Premiership Σκωτίας (30/12): Δέχεται γκολ η Ρέιντζερς

29/12/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Σκωτίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Σέλτικ - Νταντί Γιουνάιτεντ: Άλλη μία νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Σέλτικ, αυτή την φορά με 3-0 στην έδρα της Χάμιλτον. Ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του ματς, τα τρία γκολ ήραν στο δεύτερο μέρος με τους Έντυοαρντ, Φκριφθς και Τέρνμπουλ. Δεν απειλήθηκε καθόλου από τον αντίπαλο, η ομάδα του Λένον παρέμεινε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 42-14 και 40 βαθμούς. Αμφίβολοι οι σημαντικοί Φόρεστ (μέσος) και Ελχαμέντ (αμυντικός).

Παρέμεινε αήττητη για τρίτο συνεχόμενο ματς στο πρωτάθλημα η Νταντί Γιουνάιτεντ που αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, εντός έδρας απέναντι στην ποιοτική Μάδεργουελ. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, πίεσε και κατάφερε εν τέλει να βρει την ισοφάριση στο τέλος του αγώνα και πιο συγκεκριμένα στο 92ο λεπτό με τον Κλαρκ. Στην 5η θέση βρίσκεται πλέον η ομάδα του Μέλον με ρεκόρ 17-24 και 25 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Τσάλμερς (επιθετικός).

Εκτίμηση: Ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι που έχουν ένα αρκετά ποιοτικό ρόστερ. Από την άλλη πλευρά θα μπορούσαμε να πούμε ότι μέχρι στιγμής κάνει μία υπέρβαση με το υπάρχον ρόστερ η Νταντί που βρίσκεται στην 5η θέση. Δεν αναμένεται να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Σέλτικ, άσος & NG σε απόδοση 1.82

Σεντ Μίρεν - Ρέιντζερς: Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 36ο και 60ο λεπτό η Σεντ Μίρεν που πήρε τους τρεις βαθμούς με 2-0 στην έδρα της Ρος Κάουντι. Σκόραραν οι Φρέιζερς και Ντένις στο 76ο και 85ο λεπτό αντίστοιχα σε μία αναμέτρηση όπου οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν αρκετές φάσεις. Πλέον η ομάδα του Γκούντγουιν βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-19 και 21 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ή γενικότερα απουσίες.

Άλλη μία νίκη για την Ρέιντζερς, άλλη μία φορά που κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της, αυτή την φορά εντός έδρα απέναντι στην Χιμπέρνιαν με 1-0. Δεν είχε πολλές φάσεις το συγκεκριμένο ματς, το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Χάγκι στο 33ο λεπτό. Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Τζέραρντ με ρεκόρ 54-5 και 56 βαθμούς. Εκτός συνεχίζουν οι Τζακ (μέσος) και Κάτιτς (αμυντικός).

Εκτίμηση: Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Ρέιντζερς που αυτή την φορά θα έχει απέναντι της έναν αρκετά ανταγωνιστικό αντίπαλο. Αμφότερες αρέσκονται στο επιθετικό παιχνίδι και στο να παίρνουν πρωτοβουλίες στους αγώνες τους, σημείο θα αποτελέσει το GG σε απόδοση 2.05.

Λίβινγκστον - Αμπερντίν: Την τέταρτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα κατάφερε να πάρει η Λίβινγκστον, στην έδρα της Κιλμάρνοκ με 2-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, μπόρεσε να παίξει ελκυστικό ποδόσφαιρο και να κάνει την ανατροπή με τους Εμάνουελ και Ρόμπινσον στο 51ο και 92ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Μαρτιντάλε βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 22-26 και 24 βαθμούς. Εκτός οι μακροχρόνιοι Λίθγκοου (αμυντικός) και Γιάκομπς (μέσος).

Τρεις βαθμούς και για την Αμπερντίν που έκανε και αυτή την ανατροπή με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην Σεντ Τζόνστον. Βρήκε από ένα γκολ σε κάθε μέρος σε μία κατά τα άλλα ισορροπημένη αναμέτρηση που και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους. Πλέον, η ομάδα του ΜακΚίνες βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-18 και έχοντας 38 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Εκτίμηση: Σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση βρίσκονται οι δύο ομάδες. Αμφότερες παραμένουν αήττητες τις τελευταίες αγωνιστικές ενώ προέρχονται από νίκη την προηγούμενη αγωνιστική. Υπάρχουν επιθετικές λύσεις και στα δύο ρόστερ για να δούμε ένα ματς γεμάτο φάσεις και γκολ, Over 2.5 σε απόδοση 2.52