Primeira Liga (06/12): Δεν φοβάται να επιτεθεί η Πάκος Φερέιρα

05/12/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Ρίο Άβε - Μποαβίστα: Ήττα μετά από πολλές αγωνιστικές δέχθηκε η Ρίο Άβε, με 2-0 στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε. Αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν μπόρεσε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες σε γκολ. Ο αντίπαλος έγινα ελάχιστα απειλητικός ωστόσο αυτό αρκούσε για να πετύχουν δύο τέρματα. Πλέον η ομάδα του Σίλβα βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-9 και 8 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Κοεντράο (μπακ) και Τζούνιο (αμυντικός).

Ισόπαλη με 0-0 αναδείχθηκε η Μποαβίστα, εντός έδρας απέναντι στην Μπελενένσες. Είχε ευκαιρίες το ματς ωστόσο οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σκοράρουν. Η ομάδα του Σεάμπρε βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-15 και 7 βαθμούς. Θα απουσιάσει ο σημαντικός Ρεισίνιο (μέσος).

Εκτίμηση: Αμφότερες δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση την προηγούμενη αγωνιστική. Δεν κατάφεραν να σκοράρουν ενώ η Ρίο Άβε έδειξε ευάλωτη στις λίγες ευκαιρίες που δέχθηκε. Περιμένω ένα ανοιχτό ματς καθώς οι δύο ομάδες γενικότερα παίζουν επιθετικά, Over 2.5 σε απόδοση 2.25.

Μπελενένσες - Μπράγκα: Κράτησε ανέπαφη την εστία της για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική η Μπελενένσες καθώς αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της Μποαβίστα με 0-0. Μοιρασμένο το συγκεκριμένο ματς, υπήρξαν κάποιες υποψίες για φάση δίχως οι δύο ομάδες να καταφέρουν να βρουν εν τέλει δίχτυα. Πλέον η ομάδα του Πετίτ βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-5 και 8 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Εμφατική νίκη με 4-2 και παράλληλα πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League κατάφερε να πάρει η Μπράγκα, στο ΟΑΚΑ, απέναντι στην ΑΕΚ. Προηγήθηκε με τους Τορμενά και Εσγκαιό στο7ο και 10ο λεπτό, μείωσαν οι γηπεδούχοι όμως ο Χόρτα είχε απάντηση στο 45ο λεπτό, με τον Γκαλένο να βρίσκει επίσης δίχτυα στο 83ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Καρβαλχάλ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Φαρένσε, την οποία και νίκησε εν τέλει με 1-0 χάρις σε γκολ του Ελμουσράτι στο 87ο λεπτό. Δεν προέκυψε πρόβλημα τραυματισμού.

Εκτίμηση: Δεν αποτελεί ομάδα φόβητρο η Μπελενένσες και έτσι η Μπράγκα αναμένεται εύκολα ή  δύσκολα να πανηγυρίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Μπορεί να κρατάνε το μηδέν στην άμυνα στα τελευταία παιχνίδια οι γηπεδούχοι ωστόσο το έκαναν απέναντι σε κακές -επιθετικά- ομάδες. Διπλό & Under 3.5 σε απόδοση 1.90.

Μπενφίκα - Πάκος Φερέιρα: Μία από τις καλύτερες της εμφανίσεις την φετινή σεζόν έκανε η Μπενφίκα που νίκησε με 4-0 την Λεχ Πόζναν, παίρνοντας την πρόκριση για τους «32» του Europa League. Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά ο Βερόνχεν ενώ στην συνέχεια σκόραραν και οι Νούνεζ, Πίτσι και Βάιγκλ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ζεζούς, έκανε την ανατροπή νικώντας δύσκολα με 2-1 στην έδρα της Μαρίτιμο. Εκτός ο σημαντικός Αλμέιδα (αμυντικός).

Άλλη μία νίκη, την τρίτη τη συνεχόμενη πήρε η Πάκος Φερέιρα, αυτή την φορά με 1-0 στην έδρα της Μορεϊρένσε. Κατάφερε να προηγηθεί με τον Τόρκε μόλις στο 10ο λεπτό κάνοντας στη συνέχεια διαχείριση του σκορ, δίχως ποτέ να απειληθεί ουσιαστικά από τον αντίπαλο. Πλέον η ομάδα του Μιγκέλ βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-8 και 14 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Σίλβα (αμυντικός) και Ζαν (επιθετικός).

Εκτίμηση: Συνεχίζει να έχει θέματα στο ανασταλτικό κομμάτι η Μπενφίκα που την φετινή χρονιά δέχεται πολύ εύκολα γκολ. Από την άλλη πλευρά, η Πάκος Φερέιρα έχει δείξει ότι μπορεί να τα βάλει με τους «μεγάλους του πρωταθλήματος. Παίζει όμορφο και επιθετικό ποδόσφαιρο, δημιουργεί φάσεις και το GG στο 2.10 δεν θα μπορούσε να παραληφθεί.