Premieship Σκωτίας (27/09): Σκοράρουν τα αουτσάιντερ

26/09/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Σκωτίας με τρεις αναμετρήσεις.

Μάδεργουελ - Ρέιντζερς: Πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και έτσι η Μάδεργουελ δέχθηκε τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Europa League καθώς ηττήθηκε με 3-0 στην έδρα της Χάποελ Μπίερ Σέβα. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ρόμπινσον έκανε την έκπληξη νικώντας εμφατικά με 3-0 στην έδρα της Αμπερντίν έχοντας απόλυτη ευστοχία στα σουτ στον στόχο, με τους Ο' Χάρα, Λονγκ και Μουγκαμπί να σκοράρουν. Βρίσκεται πλέον στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-8 και 8 βαθμούς, θα λείψουν οι αναπληρωματικοί Κάρολ (αμυντικός), Ντόνελι (αμυντικός), Φοξ (μέσος) και Νταν (μέσος).

Εμφατική νίκη με 4-0 κατάφερε να πάρει η Ρέιντζερς, στην έδρα της Βίλεμ και πλέον βρίσκεται ένα βήμα πριν την είσοδο της στους ομίλους. Στα του πρωταθλήματος, φάνηκε ότι είχε το μυαλό της στην Ευρώπη καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 στην έδρα της Χιμπέρνιαν δείχνοντας παράλληλα πολλές αμυντικές αδυναμίες. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Τζέραρντ με ρεκόρ 17-2 και 20 βαθμούς. Εκτός συνεχίζουν οι Αρίμπο (μέσος0, Κάτιτς (μέσος) και Ρούφ (επιθετικός).

Εκτίμηση: Μπορεί να γίνει επικίνδυνη η Μάδεργουελ απέναντι σε μία ομάδα που από την μία πλευρά έχει την κούραση του ματς της Πέμπτης ενώ από την άλλη πρέπει να προετοιμαστεί ξανά για να αντιμετωπίσει την Γαλατασαράι σε έξι μέρες. Θα υπάρξουν κενά στην άμυνα, GG σε απόδοση 1.95.

Ρος Κάουντι - Αμπερντίν: Επιτέλους νίκη κατάφερε να πάρει η Ρος Κάουντι, με 1-0 στην έδρα της Σεντ Τζόνστον. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Βίγκουρς στο 42ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος κλείστηκαν, έπαιξαν σωστή άμυνα και έτσι κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι τέλους το υπέρ τους σκορ. Πλέον η ομάδα του Κέτλγουελ βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-11 και 11 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο μακροχρόνιος τραυματίας Γκρίβοστι (αμυντικός).

Αν και το πάλεψε απέναντι σε μία κατά πολύ ποιοτικότερη ομάδα, η Αμπερντίν εν τέλει δέχθηκε την ήττα με 1-0 και τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Europa League, στην έδρα της Σπόρτινγκ χάρις σε γκολ του Τόμας που επιτεύχθηκε μόλις στο 8ο λεπτό. Στον θεσμό του πρωταθλήματος, δέχθηκε ταπεινωτική εντός έδρας με 3-0 από την Μάδεργουελ με την «αρμάδα» του ΜακΚίνες να βρίσκεται πλέον στην 4η θέση με ρεκόρ 5-5 και 12 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι αναπληρωματικοί Κόσγκροουβ (μέσος) και Ντέβλιν (αμυντικός).

Εκτίμηση: Οι φιλοξενούμενοι αποτελούν το φαβορί στην αναμέτρηση ωστόσο προβλημάτισαν ιδιαίτερα με την απόδοση τους στο τελευταίο παιχνίδι. Σε φάση ανάκαμψης φαίνεται να βρίσκεται η Ρος Κάουντι που κατάφερε να νικήσει μετά από αρκετό καιρό, δεν θα μπλέξουμε περαιτέρω με την αναμέτρηση. NO BET.

Σέλτικ - Χιμπέρνιαν: Δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο έπρεπε η Σέλτικ η οποία νίκησε και πήρε την πρόκριση στην έδρα της Ρίγα στο 90ο λεπτό με γκολ του Ελεονούσι. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Λένον, αν και βρέθηκε πίσω, κατάφερε να κάνει την ανατροπή νικώντας με 3-2, εντός έδρας την Λίβινγκστον και πλέον βρίσκεται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 20-5, 19 βαθμούς και ματς λιγότερο. Αποχώρησε τραυματίας από την Λετονία ο σημαντικός Φόρεστ (μέσος), θα λείψουν επίσης οι αναπληρωματικοί Τζόνστον (μέσος) και Γκρίφθς (επιθετικός).

Έμεινε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη η Χιμπέρνιαν η οποία αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη, εντός έδρας, απέναντι στην ποιοτική Ρέιντζερς με 2-2. Οι γηπεδούχοι αρχικά προηγήθηκαν με τον Ράιτ στο 22ο λεπτό. Παρότι δέχθηκαν την ανατροπή, πίεσαν και κατάφεραν να απαντήσουν με γκολ του Ντόιτζ στο 71ο λεπτό, παίρνοντας τον ένα βαθμό που πλέον τους ανέβασε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-5 και 17 βαθμούς συγκομιδή. Εκτός ο αναπληρωματικός Μακί (αμυντικός).

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι θα θελήσουν να πάρουν μία νίκη ουσίας και όχι εντυπωσιασμού με σκοπό να εμφανιστούν όσο το δυνατόν γίνεται πιο «φρέσκοι» στο ευρωπαϊκό ματς της Πέμπτης απέναντι στο Σαράγεβο. Ποιοτικό σύνολο αποτελούν οι φιλοξενούμενοι, μπορούν να σκοράρουν τουλάχιστον ένα γκολ απέναντι στην αποδυναμωμένη άμυνα της Σέλτικ. GG σε απόδοση 1.91.