Primeira Liga (18/10): Αξία στο 2.52

17/10/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Πάσος Φερέιρα - Σάντα Κλάρα: Παρότι ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση, η Πάκος Φερέιρα δέχθηκε την ήττα με 1-0, στην έδρα της Γκιμαράες. Πίεσε και απείλησε πολλές φορές τον αντίπαλο χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει το γκολ που τόσο πολύ έψαχνε στην αναμέτρηση, με το τελικό σκορ να καθορίζεται στο 83ο λεπτό με πέναλτι. Για την ομάδα του Μιγκέλ, εκτός θα παραμείνει ο βασικός Χορχέ Σίλβα (αμυντικός).

Έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι αήττητη η Σάντα Κλάρα καθώς αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη, εντός έδρας με 0-0, απέναντι στην Ζιλ Βιθέντε. Η ομάδα του Ράμος έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ με τον Καρβάλο, γκολ το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ έπειτα από χρήση VAR. Θα λείψουν οι σημαντικοί Λίνκολν (μέσος) και Μεσκίτα (επιθετικός).

Εκτίμηση: Αμφότερες πραγματοποίησαν πειστικές εμφανίσεις χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να πάρουν αυτό που ήθελαν από την αναμέτρηση. Έδειξαν ότι δεν φοβούνται να παίξουν επιθετικά, έτσι επιλογή θα αποτελέσει το Over 2.5 σε απόδοση 2.52 ελπίζοντας αυτή την φορά οι δύο ομάδες να είναι πιο εύστοχες μπροστά από τις αντίπαλες εστίες.

Φαρένσε - Φαμαλικάο: Το πάλεψε ωστόσο «λύγισε» η Φαρένσε η οποία ηττήθηκε με 3-2 στην έδρα της Μπενφίκα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Λούκα πριν βρεθεί και πάλι με την «πλάτη στον τοίχο», διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με τον Φερνάντες στο 95ο λεπτό. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ούτε γενικότερα κάποια απουσία.

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Φαμαλικάο, εντός έδρας, απέναντι στην ποιοτική Ρίο Άβε. Αρκετά μοιρασμένο το συγκεκριμένο ματς, ο Λαμέιρας άνοιξε το σκορ με την ισοφάριση να έρχεται στο 78ο λεπτό. Στο ενδιάμεσο, ακυρώθηκε γκολ που πέτυχε ο Καμπάνια. Δεν υπάρχουν απουσίες.

Εκτίμηση: Κοίταξε τον αντίπαλο «στα μάτια» στο τελευταίο ματς η αδύναμη Φαρένσε η οποία εμφάνισε ένα καλό «πρόσωπο». Από την άλλη πλευρά, σε σταθερή δύναμη τείνει να εξελιχθεί η Φαμαλικάο η οποία ωστόσο αντιμετωπίζει αμυντικά κενά. Περιμένω παιχνίδι υπομονής από τους δύο προπονητές, Χ ημίχρονο σε απόδοση 2.05.

Ρίο Άβε - Μπενφίκα: Καταπονημένη από το ευρωπαϊκό ματς, η Ρίο Άβε πάλεψε με όσες δυνάμεις τις είχαν απομείνει για να πάρει την ισοπαλία με 1-1 στην έδρα της Φαμαλικάο. Κατάφερε να ισοφαρίσει στο δεύτερο μέρος, και πιο συγκεκριμένα στο 78ο λεπτό με τον Αντερλάν. Εκτός ο αναπληρωματικός Τζούνιο (αμυντικός).

Αν και δυσκολεύτηκε, εν τέλει η Μπενφίκα κατάφερε να νικήσει και αυτή την φορά, απέναντι στην Φαρένσε, εντός έδρας με 3-2. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Πίτσο ενώ ο Σεφέροβιτς με δύο δικά του τέρματα στο 79ο και 88ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Στην 1η θέση βρίσκεται σταθερά η ομάδα του Χεσούς με ρεκόρ 10-3 και 9 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Σάμαρης (μέσος) και Σβιλάρ (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Μεγάλο φαβορί στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι διαθέτουν ένα κατά πολύ ποιοτικότερο ρόστερ σε σχέση με αυτό των γηπεδούχων. Αμφότερες αρέσκονται στο γρήγορο και επιθετικό ποδόσφαιρο, σημείο αποτελεί το Over 2.5 σε απόδοση 1.70.