Primeira Liga (01/03): Εκμεταλλεύεται τα κενά η Ρίο Άβε

28/02/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των δύο αναμετρήσεων της ημέρας.

Μπενφίκα - Ρίο Άβε: «Ψυχρολουσία» για τη Μπενφίκα που αποκλείστηκε από την συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ μετά την ήττα με 3-2 από την Άρσεναλ στον Πειραιά. Αν και διατηρούσε υπέρ της προβάδισμα μέχρι το 61ο λεπτό, δέχθηκε την ανατροπή με τα γκολ των Τίρνι και Ομπαμεγιάνγκ το 67ο και 87ο λεπτό του αγώνα. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ζεζούς αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ισόπαλη, με 0-0 αυτή τη φορά στην έδρα της Φαρένσε δίχως πάλι να αφήσει καλές εντυπώσεις με την εμφάνιση της. Σταθερά στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι «αετοί» με ρεκόρ 33-17 και 39 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι Ζαρντέλ (αμυντικός) και Αλμέιδα (αμυντικός) ενώ πρόβλημα τραυματισμού προέκυψε με τον βασικό Οταμέντι (αμυντικός).

Μετά από ένα σερί τριών αγώνων όπου η Ρίο Άβε ήταν αήττητη με δύο νίκες και μία ισοπαλία, το σύνολο του κόουτς Καρντόσο δέχθηκε «πικρή» εντός έδρας ήττα, με 1-0 από τη Φαμαλικάο. Οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να παίξουν από το 29ο λεπτό με παίκτη λιγότερο καθώς ο Μόντε αποβλήθηκε, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ έντεκα λεπτά αργότερα με τον Ουγκάρτε. Μόλις ένα σουτ στον στόχο για την «αρμάδα» του Πορτογάλου κόουτς, πλέον η Ρίο Άβε βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 16-23 και 22 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Τζούνιο (μέσος), Περέιρα (επιθετικός) και Μόντε (αμυντικός), αμφίβολος ο έμπειρος Κοεντράο (μπακ).

Εκτίμηση: Απογοητευτική για ακόμα μία χρονιά μπορεί να χαρακτηριστεί η πορεία της Μπενφίκα καθώς παρά τα πολλά λεφτά που δαπανήθηκαν για να φτιαχτεί ένα ποιοτικό και ανταγωνιστικό σύνολο, οι «αετοί» συνεχίζουν τις κακές εμφανίσεις με αποτέλεσμα να βρίσκονται αρκετά πίσω από την 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αυτό έχει φέρει και αντιδράσεις στις τάξεις των οπαδών όπου σήκωσαν πανό διαμαρτυρίας έξω από το γήπεδο όπου ανέφερε «Θέλεις στήριξη; Τι πήρατε με τον ΠΑΟΚ;». Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάζουν βελτιωμένοι εικόνα με τον Καρντόσο στον πάγκο, έχουν ένα ποιοτικό ρόστερ που σίγουρα μπορεί να πετύχει γκολ στην άμυνα των γηπεδούχων. Σημείο από τον αγώνα θα αποτελέσει το Over 2.5 σε απόδοση 1.80.

Μορεϊρένσε - Μπελενένσες: Σε μία μοιρασμένη αναμέτρηση, η Μορεϊρένσε δεν ήταν αποτελεσματική με συνέπεια να δεχθεί την ήττα, στην έδρα της Μποαβίστα με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 52ο λεπτό με τον Γκόμεζ, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ποτέ να βρουν απάντηση. Εμφανώς βελτιωμένη εικόνα παρουσιάζει η Μορεϊρένσε με τον Σεάμπρα στον πάγκο της ομάδας, πλέον βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-24 και 25 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι Αμαντόρ (αμυντικός), Φράνκο (μέσος), Μανέ (μέσος) και Πέδρο (μέσος).

Επιτέλους νίκη για τη Μπελενένσες, με 2-1 εντός έδρας κόντρα στη Νασιονάλ. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πιέσουν και να ανοίξουν το σκορ στο 28ο λεπτό με τον Ριμπέιρο με την ισοφάριση ωστόσο να έρχεται πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά με τον Καρντόσο να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 69ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Πετίτ βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-16 και 21 βαθμούς. Σταθερά εκτός Καού (μέσος) και Βαρέλα (αμυντικός).

Εκτίμηση: Αναμένεται να έχουν τη πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι που αποτελούν ένα ανώτερο σύνολο. Έχουν αλλάξει εικόνα με τον Σεάμπρα στον πάγκο τους, δικαιολογημένα δίνονται ελαφρύ φαβορί στον αγώνα. Όσο για τη Μπελενένσες, αρέσκεται στο να κλείνεται στην άμυνα δίχως να δίνει ευκαιρίες στον αντίπαλο για να απειλήσει. Αυτό βέβαια δεν της βγαίνει πάντα στον αγωνιστικό χώρο, επιλογή από την αναμέτρηση θα αποτελέσει ο άσος σε απόδοση 2.62.