα (επιθετικός) ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα στην μέση.

Εκτίμηση: Παρά την ισοπαλία, η Σπόρτινγκ έπαιξε εξαιρετικά απέναντι σε έναν αντίπαλο με ποιοτικότερο ρόστερ. Ήταν αρκετά ικανοποιητική στην μεσαία γραμμή, μπορεί να απειλήσει απέναντι στην Σάντα Κλάρα που δεν έχει κάποια ομάδα «φόβητρο» παρά την μέχρι τώρα καλή της πορεία. Διπλό σε απόδοση 1.90.

Πόρτο - Ζιλ Βιθέντε: Αν και παρουσίασε ανταγωνιστικό πρόσωπο, η Πόρτο δεν μπόρεσε να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση, στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι, για τον θεσμό του Champions League και έτσι ηττήθηκε με 3-1. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Κονσεϊσάο, έχοντας το «μυαλό»της στο Ευρωπαϊκό ματς, αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 απέναντι στην Σπόρτινγκ και έτσι πλέον βρίσκεται στην 2η θέση με ρεκόρ 12-6 και 7 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο βασικός Μαρκάνο (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Μπαγέ (τερματοφύλακας).

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Ζιλ Βιθέντε, αυτή την φορά με 1-1, εντός έδρας απέναντι στην Τοντέλα. Βρέθηκε από πολύ νωρίς να παίζει με αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 25ο λεπτό άνοιξε το σκορ και όλα φαίνονται να κυλάνε ομαλά μέχρι την ισοφάριση στο 58ο λεπτό. Πίεσε, χωρίς να καταφέρει να βρει άλλο τέρμα στην αναμέτρηση. Στην 8η θέση η ομάδα του Αλμέιδα με ρεκόρ 2-1 και 5 βαθμούς. Αμφίβολος ο αναπληρωματικός Γκόμεζ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Άμεση επιστροφή στις νίκες θα επιδιώξει η Πόρτο η οποία αποτελεί ένα σαφώς κατά πολύ ανώτερο σύνολο σε σχέση με αυτό των φιλοξενούμενων. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι θα πρέπει να έχουν και το μυαλό τους στο ματς που ακολουθεί την Τετάρτη. Από την άλλη πλευρά, ξεκούραστοι θα είναι οι παίκτες της Ζιλ Βιθέντε, μπορούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. GG σε απόδοση 2.20.