Primeira Liga (04/10): Δείχνει αντίδραση η Σπόρτινγκ

03/10/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Μπενφίκα - Φαρένσε: Εύκολη νίκη με 2-0 κατάφερε να πάρει η Μπενφίκα, εντός έδρας απέναντι στην Μορεϊρένσε. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν αρχικά το σκορ με τον Ντίαζ στο 20ο λεπτό ενώ «κλείδωσαν το τρίποντο με τον Σεφέροβιτς στο 79ο. Αυτό ήταν και το τελευταίο γκολ για τον Πορτογάλο αμυντικό καθώς αποχώρησε για την Μάντσεστερ Σίτι με τον Οταμέντι να είναι η τελευταία μεταγραφή για τους «αετούς». Εκτός οι αναπληρωματικοί Σβιλάρ (τερματοφύλακας) και Σάμαρης (μέσος).

Άλλη μία ήττα δέχθηκε η Φαρένσε, εντός έδρας με 1-0 απέναντι στην Νασιονάλ Μαδέιρα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στον αγώνα πολλές φορές τον αντίπαλο δίχως να καταφέρουν να βρουν το γκολ που τόσο πολύ έψαχναν. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών για την ομάδα του Βιειρά.

Εκτίμηση: Μεγάλη η ποιοτική διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες. Η Μπενφίκα δεν θέλει να σκέφτεται τίποτα άλλο πέρα από τους τρεις βαθμούς απέναντι σε έναν αδύναμο αντίπαλο. Δεν υπάρχει αξία στον άσο, θα απέχουμε. NO BET.

Φαμαλικάο - Ρίο Άβε: Μετά την ντροπιαστική ήττα της πρώτης αγωνιστικής, η Φαμαλικάο έδειξε αντίδραση καταφέρνοντας να πάρει την νίκη με 2-1 στην έδρα της Μπελενένσες. Δεν πραγματοποίησε καλό πρώτο μέρος όπου και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να δείξει αντίδραση στο δεύτερο με τους Ριτσιέλι και Βαλενζουέλα να σκοράρουν στο 52ο και 56ο λεπτό της αναμέτρησης. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Europa League  Ρίο Άβε η οποία αποκλείστηκε στα πέναλτι από την Μίλαν. Είχε πολλές ευκαιρίες για να νικήσει στα πέναλτι ωστόσο τις σπατάλησε όλες. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Σίλβα αναδείχθηκε ισόπαλη, εντός έδρας με 0-0 απέναντι στην Γκιμαράες, σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι. Εκτός οι αναπληρωματικοί Τζούνιο (αμυντικός), Πελέ (μέσος) και Ρονάν (επιθετικός).

Εκτίμηση: Αμφότερες αποτελούν δύο πολύ ποιοτικά σύνολο που δέχονται αλλά και σκοράρουν γκολ στις αναμετρήσεις τους. Θα «κυνηγήσουν» την νίκη με στόχο να βρεθούν στα υψηλά «στρώματα» του πρωταθλήματος, GG σε απόδοση 1.90.

Πορτιμονένσε - Σπόρτινγκ: Σε ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, η Πορτιμονένσε ήταν αυτή που ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι καθώς ο Ποσινόλο αστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 36ο λεπτό, το «πλήρωσαν» στο δεύτερο μέρος. Εκτός ο σημαντικός Χάκμαν (αμυντικός).

Δεν έπεισε πως άξιζε κάτι περισσότερο η Σπόρτινγκ, ήττα και αποκλεισμός από την συνέχεια του Europa League, με 4-1 εντός έδρας, απέναντι στην ΛΑΣΚ Λιντζ. Στα του πρωταθλήματος, η «αρμάδα» του Φέρο Ντος Σάντος πέρασε εύκολα με 2-0 από την έδρα της Πάκος Φερέιρα. Εκτός οι αναπληρωματικοί Ινάσιο (αμυντικός), Μαξιμιιάνο (τερματοφύλακας), Παλίνα (μέσος) και Φερνάντες (μέσος).

Εκτίμηση: Να αφήσουν πίσω τον αποκλεισμό της Πέμπτης θέλουν στο «στρατόπεδο» των φιλοξενούμενων. Η Πορτιμονένσε δεν αποτελεί κάποιο «μεγαθήριο», υπάρχει αξία στο διπλό σε απόδοση 1.83.