Primeira Liga (07/10): Ημέρα ντέρμπι

06/10/2018

Μποαβίτσα – Άβες: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Μποαβίστα, αυτή την φορά εναντίον της Άβες εκτός έδρας με σκορ 2-1. Πολλά τα αμυντικά κενά που ακόμα δεν καλήφθηκαν, οι παίκτες δεν έδωσαν το 100 % των δυνατοτήτων τους. Έπεσαν στην βαθμολογία οι γηπεδούχοι και πλέον βρίσκονται στην 16η θέση με ρεκόρ 7-11 και 4 βαθμούς. Εκτός ο Σπαράνγκα λόγω κόκκινης κάρτας και ο τραυματίας Γκάμπριελ.

Πανηγύρισε την πρώτη της νίκη η Άβες εναντίον της Πορτιμονένσε εντός έδρας με σκορ 3-0. Έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο, κάλυψε επαρκώς τα αμυντικά κενά και έτσι πήρε μία εύκολη νίκη. Βρίσκεται ακόμα στα χαμηλά στρώματα της κατηγορίας, πιο συγκεκριμένα στην 17η θέση με ρεκόρ 6-10 και 4 βαθμούς. Θα λείψει ο Πετρολίνα.

Δύο ομάδες ίδιας δυναμικότητας αναμετρόνται για την 7η αγωνιστική. Με καλή ψυχολογία η Άβες η οποία θα προσπαθήσει να συνεχίσει τις υποχρεώσεις της με ακόμα μία νίκη. Μοιρασμένη η παράδοση ανάμεσα στις δύο ομάδες, μοιρασμένο παιχνίδι περιμένω και εγώ. GG σε απόδοση 1.97.

Πορτιμονένσε – Σπόρτινγκ: Πάνω που άρχισε η Πορτιμονένσε να δίνει ελπίδα στους φιλάθλους της για καλύτερη πορεία ήρθε η εκτός έδρας ήττα εναντίον της Άβες με 3-0. Κακή πορεία για την ομάδα μέχρι στιγμής με τον κόουτς Φόλα να μην μπορεί να βρει την λύση. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ  6-13 και 4 βαθμούς. Διαθέτουν την δεύτερη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος. Μοναδικός απών ο Λαζαρόνι.

Εύκολη νίκη για την ομάδα της Σπόρτινγκ εντός έδρας για το πρωτάθλημα εναντίον της Μαρίτιμο (2-0). Έπαιξε όσο έπρεπε έχοντας το μυαλό κυρίως στον αγώνα του Γιουρόπα Λιγκ εναντίον της Βόρσκλα Πολτάβα. Εκεί όπου όλα φαίνονταν ότι είχαν τελειώσει για την ομάδα της Λισαβόνας ο Μοντέρο στο 91’ και ο Καμπράλ στο 93’ γύρισαν το ματς τούμπα δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα τους με τελικό σκορ 2-1 στην Ουκρανία. Δεν έπαιξαν καλά οι Πορτογάλοι, παρόλα αυτά 5 λεπτά ήταν αρκετά για να προχωρήσουν σε μία τρομερή ανατροπή. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η Σπόρτινγκ βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-4 και 3 βαθμούς. Συνεχίζει εκτός ο Ντοστ και ο Μάθιου.

Άκρα αντίθετες οι πορείες των δύο ομάδων καθώς η Πορτιμονένσε δυσκολεύεται να πάρει νίκη μέχρι στιγμής ενώ η Σπόρτινγκ έχει πάρει τους τρεις βαθμούς στα 5 από τα τελευταία 7 της παιχνίδια. Υπάρχει ξεκάθαρο φαβορί και αυτό είναι η Σπόρτινγκ. Θα την στηρίξω. Διπλό σε απόδοση 1.80.

Μπενφίκα – Πόρτο: Εκτός έδρας στραβοπάτημα για την Μπενφίκα στην έδρα της Τσάβες με τελικό σκορ το 2-2. Η κόκκινη κάρτα του Κόντι κόστισε στους φιλοξενούμενους καθώς η Τσάβες βρήκε ελεύθερους χώρους και ισοφάρισε ένα λεπτό πριν την λήξη του παιχνιδιού με σκόρερ τον Γκαζαριάν. Σπουδαίο διπλό για τους «Αετούς» στο ΟΑΚΑ εναντίον της ΑΕΚ με τελικό σκορ 2-3. Προηγήθηκαν έως και με δύο γκολ στο ημίχρονο, όμως η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ντίαζ άλλαξε τις ισορροπίες. Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε με δύο γκολ του Κλωναρίδη για να έρθει όμως ο Σεμέδο στο 74 και με φοβερό σουτ να χαρίσει τους 3 βαθμούς στους Πορτογάλους. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος βρίσκεται στην 3η θέση με ρεκόρ 14-5 και 14 βαθμούς. Θα λείψουν οι Γκάμπριελ, Ζαρντέλ και Κοντί.

Δύσκολη εντός έδρας νίκη που ήρθε στο 85ο λεπτό απέσπασε η Πόρτο από την Τοντέλα με τελικό σκορ το 1-0. Αν και είχε 31 προσπάθειες δεν έπεισε με την εμφάνιση της και φάνηκε ότι είχε περισσότερο το μυαλό της στο ευρωπαϊκό ματς και όχι στο πρωτάθλημα. Για τον θεσμό του Τσάμπιονς Λιγκ νίκησε με 1-0 απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο όπως είναι η Γαλατασαράι. Βρίσκεται στην 2η θέση του πρωταθλήματος, με ρεκόρ 16-5 και 15 βαθμούς, έναν μόλις βαθμό πίσω από την Μπράγκα. Μοναδικός απών για ακόμα μία αγωνιστική ο Αμπουμπακάρ.

Ντέρμπι Πορτογαλίας ανάμεσα σε δύο ομάδες που γύρισαν κουρασμένοι με νίκες από τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις. Πιστεύω πως δεν θα υπάρξουν σκοπιμότητες από καμία από τις δύο ομάδες και συνεπώς θα πραγματοποιηθεί ένα κλειστό παιχνίδι. Under 2.5 σε απόδοση 1.70.