Primeira Liga (01/12): Δυνατές αναμετρήσεις με πολλά γκολ

30/11/2018

Δράση σήμερα Σάββατο στην Primeira. Η μελέτη έβγαλε δύο σημεία από Μπενφίκα και Μπράγκα. Πάμε να δούμε.

Μπενφίκα – Φεϊρένσε: Έχασε εύκολα στην έδρα της Μπάγερν η Μπενφίκα με 5-1 στα πλαίσια των ομίλων του Τσάμπιονς λιγκ. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Ρόμπεν που θύμισε κάτι από τα παλιά. Ανήμπορος να αντιδράσει ο Βλαχοδήμος, σκόρερ του μοναδικού τέρματος για τους Πορτογάλους ο Φερνάντες. Έπεσε στην 3η θέση της βαθμολογίας η Μπενφίκα με ρεκόρ 5-11 και 4 βαθμούς. Το ματς με την ΑΕΚ είναι τελικός. Για το πρωτάθλημα νίκησε εκτός έδρα της Τοντέλα με 3-1 με τους Τζόνας, Σεφέροβιτς και Σίλβα να πραγματοποιούν σπουδαία εμφάνιση. Στην 4η θέση της βαθμολογίας η ομάδα του Βιτόρια με ρεκόρ 19-11 και 20 βαθμούς. Θα απουσιάσουν οι Ζαρντέλ (επιθετικός) και Σάλβιο (χαφ).

Νίκη και πρόκριση για την Φεϊρένσε στην εκτός έδρας αναμέτρηση εναντίον της Μαρίτιμο με 3-0 στα πλαίσια του Τακα Ντε Πορτουγκαλ. Για το πρωτάθλημα οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν δεύτερη διαδοχική ήττα αυτή την φορά στην έδρα της Σετουμπάλ με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20ο λεπτό η απάντηση όμως ήρθε 13 λεπτά αργότερα από τους φιλοξενούμενους. Η Σετουμπάλ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πέτυχε το γκολ της νίκης στο 72ο λεπτό. Έτσι η Φεϊρένσε έπεσε βαθμολογικά στην 15η θέση με ρεκόρ 7-11 και 9 βαθμούς. Απών από την αναμέτρηση ο Μπρούνο (μέσος).

Εκτίμηση: Θέλει να επιστρέψει άμεσα στις νίκες η Μπενφίκα καθώς έχει μείνει πίσω στην διεκδίκηση του τίτλου. Από την άλλη πλευρά η Φεϊρένσε είναι ομάδα με πολλά αμυντικά κενά και μοναδική της «αναλαμπή» ήταν η πρόκριση που πήρε στο κύπελλο. Υπάρχει ποιότητα στην Μπενφίκα οι Σεφέροβιτς και Τζόνας θα βρουν πολλούς ελεύθερους χώρους απέναντι σε μία όχι και τόσο καλά δομημένη άμυνα όπως είναι αυτή των φιλοξενούμενων. Άσσος και Over 2.5 σε απόδοση 1.70.

Μπράγκα – Μορεϊρένσε:Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά κατάφερε να προηγηθεί στην επόμενη φάση του κυπέλλου η Μπράγκα νικώντας με 2-1 εντός έδρας την αδύναμη αλλά ανταγωνιστική Προϊνένσε. Στα του πρωταθλήματος δέχθηκε ήττα σοκ στο 88ο λεπτό στο «Ντραγκάο» εναντίον της Πόρτο. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άριστα το παιχνίδι σε όλη την διάρκεια άλλα ένα λάθος τελικά τους κόστισε τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ομάδα όπως είναι η Πόρτο. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η Μπράγκα έπεσε από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και πλέον βρίσκεται στην 3η θέση με ρεκόρ 19-10 και 21 βαθμούς. Αμφίβολοι παραμένουν οι Τρινκάο (μέσος), Ρόσιτς (μέσος), Φερέιρα (στόπερ) και Σόουζα (μπακ).

Εύκολη πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου για την Μορεϊρένσε στην έδρα της Κοβίλα με 3-0. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος οι φιλοξενούμενοι μετράνε τρεις συνεχόμενς νίκες με μία εξ αυτών το μεγάλο διπλό στην έδρα της Μπενφίκα. Στο τελευταίο –χρονικά- ματς νίκησαν εντός έδρας την Πορτιμονένσε με 2-0. Σκόρερ των τερμάτων οι Νενέ και Πέδρο στο 34ο και 56ο λεπτό αντίστοιχα. Πλέον η ομάδα του Βιέιρα βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 11-14 και 16 βαθμούς. Εκτός συνεχίζουν οι Αλμέιδα (επιθετικός) και Ντιαγέ (μέσος).

Εκτίμηση: Δυνατή αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που πραγματοποιούν εξαιρετική πορεία μέχρι στιγμής. Από την μία πλευρά η Μπράγκα κάνει πορεία πρωταθλητισμού μετά από πολλά χρόνια και έχει θέσει υψηλές βλέψεις. Από την άλλη η Μορεϊρένσε έχει βάλει ως στόχο την πρόκριση στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης χρονιάς και άμα συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό θα καταφέρει να βγει Ευρώπη μετά από πολλά χρόνια. Έχουν την ποιότητα οι δύο ομάδες να σκοράρουν, οι Ρικάρντο και Εντουάρντο από πλευράς γηπεδούχων μπορούν να κάνουν την διαφορά. Over 2.5 σε απόδοση 1.67.