Primeira Liga (17/10): Επιλογή τα πολλά τέρματα

16/10/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Μαρίτιμο - Πορτιμονένσε: Έκανε την μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής η Μαρίτιμο η οποία νίκησε με 3-2 την Πόρτο, εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι αρχικά προηγήθηκαν με τον Πίνο στο 24ο λεπτό, για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον ίδιο παίκτη στο 52ο λεπτό. Ο Νάνου στο 94ο λεπτό ουσιαστικά «κλείδωσε» το τρίποντο με την ομάδα του Βίντιγκαλ να βρίσκεται πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-5 και 6 βαθμούς. Επιστρέφει ο βασικός Τσάινα (μπακ), δεν υπάρχουν απουσίες.

Άλλη μία ήττα για την Πορτιμονένσε, αυτή την φορά με 2-0, εντός έδρας, απέναντι στην ποιοτική Σπόρτινγκ. Δεν παρουσίασε καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο η ομάδα του Πάουλο Σέρτιο, δέχθηκε δύο τέρματα στο πρώτο μέρος δίχως να μπορέσει ποτέ να σκοράρει και να πάρει ελπίδες, αν και είχε πραγματοποιήσει πολλές επικίνδυνες «επελάσεις» μπροστά από την αντίπαλη εστία. Στην 15η θέση πλέον με ρεκόρ 1-4 και μόλις έναν βαθμό, θα λείψει ο βασικός Χάκμαν (αμυντικός).

Εκτίμηση: Τεράστιο το διπλό που κατάφεραν να πάρουν οι γηπεδούχοι την προηγούμενη αγωνιστική, θέλουν να «χτίσουν» πάνω σε αυτή την νίκη. Από την άλλη πλευρά, αδικείται από το τελικό σκορ η Πορτιμονένσε η οποία πρέπει άμεσα να πάρει αποτελέσματα, αν δεν θέλει να βρίσκεται σε τόσο χαμηλές θέσεις από πολύ νωρίς. Υπάρχει αξία στο GG σε απόδοση 1.95.

Μπράγκα - Νασιονάλ: Άκρως πειστική εμφάνιση από την Μπράγκα, νίκησε με 4-0 στην έδρα της Τοντέλα. Καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, επιτεύχθηκαν και τα τέσσερα τέρματα της αναμέτρησης, με τους Βιανά, Γκαλένο και Χόρτα να σκοράρουν. Στην 12η θέση βρίσκεται η ομάδα του Καρβαλχάλ με ρεκόρ 5-4 και 3 βαθμούς, εκτός οι σημαντικοί Γκαιτάν (μέσος) και Φόντε (αμυντικός).

Ισόπαλη με 0-0 αναδείχθηκε η Νασιονάλ Μαδέιρα, εντός έδρας, απέναντι στην Μπελενένσες. Αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν κατάφερε να πετύχει το τέρμα που τόσο πολύ έψαχνε καθ΄όλη την διάρκεια του αγώνα με την «αρμάδα» του Σιμόες να βρίσκεται στην 6η θέση με ρεκόρ 4-3 και 5 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Ακόμα μία νίκη θα θελήσουν να πάρουν οι γηπεδούχοι που δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά φέτος στο πρωτάθλημα, έχοντας σε αυτές τις τρεις πρώτες αγωνιστικές δύο ήττες και μία νίκη. Από την άλλη πλευρά, δεν είναι ομάδα που φοβάται να παίξει ανοιχτά η Νασιονάλ Μαδέιρα, πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις αν αναλογιστεί κανείς το μικρό μπάτζετ που έχει σαν ομάδα. Τον πρώτο λόγο έχουν τα γκολ και το Over 2.5 σε απόδοση 1.70.

Σπόρτινγκ - Πόρτο: Αντίδραση μετά τον «οδυνηρό» αποκλεισμό έδειξε η Σπόρτινγκ η οποία νίκησε με 2-0 στην έδρα της Πορτιμονένσε. Κατάφερε να σκοράρει αρκετά νωρίς στο παιχνίδι και πιο συγκεκριμένα στο 4ο και 11ο λεπτό με τους Μέντες και Σάντος να σκοράρουν αντίστοιχα. Στην συνέχεια προσπάθησε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ κάτι που εν τέλει και κατάφερε να κάνει. Στην 4η θέση πλέον η ομάδα του Φέρο με ρεκόρ 4-0 και 6 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Σποράρ (επιθετικός), Παλχίνα (μέσος) και Καμπράλ (επιθετικός).

Απρόσμενη ήττα με 3-2 εντός έδρας δέχθηκε η Πόρτο, από την Μαρίτιμο. Η ομάδα του Κονσεϊσάο έδειξε απίστευτη κακή αμυντική λειτουργία, το μόνο που κατάφερε να κάνει στην αναμέτρηση ήταν να ισοφαρίσει αρχικά με τον Πέπε στο 42ο λεπτό και να καθορίσει το τελικό σκορ με τον Οτάβιο στο 99ο λεπτό. Οι «δράκοι», έπεσαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-4 και 6 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Εβάνιλσον (επιθετικός), Μαρκάνο (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Μπαγέ (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Ντέρμπι ανάμεσα σε δύο παραδοσιακές δυνάμεις του Πορτογαλικού πρωταθλήματος. Αμφότερες αρέσκονται στο γρήγορο και επιθετικό παιχνίδι κάτι που ωστόσο δημιουργεί και πολλά αμυντικά κενά τα οποία «πλήρωσαν» οι φιλοξενούμενοι την περασμένη αγωνιστική. Μονόδρομος τα γκολ και το Over 2.5 σε απόδοση 2.10.