Primeira Liga (05/12): Με την Γκιμαράες στο 1.90

04/12/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Γκιμαράες - Πορτιμονένσε: Σε ένα αρκετά μοιρασμένο ματς, η Γκιμαράες ήταν αυτή που εν τέλει κατάφερε να πανηγυρίσει και τους τρεις βαθμούς της νίκης, με 2-0 στην έδρα της Τοντέλα. Ήταν αποτελεσματική καταφέρνοντας να βρει τα δύο γκολ που καθόρισαν το τελικό σκορ με τους Αντρέ και Ντουάρτε στο 58ο και 63ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Ενρίκες βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-7 και 13 βαθμούς. Πέρα των μακροχρόνιων, θα λείψει ο βασικός Αγκού (μέσος).

Επιτέλους νίκη μετά από πολλά ανεπιτυχή αποτελέσματα κατάφερε να πάρει η Πορτιμονένσε, με 1-0, εντός έδρας κόντρα στην Νασιονάλ. Ανέβασε την πίεση της στο δεύτερο μέρος καταφέρνοντας να πετύχει γκολ με εύστοχη εκτέλεση του Φαμπρίσιο στο 89ο λεπτό. Εκτός ζώνης υποβιβασμού πλέον η ομάδα του Πάουλο Σέρτζιο με ρεκόρ 6-11 και 7 βαθμους. Εκτός ο σημαντικός Λούκας Ερνάντεζ (μέσος).

Εκτίμηση: Να δώσουν συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα θέλει η Γκιμαράες που αποτελεί ποιοτικότατη ομάδα και έχει τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση. Από την άλλη πλευρά, η Πορτιμονένσε μπορεί να νίκησε στον τελευταίο αγώνα ωστόσο δεν μπόρεσε για ακόμα μία αγωνιστική να εντυπωσιάσει με την εμφάνιση της. Προβάδισμα στον άσο που τον βρίσκουμε σε απόδοση 1.90.

Φαμαλικάο - Σπόρτινγκ: Έχασε με «κατεβασμένα τα χέρια» η Φαμαλικάο, με 2-0 στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Καμία συνοχή σε άμυνα και επίθεση για την ομάδα του Σούσα που δεν θυμίζει σε τίποτα την περσινή προσπάθεια. Ακίνδυνη σε όλο το ματς, πλέον η «αρμάδα» του Πορτογάλου κόουτς βρίσκεται στην 10η θέση με ρεκόρ 11-16 και 9 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Άντερσον (επιθετικός) και Καμπανιά (επιθετικός).

Συνέχεια στην εξαιρετική της πορεία έδωσε η Σπόρτινγκ που νίκησε για ακόμα ένα παιχνίδι, αυτή την φορά με 2-1, εντός έδρας κόντρα στην Μορεϊρένσε. Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του νέτο στο 3ο λεπτό ωστόσο η ισοφάριση ήταν άμεση και ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον Γκονσάλβες. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε και στο δεύτερο μέρος καθορίζοντας το τελικό σκορ, με την ομάδα του Φέρο να βρίσκεται σταθερά 1η με ρεκόρ 21-5 και 22 βαθμούς.  Αμφίβολος ο βασικός Μέντες (μέσος).

Εκτίμηση: Σε κακό «φεγγάρι δείχνει να βρίσκεται η Φαμαλικάο που σε καμία περίπτωση δεν παρουσιάζει την περσινή της σταθερότητα. Από την άλλη πλευρά, πλέον για την Σπόρτινγκ στόχος είναι το πρωτάθλημα και δείχνει να είναι ικανή να το διεκδικήσει μετά από πάρα πολλά χρόνια. Σε καλύτερο μομέντουμ οι φιλοξενούμενοι, διπλό & Over 1.5 σε απόδοση 1.72.

Πόρτο - Τοντέλα: Της αρκούσε η ισοπαλία για να πάρει την πρόκριση στους «16» του Champions League και το κατάφερε, με 0-0 εντός έδρας απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι. Αρκέστηκε κυρίως σε έναν παθητικό ρόλο, απείλησε ελάχιστες φορές ενώ δέχθηκε και γκολ το οποίο ακυρώθηκε στην συνέχεια με χρήση του VAR. Στα του πρωταθλήματος, οι «δράκοι» συνέχισαν το σερί νικών τους, αυτή την φορά με 1-0 στην έδρα της Σάντα Κλάρα χάρις σε γκολ του Λουίζ Ντίαζ στο 46ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Κονσεϊσάο βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-10 και 16 βαθμούς. Εκτός συνεχίζουν οι βασικοί Πεπέ (αμυντικός) και Μαρκάνο (μπακ) ενώ πρόβλημα προέκυψε και με τον σημαντικό Λουμ (μέσος).

Εντός έδρας ήττα με 2-0 δέχθηκε η Τοντέλα, από την πολύ ανώτερη Γκιμαράες. Οι γηπεδούχοι, αν και προσπάθησαν να απειλήσουν, «προδόθηκαν» από την αμυντική τους λειτουργία που δεν ήταν και η καλύτερη στην αναμέτρηση, δεχόμενη δύο γκολ στο δεύτερο μέρος. Στην 14η θέση πλέον η ομάδα του Αγεσταράν με ρεκόρ 6-14 και 8 βαθμούς. Θα λείψουν οι σημαντικοί Ανέ (επιθετικός), Αγκρά (μέσος) και Άλβες (αμυντικός).

Εκτίμηση: Αναμένεται να φρεσκάρει την ενδεκάδα του ο Κονσεϊσάο καθώς αρκετοί παίκτες είναι ταλαιπωρημένοι από τα συνεχόμενα ματς που κλήθηκαν να δώσουν όλο το προηγούμενο διάστημα. Από την άλλη πλευρά, η Τοντέλα είναι ομάδα που την μία αγωνιστική μπορεί να κάνει το τέλειο ματς ενώ την άλλη μπορεί να θυμίζει ομάδα Β' εθνικής. Στο προσκήνιο τα γκολ και το Over 3.5 σε απόδοση 2.37.