Primeira Liga (08/11): Ντέρμπι με γκολ

07/11/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Φαρένσε - Μποαβίστα: Αδικημένη από το τελικό αποτέλεσμα είναι η Φαρένσε, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Μπελενένσες. Προηγήθηκε στο 69ο λεπτό με τον Γκαούλτν ενώ στο 79ο λεπτό έχασε πέναλτι με τον Λούκα. Η ισοφάριση ήρθε στο 98ο λεπτό με τον Έντγκαρ, με την ομάδα του Βιειρά να βρίσκεται σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-11 και μόλις 2 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Επιτέλους νίκη πήρε η Μποαβίστα, απέναντι στην άκρως ποιοτική Μπενφίκα με το εμφατικό 3-0, εντός έδρας. Μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να σκοράρουν δύο γκολ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους Γκόμεζ και Ελίς. Στο δεύτερο μέρος, εκμεταλλεύτηκαν και πάλι τα κενά του αντιπάλου, σκοράροντας ξανά με τον Χαμάτσε στο 76ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Σεάμπρα βρίσκεται στην 13η θέση με ρεκόρ 9-12 και 6 βαθμούς. Εκτός ο Ραμί (μέσος).

Εκτίμηση: Αμφότερες θα ψάξουν την νίκη καθώς βρίσκονται αρκετά χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε την περασμένη αγωνιστική η Φαρένσε η οποία νίκησε σχετικά εύκολα έναν κατά πολύ ανώτερο -ποιοτικά- αντίπαλο. Από την άλλη πλευρά, αδικημένη αισθάνεται μέχρι στιγμής η Φαρένσε στο πρωτάθλημα καθώς έχει μόλις δύο πόντους ενώ θα μπορούσε να έχει πολλούς περισσότερους. Αναμένεται να παίξουν ανοιχτά, Over 2.5 σε απόδοση 2.27.

Πόρτο - Πορτιμονένσε: Ήττα που σε καμία περίπτωση δεν την περίμενε δέχθηκε η Πόρτο στο πρωτάθλημα, με 3-2 στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Τα γκολ των Σέρτζιο Ολιβέιρα και Οτάβιο δεν στάθηκαν αρκετά για να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση η ομάδα του Κονσεϊσάο που στο Champions League νίκησε σχετικά εύκολα με 3-0 την Μαρσέιγ, δίχως να δεχθεί ιδιαίτερες φάσεις ουδέποτε από τον αντίπαλο. Θα λείψουν οι Μπαγέ (τερματοφύλακας) και Μαρκάνο (αμυντικός), αμφίβολος ο βασικός Πέπε (αμυντικός).

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Πορτιμονένσε, με 2-1 εντός έδρας από την Σάντα Κλάρα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές, το μόνο που κατάφερε ήταν να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με γκολ του Μποά Μόρτε στο 66ο λεπτό, δίχως να πιέσει περαιτέρω για την ισοφάριση. Πλέον η ομάδα του Πάουλο Σέρτζιο βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-8, έχοντας 4 μόλις βαθμούς. Εκτός ο μακροχρόνιος Χάκμαν (μέσος), αμφίβολος ο σημαντικός Πέντρο Σα (μέσος).

Εκτίμηση: Σαφώς και οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο στον αγώνα. Αποτελούν ένα ποιοτικότερο σύνολο και θα θελήσουν να αφήσουν πίσω την κακή εμφάνιση που πραγματοποίησαν έναντι της Πάκος Φερέιρα την προηγούμενη εβδομάδα. Ωστόσο, τα συνεχόμενα παιχνίδια έχουν φέρει κούραση στο ρόστερ και αυτό είναι ένα γεγονός που μπορεί να εκμεταλλευτεί η Πορτιμονένσε που αρέσκεται στο επιθετικό παιχνίδι. GG σε απόδοση 2.50.

Μπενφίκα - Μπράγκα: Κακή εμφάνιση και ήττα με 3-0 δέχθηκε η Μπενφίκα, στην έδρα της Μποαβίστα. Δεν έδειξε καμία διάθεση για να πρωταγωνιστεί, τρομερά νευριασμένος με την εμφάνιση της ομάδας του ο Χεσούς. Στα του Europa League, αν και προηγήθηκε νωρίς, βρέθηκε να παίζει με δέκα παίκτες και παρότι δέχθηκε την ανατροπή, κατάφερε να πάρει εντός έδρας ισοπαλία με 3-3 απέναντι στην άκρως φορμαρισμένη Ρέιντζερς. Εκτός οι σημαντικοί Αλμέιδα (αμυντικός), Τοντιμπό (αμυντικός) και Πεδρίνιο (επιθετικός).

Ευκολότερη νίκη από ότι δείχνει το τελικό σκορ κατάφερε να πάρει η Μπράγκα, εντός έδρας απέναντι στην Φαμαλικάο με 1-0. Δεν απειλήθηκε ποτέ από τον αντίπαλο, ήταν συνέχεια στην επίθεση χάνοντας ένα σωρό φάσεις. Στα του Europa League, ήττα με 4-0 δέχθηκε στην έδρα της Λέστερ η ομάδα του Καρβαλχάλ πραγματοποιώντας μία πολύ κακή εμφάνιση που σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει η «αρμάδα» του. Εκτός οι σημαντικοί Φόντε (επιθετικός), Χόρτα (επιθετικός) και Φρανσέρτζιο (μέσος) καθώς και ο Κάρμο (αμυντικός).

Εκτίμηση: Ντέρμπι στην Λισαβόνα λίγο πριν την διακοπή για τις εθνικές ομάδες. Η Μπενφίκα έπεσε από την 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα από την Μποαβίστα ενώ η Μπράγκα συνέχισε το σερί των νικών, παίρνοντας εντός έδρας τους τρεις βαθμούς απέναντι στην Φαμαλικάο. Θα «κυνηγήσουν» τα γκολ καθώς καμία από τις δύο δεν αναμένεται να συμβιβαστεί με το ισόπαλο αποτέλεσμα. Αυτό μας «στρέφει» στο να επιλέξουμε τα γκολ και το GG & Over 2.5 σε απόδοση 1.95.