Primeira Liga (01/11): Ρίσκο με Σάντα Κλάρα

31/10/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας με τρεις αναμετρήσεις.

Πορτιμονένσε - Σάντα Κλάρα: Παρότι ήταν δημιουργική στην αναμέτρηση, η Πορτιμονένσε δεν μπόρεσε να κερδίσει κάτι στην έδρα της Τοντέλα, χάνοντας με 1-0. Το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στην αναμέτρηση ήρθε στο 33ο λεπτό και από εκεί και έπειτα παρότι οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν, δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ που έψαχναν. Η ομάδα του Πάουλο Σέρτζιο βρίσκεται πλέον στην 16η θέση με ρεκόρ 3-6 και 4 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Χάκμαν (μέσος) και Μουφί (αμυντικός).

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Σάντα Κλάρα, αυτή την φορά με 2-1, εντός έδρας από την Σπόρτινγκ. Κοίταξε «στα μάτια» τον ποιοτικότερο αντίπαλο, κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά στο 42ο λεπτό με τον Τιάγκο Σαντάνα, ωστόσο υπερίσχυσε η ποιότητα των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση. Πλέον η «αρμάδα» του Ράμος βρίσκεται στην 7η θέση με ρεκόρ 5-4 και 7 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Κρισάν (μέσος).

Εκτίμηση: Δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη μέχρι στιγμής η Πορτιμονένσε. Προσπαθεί να δημιουργήσει επιθετικά, «προδίδεται» όλη την ώρα αμυντικά κάνοντας το έργο του προπονητή πολύ δύσκολο. Από την άλλη πλευρά, ομάδα με συνοχή η Σάντα Κλάρα, έχει την ποιότητα για να φύγει με το διπλό από μία έδρα που δεν προκαλεί «τρόμο». Διπλό σε απόδοση 3.50.

Ζιλ Βιθέντε - Γκιμαράες: Έδωσε δύο απανωτά δύσκολα ματς η Ζιλ Βιθέντε η οποία ηττήθηκε και στα δύο από τις Πόρτο και Σπόρτινγκ. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, γνώρισε την ήττα με 3-1, στην έδρα της Σπόρτινγκ. Έπαιξε με αντεπιθέσεις, προηγήθηκε στο 52ο λεπτό με τον Μινέιρο ωστόσο δέχθηκε την ανατροπή με τρία γκολ στα τελευταία δώδεκα λεπτά της αναμέτρησης. Πλέον η ομάδα του Αλμέιδα βρίσκεται στην 13η θέση με ρεκόρ 3-5 και 5 βαθμούς. Αμφίβολοι οι Μινέιρο (μέσος) και Γκόμεζ (επιθετικός).

Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ η Γκιμαράες χωρίς να μπορέσει να αντιδράσει ποτέ στην αναμέτρηση, δεχόμενη εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπράγκα. Δεν είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν ήταν απειλητική στις ελάχιστες φάσεις που βρέθηκε μπροστά από την αντίπαλη εστία. Στην 8η θέση πλέον η ομάδα του Ενρίκες με ρεκόρ 2-2 και 7 βαθμούς. Εκτός ο Ολιβέιρα (αμυντικός) καθώς και οι μακροχρόνιοι Γουακάσο (μέσος), Αμόα (μέσος) και Μασκαρένα (μέσος).

Εκτίμηση: Μεγάλο το πρόβλημα στο σκοράρισμα που αντιμετωπίζουν οι φιλοξενούμενοι. Έχουν μόλις δύο γκολ στις πρώτες έξι αγωνιστικές. Διαθέτουν ένα αρκετά ποιοτικό ρόστερ και το μόνο σίγουρο είναι ότι το «ξέσπασμα» θα έρθει πολύ σύντομα. Επιστρέφει σε αγωνιστική δράση ο Κουαρέσμα (επιθετικός), επιλογή και εδώ αποτελεί το διπλό σε απόδοση 2.25.

Σπόρτινγκ - Τοντέλα: Περίφημη μπορεί να χαρακτηριστεί η πορεία της Σπόρτινγκ μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση, νίκησε με 3-1 εντός έδρας την Ζιλ Βιθέντε. Αν και βρέθηκε πίσω στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να κάνει ολική ανατροπή στα τελευταία λεπτά του ματς με τους Σποράρ, Τόμας και Ποτέ να σκοράρουν. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Φέρο με ρεκόρ 11-4 και 13 βαθμούς. Μοναδικός απών ο ημιβασικός Αντουνές (αμυντικός).

Επιτέλους νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Τοντέλα, με 1-0 κόντρα στην Πορτιμονένσε. Αρκετά μοιρασμένο το ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες, η ομάδα του Αγεσταράν κράτησε μέχρι τέλους το προβάδισμα που απέκτησε στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπαρμπόσα. Στην  15η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ισπανού κόουτς με ρεκόρ 4-8 και 5 βαθμούς. Θετικός στον κορονοϊό ο Γκονσάλβες (μέσος), εκτός και οι Ταβάρες (μέσος) και Άλβες (αμυντικός).

Εκτίμηση: Δεν μπορούν να συγκριθούν ποιοτικά τα δύο ρόστερ. Δεν είναι έτοιμη για το κάτι παραπάνω η Τοντέλα που παρουσιάζει την ίδια κακή εικόνα από την αρχή του πρωταθλήματος. Μόνο το πρωτάθλημα έχει να «κυνηγήσει» η Σπόρτινγκ, δεν θα δυσκολευτεί απέναντι σε έναν κατώτερο αντίπαλο. Άσος & Under 3.5 σε απόδοση 1.75.