Primeira Liga (05/02): Τα φαβορί το πρώτο λόγο

04/02/2021

Αγωνιστική δράση στην Α΄ κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των δύο σημαντικότερων αγώνων της ημέρας.

Ρίο Άβε - Νασιονάλ: Δεν κατάφερε να κερδίσει κάτι απέναντι στην Πόρτο η Ρίο Άβε που ηττήθηκε με 2-0 στο ντεμπούτο του Καρντόσο στον πάγκο της ομάδας. Εμφανίστηκαν βελτιωμένοι οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δέχθηκαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο τα οποία και καθόρισαν το τελικό σκορ. Πλέον, η ομάδα του Πορτογάλου προπονητή βρίσκεται στη 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-21 και 17 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Περέιερα (επιθετικός) και Τζούνιο (αμυντικός).

Επιτέλους νίκη για τη Νασιονάλ, με 2-1 εντός έδρας κόντρα στη Φαμαλικάο. Αν και βρέθηκε πίσω στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να πραγματοποιήσει την ανατροπή στο δεύτερο μέρος με τους Ρόστεζ και Ράμος να σκοράρουν στο 53ο και 57ο λεπτό αντίστοιχα. Πλέον, η ομάδα του Φρέιρ βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-21 και 17 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Να πάρει το τρίποντο με τον Καρντόσο στον πάγκο θα επιδιώξει η Ρίο Άβε που έχει έναν αντίπαλο κυρίως στα μέτρα της. Οι γηπεδούχοι αποτελούν ποιοτικότερο σύνολο και σίγουρα αναμένεται να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγώνα. Άσος σε απόδοση 1.80.

Μπενφίκα - Γκιμαράες: «Πικρή» ήττα δέχθηκε η Μπενφίκα, με 1-0 στην έδρα της Σπόρτινγκ. Παρότι είχε την κατοχή δεν κατάφερε να γίνει ολοκληρωτικά απειλητική ενώ δέχθηκε το γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης έπειτα από λάθος διώξιμο του Βλαχοδήμου πάνω στον επιθετικό των γηπεδούχων. Πλέον η ομάδα του Ζεσούς βρίσκεται στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 30-16 και έχοντας 33 βαθμούς. Εκτός οι βασικοί Έβερτον (επιθετικός), Ζαρντέλ (αμυντικός) και Αλμέιδα (αμυντικός).

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Γκιμαράες, αυτή την φορά με το «φτωχό» 1-0, εντός έδρας κόντρα στην Μαρίτιμο. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ο Εστουπινάν στο 48ο λεπτό καθορίζοντας εν τέλει και το τελικό σκορ. Έπαιξαν «μυαλωμένα» οι γηπεδούχοι οι οποίοι πήραν και μία «επαγγελματική» νίκη, πλέον η «αρμάδα» του Ενρίκες βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 20-13 με 29 βαθμούς. Εκτός οι Τζόναταν (τερματοφύλακας), Πεπέλου (μέσος), Βαρέλα (τερματοφύλακας), Αγκού (μέσος) και Μασκαρένας (αμυντικός).

Εκτίμηση: Δεν βρίσκονται στη καλύτερη δυνατή αγωνιστική κατάσταση οι γηπεδούχοι οι οποίοι δεν εμφανίζουν καλό «πρόσωπο» στους τελευταίους αγώνες. Από την άλλη πλευρά, η Γκιμαράες έχει καταφέρει τον τελευταίο καιρό να παίρνει συνεχόμενα τρίποντα δίχως πάντα να παίζει ελκυστικό ποδόσφαιρο. Αμφότερες έχουν επιθετικές αρετές, σημείο θα αποτελέσει το Over 2.5 σε απόδοση 1.72.

Μαρίτιμο - Σπόρτινγκ: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα για τη Μαρίτιμο, με 1-0 στην έδρα της Γκιμαράες. Ισορροπημένη αναμέτρηση με τους αντιπάλους να καταφέρνουν να σκοράρουν και το γκολ που καθόρισε εν τέλει το τελικό σκορ. Πλέον, η ομάδα του Μέντες βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 16-22 και 17 βαθμούς. Εκτός οι βασικοί και τιμωρημένοι Κλαούντιο (αμυντικός) και Κόστα (μέσος).

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι απέναντι στην Μπενφίκα αναδείχθηκε η Σπόρτινγκ, εντός έδρας με 1-0. Σε όλο το ματς θα λέγαμε ότι περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να απειλήσει, Την βρήκε με τον Ματέους στο 92ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος το λάθος του Έλληνα γκολκίπερ. Έτσι, η ομάδα του Αμορίμ έμεινε σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 34-9 και 42 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Νέτο (αμυντικός).

Εκτίμηση: Σαφώς και οι φιλοξενούμενοι αποτελούν το απόλυτο φαβορί στον αγώνα. Ο Αμορίμ και οι παίκτες θα κοιτάξουν έτσι ώστε να επεκτείνουν το σερί νικών αλλά και να μεγαλώσουν την διαφορά από τον δεύτερο του βαθμολογικού πίνακα. Δεν είναι ομάδα που μπορεί να σταθεί εμπόδιο η Μαρίτιμο, διπλό & Over 1.5 σε απόδοση 1.70.