Primeira Liga (19/12): Τον πρώτο λόγο οι έδρες και τα γκολ

18/12/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση όλων των αναμετρήσεων της ημέρας.

Μαρίτιμο - Μπελενένσες: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα με το ίδιο σκορ δέχθηκε η Μαρίτιμο, 2-1 αυτή την φορά στην έδρα της Φαρένσε. Αν και ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση, δεν κατάφερε να καλύψει τα αμυντικά κενά που υπάρχουν εδώ και αρκετές αγωνιστικές. Το μόνο που μπόρεσε να πραγματοποιήσει στην αναμέτρηση ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά, στο 60ο λεπτό με τον Πίνο, τρία λεπτά πριν δεχθεί ξανά τέρμα. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Μέντες με ρεκόρ 10-15 και μόλις 7 βαθμούς. Θα λείψει ο βασικός Μίλσον (μέσος) καθώς και ο σημαντικός Ζαιναντίνε (αμυντικός).

Τεράστια νίκη με 2-1 κατάφερε να πάρει η Μπελενένσες, εντός έδρας απέναντι στην Μπράγκα. Ήταν καταπληκτική στο πρώτο μέρος καταφέρνοντας να πετύχει δύο τέρματα με τους Καρντόσο και Σούσα ενώ στο δεύτερο, παρότι δέχθηκε την μείωση, εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα, κλείνοντας σωστά όλους τους διαθέσιμους χώρους για τον αντίπαλο. Πλέον η «αρμάδα» του Πετίτ βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-6 και έχοντας 11 βαθμούς. Εκτός συνεχίζει ο μακροχρόνια απών Βαρέλα (αμυντικός).

Εκτίμηση: Η αλλαγή προπονητή στο «στρατόπεδο» της Μαρίτιμο δεν δείχνει να φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα αν και η ομάδα παρουσιάζει αρκετά βελτιωμένη εικόνα. Από την άλλη πλευρά, η Μπελενένσες κατάφερε σε ένα ματς υψηλών απαιτήσεων να πάρει την νίκη απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ομάδα. Αμφότερες αρέσκονται στο επιθετικό παιχνίδι, επιλογή θα αποτελέσει το Over 2.5 σε απόδοση 2.40.

Τοντέλα - Μορεϊρένσε: Ήττα και παράλληλο αποκλεισμό από την συνέχεια του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ δέχθηκε η Τοντέλα , με 2-1 στην έδρα της Πόρτο. Στα του πρωταθλήματος, ηττήθηκε και πάλι από τον ίδιο αντίπαλο, με το σκορ ωστόσο να είναι αυτή την φορά 4-3, υπέρ των «δράκων». «Πλήρωσε» την επιθετική νοοτροπία της, άφησε πολλά αμυντικά κενά τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Κονσεϊσάο. Πλέον, η «αρμάδα» του Αγεσταράν βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-18 και 8 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ή απουσίες.

Πρόκριση με δύο γκολ στην παράταση κατάφερε να πάρει η Μορεϊρένσε, στον θεσμό του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ, με 3-2 απέναντι στην αδύναμη Κόβα ντα Πιεντάντε. Στον θεσμό του πρωταθλήματος, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Ζιλ Βιθέντε. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 61ο λεπτό, έφτασε στην ισοφάριση με αυτογκόλ στο 80ο λεπτό και πλέον βρίσκεται στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-10 και 9 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Αμαντόρ (αμυντικός) και Πέδρο (μέσος).

Εκτίμηση: Ματς ειδικών συνθηκών το συγκεκριμένο. Η Τοντέλα κατάφερε να σκοράρει στα δύο τελευταία της ματς απέναντι σε έναν άκρως ποιοτικό αντίπαλο ενώ η Μορεϊρένσε δείχνει να δυσκολεύεται ιδιαίτερα ακόμα και όταν αντιμετωπίζει ρόστερ κατώτερα από το δικό της. Αναμένεται η Τοντέλα να μπει με μεγάλο κίνητρο στην αναμέτρηση έτσι ώστε να βρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από περίπου 1.5 μήνα, διαθέτει την ποιότητα για να το καταφέρει. Άσος σε απόδοση 2.37.

Σπόρτινγκ - Φαρένσε: Νίκη στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ πήρε η Σπόρτινγκ, με 2-0 απέναντι στην αδύναμη Μαφρά. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Φέορ «στραβοπάτησε» και έτσι έμεινε ισόπαλη με 2-2, στην έδρα της Φαμαλικάο. Προηγήθηκε δις στην αναμέτρηση με τους Πέδρο και Πόρο ενώ έχασε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει πιο νωρίς το σκορ, με τον Σάντος να είναι άστοχος από το σημείο του πέναλτι. Παρά την ισοπαλία, συνεχίζει να βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 23-7 και 23 βαθμούς. Εκτός συνεχίζει ο σημαντικός Καμπράλ (επιθετικός) καθώς και ο ημιβασικός Ριστόφσκι (αμυντικός).

Πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει η Φαρένσε, εντός έδρας, με αντίπαλο την Μαρίτιμο με το ματς να λήγει 2-1. Προηγήθηκε μόλις στο 10ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση στο δεύτερο μέρος ωστόσο ξαναβρήκε απάντηση τρία λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκάουντ. Τα πράγματα έγιναν ευκολότερα μετά την κόκκινη που δέχθηκαν οι φιλοξενούμενοι, πλέον η ομάδα του Βιειρά βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-14 και 8 βαθμούς. Οριστικά εκτός ο σημαντικός Μάντσα (αμυντικός), αμφίβολοι οι Σίζαρ (αμυντικός), Τζαλμά (επιθετικός) και Πίντο (αμυντικός).

Εκτίμηση: Υπάρχει μεγάλο ποιοτικό χάσμα ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι τα πηγαίνουν εξαιρετικά στο φετινό πρωτάθλημα και αναμένεται να έχουν ένα εύκολο βράδυ απέναντι σε έναν σχετικά αδύναμο αντίπαλο. Άσος & Over 2.5 σε απόδοση 1.90.