Primeira Liga (03/10): Υπάρχει αξία στο 2.82

02/10/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας με τρεις αναμετρήσεις.

Σάντα Κλάρα - Ζιλ Βιθέντε: Έκανε την μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής η Σάντα Κλάρα η οποία νίκησε με 1-0 την Μπράγκα, εκτός έδρας. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Τιάγκο Σαντάνα, αυτή ήταν και η μοναδική ουσιαστική ευκαιρία που πραγματοποίησαν οι φιλοξενούμενοι καθώς στην συνέχεια κλείστηκαν στην άμυνα δίχως να αφήσουν ελεύθερους χώρους στον αντίπαλο να απειλήσει. Έχει κάνει το 2/2 μέχρι στιγμής η ομάδα του Ράμος, δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Με νίκη ξεκίνησε την πορεία της στο πρωτάθλημα η Ζιλ Βισέντε, με 1-0 εντός έδρας απέναντι στην Πορτιμονένσε. Οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» το τρίποντο με τον Λίνο στο 50ο λεπτό ενώ ο Ντένις απέκρουσε πέναλτι του Ποσινόλο στο 36ο λεπτό. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών για την ερχόμενη αναμέτρηση.

Εκτίμηση: Σε εξαιρετική ψυχολογική και αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Σάντα Κλάρα η οποία αποτελεί ποιοτικότερο σύνολο σε σύγκριση με αυτό των φιλοξενούμενων. Αμφότερες παίζουν κλειστά δίχως να δίνουν την ευκαιρία στον αντίπαλο να απειλήσει στην αντεπίθεση, Χ ημίχρονο στο 2.10.

Πόρτο - Μαρίτιμο: Εμφατική νίκη με 5-0 πήρε η Πόρτο, στην έδρα της Μποαβίστα. Αν και η ομάδα του Κονσεϊσάο δεν μπήκε δυνατά στο πρώτο μέρος, ήταν «καταιγιστική» στο δεύτερο με τους Μαρεγκά, Κορόνα, Λουίζ Ντίαζ και Σέρτζιο Ολιβέιρα να σκοράρουν και να χαρίζουν την νίκη. Εκτός παραμένει ο σημαντικός Μαρκάνο (αμυντικός) καθώς και οι αναπληρωματικοί Μπαγέ (τερματοφύλακας) και Ράμος (τερματοφύλακας).

Αν και έπαιζε για μεγάλο διάστημα με δέκα παίκτες, η Μαρίτιμο κατάφερε να νικήσει με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην Τοντέλα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πίνο στο 34ο λεπτό ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Τσίνα δέχθηκε κόκκινη κάρτα και ο Κόστα ισοφάρισε πριν έρθει και πάλι η απάντηση, ξανά με τον Πίνο στο 45ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, η Μαρίτιμο δέχθηκε αρκετές φάσεις δίχως όμως να δεχθεί το γκολ. Για την ομάδα του Βίντιγκαλ θα λείψει ο βασικός Τσίνα (μπακ).

Εκτίμηση: Σαφώς και υπάρχει τεράστια διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Από νωρίς θέλει να βάλει τις «βάσεις» για να βρίσκεται και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας η Πόρτο η οποία έχει ένα άκρως ανταγωνιστικό σύνολο. Ικανή να κάνει την «ζημιά» μπορεί να θεωρηθεί η Μαρίτιμο η οποία έχει παίκτες ποιότητας που μπορούν να σκοράρουν τουλάχιστον ένα γκολ, ακόμα και απέναντι σε ομάδες με πολλαπλάσιο μπάτζετ. GG σε απόδοση 2.82.

Τοντέλα - Μπράγκα: Δεν έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να πανηγυρίσει νίκη στο πρωτάθλημα η Τοντέλα καθώς αυτή την φορά ηττήθηκε με 2-1 στην έδρα της Μαρίτιμο. Αν και ισοφάρισε και είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν κατάφερε να νικήσει καθώς στο δεύτερο μέρος αν και πραγματοποίησε φάσεις, δεν μπόρεσε να φτάσει στην επίτευξη κάποιου τέρματος. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Απρόσμενη ήττα με 1-0 δέχθηκε η Μπράγκα, εντός έδρας από την Σάντα Κλάρα. Στην μοναδική φάση που απειλήθηκε, δέχθηκε και το τέρμα που καθόρισε την έκβαση της αναμέτρησης. Σε δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον ο Καρβαλχάλ, θα στερηθεί τις «υπηρεσίες» των σημαντικών Φόντε (επιθετικός) και Γκαιτάν (μέσος).

Εκτίμηση: Επιτακτική θεωρείται η νίκη στο «στρατόπεδο» των φιλοξενούμενων καθώς ήδη βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση μετά το 2/2 στις ήττες. Η Τοντέλα δεν αποτελεί ομάδα που μπορεί να κυριαρχήσει απέναντι σε μεγάλες ομάδες, έχει αξία το διπλό σε απόδοση 1.68.