Primeira Liga (20/12): Με Πάκος Φερέιρα στο 2.25

19/12/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών αναμετρήσεων της ημέρας.

Πάκος Φερέιρα - Μποαβίστα: Αν και εμφάνισε αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο, αυτό δεν ήταν αρκετό για την Πάκος Φερέιρα δεχόμενη την ήττα με 2-1 από την Πόρτο και παράλληλα τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Λιγκ Καπ. Στα του πρωταθλήματος, αν και προηγήθηκε, δέχθηκε και εκεί την ήττα, στην έδρα της Μπενφίκα με 2-1. Απείλησε αρκετές φορές ενώ το γκολ που της στέρησε τον βαθμό ήρθε στο 94ο λεπτό. Στην 6η θέση πλέον η ομάδα του Πέπα με ρεκόρ 11-10 και 14 βαθμούς. Εκτός ο ημιβασικός Γιάν (επιθετικός) και ο μακροχρόνια απών Σίλβα (αμυντικός).

Αποκλεισμό από την συνέχεια του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ δέχθηκε η Μποαβίστα, με 2-1 στην έδρα της αδύναμης Εστορίλ. Στα του πρωταθλήματος, αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ισόπαλη με 0-0, αυτή την φορά στην έδρα της Ρίο Άβε. Ελάχιστες οι ευκαιρίες στην αναμέτρηση για τις δύο ομάδες, έδειξαν να συμβιβάζονται με το ισόπαλο αποτέλεσμα. Πλέον η ομάδα του Σεάμπρα βρίσκεται στην 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-15 και 8 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Ραμί (επιθετικός) και Ρεισίνιο (μέσος).

Εκτίμηση: Παρά τις ήττες τις τελευταίες αγωνιστικές, η Πάκος Φερέιρα κατάφερε να παρουσιάσει και πάλι ανταγωνιστικό «πρόσωπο», όπως άλλωστε κάνει καθ' όλη την διάρκεια της φετινής σεζόν. Από την άλλη πλευρά, η Μποαβίστα θα ψάξει την πρώτη της νίκη με τον καινούργιο προπονητή, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν είναι καλύτερη ομάδα από τους σχετικά φορμαρισμένους γηπεδούχους. Σημείο αποτελεί ο άσος σε απόδοση 2.25.

Ζιλ Βιθέντε - Μπενφίκα: Σε έναν αγώνα με λιγοστές φάσεις, Μορεϊρένσε και Ζιλ Βιθέντε αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Οι φιλοξενούμενοι, αν και προηγήθηκαν στο 61ο λεπτό με τον Ρούμπεν, δέχθηκαν την ισοφάριση στο 80ο με αυτογκόλ του Ντένις. Η Ζιλ Βιθέντε δεν έχει χάσει ακόμα με τον Σοάρες στον πάγκο, βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-10 και έχοντας 9 βαθμούς. Απών ο τιμωρημένος Αφόνσο (αμυντικός).

Δύσκολη πρόκριση στα πέναλτι κατάφερε να πάρει η Μπενφίκα, στο Λιγκ Καπ με αντίπαλο την Γκιμαράες. Στα του πρωταθλήματος, πριν 14 ημέρες είχε νικήσει δύσκολα την Πάκος Φερέιρα με 2-1. Αν κια βρέθηκε πίσω, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ με δύο γκολ στο 58ο και 94ο λεπτό του αγώνα. Πλέον η ομάδα του Ζεζούς βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-11 και 21 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι Τοντιμπό (αμυντικός) και Αλμέιδα (αμυντικός).

Εκτίμηση: Καλή εικόνα παρουσιάζει με τον νέο προπονητή στον πάγκο η Ζιλ Βιθέντε. Την ίδια στιγμή, η Μπενφίκα αν και είναι εξαιρετική στην επίθεση, συνεχίζει να διαθέτει πολλά αμυντικά προβλήματα τα οποία δεν έχει καταφέρει ακόμα να λύσει. Επιλογή θα αποτελέσει το GG σε απόδοση 1.80.

Πόρτο - Νασιονάλ Μαδέιρα: Προβληματικές  εμφανίσεις τόσο σε Λιγκ Καπ όσο και σε Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ πραγματοποίησε η Πόρτο η οποία όμως κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει την πρόκριση με νίκες (2-1) απέναντι σε Πάκος Φερέιρα και Τοντέλα. Στα του πρωταθλήματος, απέναντι και πάλι στην Τοντέλα νίκησε με 4-3, εντός έδρας σε ένα ματς με πολλές φάσεις και πολλά γκολ για τις δύο ομάδες. Πλέον η ομάδα του Κονσεϊσάο βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 23-13 και 19 βαθμούς. Εκτός σταθερά οι Πεπέ (αμυντικός) και Μαρκάνο (αμυντικός).

Εντός έδρας ήττα με 3-1 δέχθηκε η Νασιονάλ Μαδέιρα, από την Σάντα Κλάρα. Το μόνο που κατάφερε στον αγώνα ήταν να μειώσει προσωρινά σε 2-1 στο 38ο λεπτό με γκολ του Γκορέ. Από εκεί και έπειτα, έδειξε μεγάλη αδυναμία στο να αμυνθεί με τον αντίπαλο να εκμεταλλεύεται κάθε κενό που υπήρξε. Πλέον η ομάδα του Ράμος βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-9 και 13 βαθμούς. Εκτός οριστικά ο σημαντικός Βίτι (επιθετικός).

Εκτίμηση: Αδιαμφισβήτητο φαβορί οι γηπεδούχοι οι οποίοι διαθέτουν ένα κατά πολύ καλύτερο ρόστερ σε σχέση με τους φιλοξενούμενους. Δεν υπάρχει ωστόσο αξία ούτε στα γκολ αλλά ούτε και στον άσο όποτε θα προτιμήσουμε την αποχή.