Premiership Σκωτίας (31/08): Η Χαρτς που δείχνει χαρακτήρα

Αυλαία στην 4η αγωνιστική Σκωτίας με πέντε αναμετρήσεις. Επιστρέφει στις νίκες η Αμπερντίν (1.68), ανοιχτό παιχνίδι από Μάδεργουελ και Χιμπέρνιαν (2.06).

• 4/5 under 2.5 μετράει η Αμπερντίν
  • 5/5 Over 2.5 η Σέντ Τζόνστον
  • 4/5 Under 2.5 η Κιλμάρνοκ
  • 3/4 NG η Χάμιλτον

Αμπερντίν – Ρος Κάουντι: «Λευκή» ισοπαλία για την Αμπερντίν στην έδρα της Κιλμάρνοκ. Οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να βρίσκουν την περσινή τους φόρμα καθώς έδειξαν ανταγωνιστικό πρόσωπο σε μία δύσκολη έδρα χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να σκοράρουν κάποιο γκολ. Έτσι πλέον η ομάδα του ΜακΊνες βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-3 και 4 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνουν οι αναπληρωματικοί Γκλίσον (μέσος), Ρος (μέσος) και Κάμπελ (μέσος).

Μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημα της ήρθε και η πρώτη κακή εμφάνιση που συνδυάστηκε μάλιστα με ταπεινωτική ήττα, 4-1 εντός έδρας από την Λίβινγκστον. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, είχαν κακές αμυντικές τοποθετήσεις στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Στιούαρτ στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Φέργκιουσον με ρεκόρ 4-4 και 4 βαθμούς. Μοναδικός απών από την αναμέτρηση ο μακροχρόνιος τραυματίας Μπάξτερ (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι διαθέτουν μία έδρα «φρούριο» ενώ ταυτόχρονα αποτελούν και ένα ποιοτικότερο ρόστερ σε σχέση με αυτό των φιλοξενούμενων. Πρέπει να επιστρέψουν άμεσα στις νίκες και απέναντι στην Ρος Καόυντι είναι η κατάλληλη ευκαιρία καθώς είναι νεοφώτιστη και την τελευταία αγωνιστική έδειξε αμυντικά ευάλωτη. Άσος σε απόδοση 1.68.

Λίβινγκστον – Σεντ Μίρεν: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Λίβινγκσον, με 4-1 στην έδρα της Ρος Κάουντι. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ στα πρώτα δεκατέσσερα λεπτά της αναμέτρησης ενώ πέτυχαν και τρίτο στο 26ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν έδειξαν σημάδια χαλαρότητας με αποτέλεσμα να σκοράρουν ακόμα ένα τέρμα με τον Στομπς στο 52ο λεπτό. Εκπληκτική πορεία μέχρι στιγμής για την ομάδα του Χολτ, βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-3 και 5 βαθμούς. Μοναδικός απών από την αναμέτρηση ο Οντοφίν (αμυντικός).

Το πάλεψε η Σεντ Μίρεν απέναντι σε έναν κατά πολύ ποιοτικότερο αντίπαλο ωστόσο «λύγισε» χάνοντας με 1-0, εντός έδρας από την Ρέιντζερς. «Σφιχτοί» αμυντικά οι γηπεδούχοι, δεν έδωσαν πολλούς χώρους στην ομάδα του Τζέραρντ η οποία ωστόσο κατάφερε να σκοράρει με τον Μπάρισιτς στο 59ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Γκούντγουιν βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 1-2 και 3 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Κούκ (μέσος) και ΜακΓκίν (μέσος).

Εκτίμηση: Αήττητο δέκα αγώνων «τρέχει» η Λίβινκγστον η οποία καλείτε να αντιμετωπίσει την Σεντ Μίρεν που είχε δύσκολο πρόγραμμα τις τρεις πρώτες αγωνιστικές. Αναμένεται ανοιχτό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, αμφότερες θα «κυνηγήσουν» την νίκη, έχουν μεσοεπιθετική ποιότητα για να το καταφέρουν. GG σε απόδοση 1.95.

Μάδεργουελ – Χιμπέρνιαν: Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί η Μάδεργουελ που κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη με 3-1 στην έδρα της Χάμιλτον. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης ενώ τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για αυτούς μετά την αποβολή του Χάμλιτον στο 20ο λεπτό. Βρήκαν ακόμα ένα γκολ με τον Ντονέλι στο 21ο λεπτό ενώ ο Λονγκ «καθάρισε» την υπόθεση νίκη σκοράροντας στο 51ο. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Ρόμπινσον με ρεκόρ 5-6 και 4 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Τάρμπελ (μέσος) και Σλοθ (μέσος).

«Αυτοκτόνησε» η Χιμπέρνιαν εντός έδρας απέναντι στην Σεντ Τζόνσον καθώς ήρθε ισόπαλη με 2-2 δεχόμενη γκολ στο 94ο λεπτό της αναμέτρησης. Τζάκσον και Καμπέρι σκόραραν στο 25ο και 69ο λεπτό αντίστοιχα όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους που για ακόμα μία αγωνιστική δεν κατάφεραν να νικήσουν. Πλέον η ομάδα του Χέκινγκμπότον βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-8 και 4 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα στην τελευταία αναμέτρηση με αποτέλεσμα να πάρουν μία νίκη με πολύ καλή εμφάνιση. Από την άλλη πλευρά, απογοητευτική ήταν η Χιμπέρνιαν η οποία δέχθηκε γκολ για τρίτο συνεχόμενο ματς. Μοναδική διέξοδος στην αναμέτρηση τα γκολ, over 2.5 σε απόδοση 2.06.

Σεντ Τζόνστον – Κιλμάρνοκ: Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Σεντ Τζόνστον, αυτή την φορά στην έδρα της Χιμπέρνιαν με 2-2. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 25ο λεπτό, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 68ο με τον Ο’ Χάλοραν ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν για δεύτερη φορά ένα λεπτό αργότερα. Η ομάδα του Ράιτ όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη στην αναμέτρηση. Σε μία φάση διαρκείας ο Κερ βρήκε δίχτυα χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας. Στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η Σεντ Τζόνστον με ρεκόρ 4-11 και 2 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Γόθερσπουν (μέσος).

Ισόπαλη αναδείχθηκε και η Κιλμάρνοκ, εντός έδρας απέναντι στην ποιοτική Αμπερντίν με 0-0. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν σωστά τους χώρους μην αφήνοντας στους ποιοτικούς φιλοξενούμενους να εκφράσουν επιθέσεις. Πλέον η ομάδα του Αλέσιο βρίσκεται στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 1-4 και 1 βαθμό. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε δύο ομάδες που προέρχονται από ισόπαλα αποτελέσματα. Καμία από τις δύο δεν έχει πείσει ότι είναι άξια πονταρίσματος μέχρι στιγμής, NO BET.

Χαρτς – Χάμιλτον: Τρομερά άτυχη στάθηκε η Χαρτς στην έδρα της Σέλτικ χάνοντας με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 29ο λεπτό έπειτα από αυτογκόλ του Μπέρα ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο ο Χάλκετ σημάδεψε λάθος στέλνοντας την μπάλα για δεύτερη αυτογκόλ. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Λεβέιν ήταν να μειώσει με τον Ουάσινγκτον στο 81ο λεπτό. Πλέον η Χαρτς βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-6 και 1 βαθμό. Εκτός συνεχίζουν οι αναπληρωματικοί Λι (μέσος), Χάρινγκ (μέσος) και Γκαρούσιο (μέσος).

Κακή εμφάνιση από την Χάμιλτον και ήττα με 3-1, εντός έδρας από την Μάδεργουελ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από νωρίς με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν με τον Κάνινγκαμ στο 24ο λεπτό ωστόσο το κενό του Χάμιλτον ήταν μεγάλο στην άμυνα. Πλέον η ομάδα του Ράις βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-6 και 3 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών, μοναδικός απών ο τιμωρημένος Χάμιλτον (στόπερ).

Εκτίμηση: Σαφώς και τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση τον έχει η Χαρτς. Είναι ομάδα με πολλαπλάσιο μπάτζετ ωστόσο η «αρμάδα» του Ράις είναι ανταγωνιστική όταν αγωνίζεται εκτός έδρας. Μεγάλο το κενό του Χάμιλτον, αναμένεται ένα ανοιχτό παιχνίδι από πλευράς γηπεδούχων έτσι ώστε να διορθώσουν τα κακώς κείμενα μετά το κακό ξεκίνημα που έχει η ομάδα. Over 2.5 σε απόδοση 1.77.