Primeira Liga (05/04): Κυρίαρχη η Μπράγκα

04/04/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημερινών αναμετρήσεων.

Φαρένσε - Μπράγκα: Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει η Φαρένσε, με 1-0 στην έδρα της Μποαβίστα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση με τον Γκάουλντ να αστοχεί από τα έντεκα βήματα στο 3ο λεπτό. Την λύση ωστόσο την έδωσε ο Λίτσα στο 25ο  με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν στην συνέχεια σωστά όλους τους χώρους. Πλέον, η ομάδα του Κόστα βρίσκεται στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 23-32 και 22 βαθμούς. Λίτσα (μέσος) και Κουέτα (επιθετικός) παραμένουν εκτός, θα απουσιάσουν επίσης και οι Ντεφέντι (τερματοφύλακας) και Ισίντορο (μέσος).

Πικρή ήττα με 2-0 δέχθηκε η Μπράγκα, στο ντέρμπι απέναντι στη Μπενφίκα, εντός έδρας. Κόστισε η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε στο 39ο λεπτό ο Φρανσέρτζιο καθώς από εκεί και έπειτα προέκυψαν πολλά αμυντικά κενά δεχόμενη από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Πλέον, η ομάδα του Καρβαλχάλ βρίσκεται στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 44-25 και 50 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι Κάρμο (αμυντικός), Φόντε (επιθετικός) και Μούρα (αμυντικός). Τιμωρημένος ο Φρανσέρτζιο (μέσος), απών και ο Μεντέιρος (μέσος).

Εκτίμηση: Ποιοτικότερο σύνολο οι φιλοξενούμενοι. Σίγουρα οι γηπεδούχοι παρά την νίκη δεν έχουν δείξει καλό «πρόσωπο» τις προηγούμενες αγωνιστικές. Η Μπράγκα έχει τις επιλογές και τους παίκτες για να μπορέσει να κυριαρχήσει στον αγώνα, επιλογή από τον αγώνα θα αποτελέσει το διπλό & Over 1.5 σε απόδοση 1.95.

Μπενφίκα - Μαρίτιμο: Άλλη μία νίκη για την Μπενφίκα, αυτή τη φορά στο ντέρμπι, στην έδρα της Μπράγκα με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα κυριαρχώντας και σκοράροντας με τους Σίβα και Σεφέροβιτς στο 47ο και 56ο λεπτό αντίστοιχα. Στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ζεζούς με ρεκόρ 42-17 και 51 βαθμούς. Εκτός οι Σάμαρης (μέσος), Αλμέιδα (αμυντικός) και Πίτσι (μέσος).

Ταπεινωτική ήττα με 4-0 δέχθηκε η Μαρίτιμο, εντός έδρας κόντρα στη Φαμαλικάο. Δέχθηκε δύο γκολ στο πρώτο μέρος ενώ ο Πίνο ήταν μοιραίος χάνοντας πέναλτι στο 42ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν αντίδραση με αποτέλεσμα να δεχθούν άλλα δύο τέρματα που καθόρισαν και το τελικό αποτέλεσμα στον αγώνα. Στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Βελάζκεζ με ρεκόρ 21-37 και 21 βαθμούς. Εκτός οι τιμωρημένοι Πίνο (επιθετικός) και Αντράντε (αμυντικός), αμφίβολοι οι Ζούνιορ (αμυντικός), Κορέα (μέσος), Σάσα (επιθετικός), Μπελτράμε (μέσος), Πελάγκιο (μέσος) και Σέντεστρεμ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Τρίποντο που θα συνεχίσει να δίνει ελπίδες για κατάκτηση της 1ης θέσης θα επιδιώξει να πάρει η Μπενφίκα απέναντι σε έναν αντίπαλο που γενικότερα τη φετινή χρονιά δείχνει να έχει ιδιαίτερο πρόβλημα στο αμυντικό κομμάτι αλλά και στη δημιουργία φάσεων. Δεν υπάρχει αξία ούτε στην αγορά νικητή αλλά ούτε και στα γκολ, θα προτιμήσουμε την αποχή.

Μορεϊρένσε - Σπόρτινγκ: Ήττα μετά από τρία παιχνίδια δέχθηκε η Μορεϊρένσε, με 3-0 στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Δεν πραγματοποίησαν καλό πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι καθώς δέχθηκαν όλα τα γκολ της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο. Προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στη συνέχεια δίχως όμως να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο ματς. Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Σεάμπρα με ρεκόρ 23-30 και 30 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Νούνο (μέσος) και Λακέρντα (αμυντικός) καθώς και οι Μανέ (μέσος) και Άμαντορ (αμυντικός).

Ξέρει να κερδίζει τα ματς ακόμα και όταν δεν βρίσκεται στη καλύτερη της μέρα η Σπόρτινγκ η οποία πήρε τρίποντο με 1-0, εντός έδρας απέναντι στη ποιοτική Γκιμαράες. Σε γενικές γραμμές το συγκεκριμένο ματς είχε λιγοστές ευκαιρίες με τον Ινάσιο να καθορίζει το τελικό αποτέλεσμα με γκολ του στο 42ο λεπτό. Σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα παραμένει η ομάδα του Αμορίμ με ρεκόρ 46-11 και 64 βαθμούς. Δεν υπάρχουν απουσίες ή προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Ομάδα ικανή να δημιουργήσει προβλήματα σε κάθε πιθανό αντίπαλο είναι η Μορεϊρένσε που γενικότερα έχει ποιότητα στην επιθετική της γραμμή. Στον αντίποδα, μπορεί η Σπόρτινγκ τον τελευταίο καιρό να μην εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις της όμως καταφέρνει να πετυχαίνει πάντα αυτό που θέλει. Περιμένω οι δύο ομάδες να «δώσουν μάχη» για το τρίποντο, pick θα αποτελέσει το GG σε απόδοση 2.10.