Primeira Liga (01/02): Με την Σπόρτινγκ στο 2.60

31/01/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Πορτογαλίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Πόρτο - Ρίο Άβε: Πρόκριση στα ημιτελικά του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ πήρε η Πόρτο η οποία νίκησε εύκολα με 2-0 την Ζιλ Βιθέντε. Στα του πρωταθλήματος, πήρε τους τρεις βαθμούς με 1-0 στην έδρα της Φαρένσε χάρις σε γκολ του Ταρέμι στο 15ο λεπτό. Ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση, παρέμεινε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 37-17 και έχοντας 35 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Μπάρο (αμυντικός), Οτάβιο (αμυντικός), Ολιβέιρα (μέσος), Ντίαζ (επιθετικός), Εβάνιλσον (μέσος) και Νάνου (επιθετικός).

Ήττα με 2-1 δέχθηκε η Ρίο Άβε, εντός έδρας από την Σάντα Κλάρα. Άλλο ένα κακό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, ανέλαβε την θέση του προπονητή πλέον ο γνώριμος από την ΑΕΚ, Μιγκέλ Καρντόσο που επιστρέφει στην Ρίο Άβε μετά από μερικά χρόνια. Πλέον, βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-18 και έχοντας 15 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Τζούνιο (αμυντικός) και ο σημαντικός Περέιρα (επιθετικός).

Εκτίμηση: Σαφώς και οι γηπεδούχοι αποτελούν το απόλυτο φαβορί στην αναμέτρηση. Διαθέτουν ένα πολύ ποιοτικό ρόστερ ωστόσο αυτή την φορά απέναντι τους έχουμε την Ρίο Άβε που θα θελήσει να δείξει αντίδραση μετά και την επιστροφή του Καρντόσο στον πάγκο της ομάδας. Σημείο από την αναμέτρηση θα αποτελέσει το GG σε απόδοση 1.95.

Μορεϊρένσε - Μπράγκα: Έμεινε για δεύτερο συνεχόμενο ματς αήττητη η Μορεϊρένσε η οποία αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2, εντός έδρας κόντρα στην Πορτιμονένσε. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να το γυρίσει πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο και ενώ πιεζόταν, δέχθηκε την ισοφάριση στο 83ο λεπτό με τον Βιτόρια μάλιστα να αστοχεί από το σημείο του πέναλτι στο 94ο λεπτό, μην καταφέρνοντας να δώσει τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους. Πλέον, η ομάδα του Σεάμπρα βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-17 και 18 βαθμούς. Εκτός οι Λακέντα (μέσος), Πέδρο (μέσος) και Άμαντορ (αμυντικός).

Στην επόμενη φάση του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ κατάφερε να βρίσκεται η Μπράγκα που απέκλεισε στα προημιτελικά της διοργάνωσης με νίκη 2-1 την Σάντα Κλάρα. Στα της Primeira Liga, η ομάδα του Καρβαλχάλ πήρε δύσκολη εντός έδρας νίκη με 1-0, απέναντι στην Ζιλ Βιθέντε. Ο Παουλίνιο δεν μπόρεσε να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 33ο λεπτό καθώς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, την «λύση» τελικά έδωσε ο Μεντέιρος στο 72ο λεπτό έπειτα από ασίστ του Παουλίνιο. Σταθερά στη 4η θέση η Μπράγκα με ρεκόρ 24-15 και 30 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι Φόντε (επιθετικός) και Μούρα (επιθετικός).

Εκτίμηση: Καλές εμφανίσεις πραγματοποιούν το τελευταίο διάστημα οι παίκτες της Μορεϊρένσε ακόμα και απέναντι σε ποιοτικούς αντιπάλους. Από την άλλη πλευρά, η Μπράγκα παραμένει μία σταθερή δύναμη παίρνοντας το τελευταίο διάστημα τρίποντα με «επαγγελματικό» τρόπο. Οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθήσουν να μην χάσουν την επαφή τους με την πρωτιά, οι γηπεδούχοι αποτελούν έναν αντίπαλο «στα μέτρα τους». Διπλό & Over 1.5 σε απόδοση 1.75

Σπόρτινγκ - Μπενφίκα: Πολύ σημαντική νίκη με 2-0 κατάφερε να πάρει η Σπόρτινγκ, στην έδρα της Μποαβίστα. Σκόραρε από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο, είχε την κατοχή αλλά και την κυριαρχία της αναμέτρησης δίχως ποτέ να απειληθεί και με τους Σάντος και Πόρο να σκοράρουν. Σταθερά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Αμορίμ με ρεκόρ 33-9 και έχοντας 39 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Άνετη πρόκριση στο Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ για την Μπενφίκα που νίκησε εντός έδρας με 3-0 την Μπελενένσες. Στα του πρωταθλήματος,  η ομάδα του Ζεσούς «στραβοπάτησε» εντός έδρας καθώς ήρθε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Νασιονάλ. Δεν ήταν καλή εμφάνιση για τους «αετούς» που αν και προηγήθηκαν δεν κατάφεραν να αμυνθούν σωστά στο δεύτερο μέρος δεχόμενη εν τέλει την ισοφάριση. Σταθερά στην 3η θέση η «αρμάδα» του Πορτογάλου προπονητή με ρεκόρ 30-15 και 33 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Οταμέντι (αμυντικός), Βλαχοδήμος (τερματοφύλακας), Γκριμάλδο (αμυντικός), Έβερτον (μέσος), Λέιτε (αμυντικός), Γκονσάλβες (μέσος0, Αλμέιδα (αμυντικός) και Ταβάρες (αμυντικός).

Εκτίμηση: Ντέρμπι ανάμεσα σε δύο μεγάλες δυνάμεις του Πορτογαλικού πρωταθλήματος. Η Σπόρτινγκ συνεχίζει τον «φρενήρη» ρυθμό και έτσι πλέον η ομάδα βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα απολύτως δικαιολογημένα. Πολεμάει να βρει ισορροπία η Μπενφίκα που για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική θα αναγκαστεί να παραταχθεί με αρκετέ απουσίες. Σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση βρίσκονται οι γηπεδούχοι που αποτελούν και ένα ομοιογενές σύνολο, άσος σε απόδοση 2.60.