Premiership Σκωτίας (30/11): Επιστρέφει στις νίκες η Μάδεργουελ

Αισίως έχουμε φτάσει στην 15η αγωνιστική με τέσσερις σημαντικές αναμετρήσεις να πραγματοποιούνται την σημερινή μέρα (30/11).

• 4/5 Over 2.5 για την Χάμιλτον
  • 4/5 Over 2.5 για την Μάδεργουελ
  • 5/5 GG για την Χιμπέρνιαν
  • 4/5 Over 2.5 για την Κιλμάρνοκ

Αμπερντίν – Σεντ Μίρεν: Έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο ματς αήττητη η Αμπερντίν η οποία αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Σεντ Τζόνστον. Ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 21ο λεπτό με τον Κόσγκροβ, δέχθηκε όμως το γκολ της ισοφάρισης χάρις σε αδράνεια της άμυνας στο 74ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του ΜακΊνες βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-16 και 25 βαθμούς. Οτζό (μέσος) και Ράιτ (επιθετικός) αποτελούν δύο απουσίες που δεν επηρεάζουν.

Επιστροφή στις ήττες για την Σεντ Μίρεν, αυτή την φορά εντός έδρας με 2-1 απέναντι στην Χιμπέρνιαν. Παρότι πίεσε και δημιούργησε φάσεις, βρέθηκε πίσω στο πρώτο ημίχρονο ενώ δέχθηκε και δεύτερο τέρμα πριν μειώσει με τον Μοριάς στο 91ο λεπτό. Στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Γκούντγουιν με ρεκόρ 10-19 και 11 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Μπρόντφουτ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Αμφότερες παίζουν όμορφο και επιθετικό ποδόσφαιρο ωστόσο είναι «μαλωμένες» με την τελική προσπάθεια. Κάποια στιγμή θα προκύψουν και τα καλά αποτελέσματα, μέχρι τότε βάση αποτελούν οι κακές άμυνες. Over 2.5 σε απόδοση 2.10.

Λίβινγκστον – Χάμιλτον: Άλλη μία κακή εμφάνιση, άλλο ένα ανεπιτυχή αποτέλεσμα για την Λίβινγκστον που έχασε αυτή την φορά με 4-0 στην έδρα της Σέλτικ. Φάνηκε η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων, δίκαιο κρίνεται το τελικό αποτέλεσμα με τους φιλοξενούμενους να έχουν μόλις δύο σουτ και 27% κατοχή σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. «Τρίζει» η καρέκλα του Χολτ που «βλέπει» πλέον την ομάδα του στην 8η θέση με συγκομιδή 16-23 και 13 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

«Αγνόησε» την νίκη για έβδομο διαδοχικό ματς η Χάμιλτον η οποία αυτή την φορά ηττήθηκε με 3-1, εντός έδρας απέναντι στην Ρέιντζερς. «Πάλεψε» όσο μπόρεσε το ματς, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά με τον Σμιθ στο 14ο λεπτό. Σταθερά στην 11η θέση με ρεκόρ 15-27 και 11 βαθμούς. Θα λείψει ο αναπληρωματικός Φούλτον (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Οι γηπεδούχοι αποτελούν καλύτερη και πιο ποιοτική ομάδα, θα επιδιώξουν να επιστρέψουν στις νίκες έχοντας αντίπαλο ένα φαβορί για υποβιβασμό που δεν έχει πείσει μέχρι στιγμής. Άσος σε απόδοση 1.63.

Μάδεργουελ – Σεντ Τζόνστον: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Μάδεργουελ, με 3-1 στην έδρα της Χιμπέρνιαν. Μπορεί να προηγήθηκε με τον Πόλγουορθ στο 9ο λεπτό ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη δεχόμενη δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά. Το δεύτερο μέρος κύλησε με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν φάσεις δίχως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα. Στην 4η θέση πλέον η ομάδα του Ρόμπινσον με ρεκόρ 21-22 και 22 βαθμούς. Ίλιτς (επιθετικός), Ντεβίν (μέσος) και Νταν (αμυντικός) είναι απουσίες που δεν επηρεάζουν.

«Ηρωική» εμφάνιση πραγματοποίησε η Σεντ Τζόνστον καταφέρνοντας να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας, εντός έδρας απέναντι στην Αμπερντίν με 1-1. Λιγοστές οι ευκαιρίες από πλευράς γηπεδούχων, πέτυχαν το γκολ σε φάση διαρκείας με τον Κένεντι στο 71ο λεπτό. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ράιτ με ρεκόρ 13-29 και 11 βαθμούς. Θα λείψει ο βασικός και τιμωρημένος Ντάβιτσον (μέσος).

Εκτίμηση: Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης ανάμεσα στις δύο ομάδες. Χαοτική η ποιότητα που χωρίζει τα δύο ρόστερ, αναμένεται η Μάδεργουελ να πάρει μία εύκολη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που παίζει κλειστά χωρίς ποτέ να καταφέρνει να «ξεχυθεί» στην αντεπίθεση. Άσος σε απόδοση 1.95.

Χιμπέρνιαν – Κιλμάρνοκ: Φαίνεται να αποδίδει το καλό ποδόσφαιρο που παίζει τον τελευταίο καιρό η Χιμπέρνιαν η οποία νίκησε και πάλι με 2-1 αυτή την φορά στην έδρα της Σεντ Μίρεν. Προηγήθηκε με τον Ντόιτζε ενώ «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάλαν στο 82ο λεπτό. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Μος με ρεκόρ 21-25 και 18 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού.

Νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές κατάφερε να πετύχει και η Κιλμάρνοκ, με 3-0 εντός έδρας απέναντι στην Χαρτς. Ένα τέλειο πρώτο εικοσάλεπτο αρκούσε για τους γηπεδούχους έτσι ώστε να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων στην αναμέτρηση με τον Μπούρκε να σκοράρει τα δύο εξ αυτών, μοιράζοντας ταυτόχρονα και την ασίστ στο άλλο. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Αλέσιο με ρεκόρ 15-15 και 21 βαθμούς. Εκτός ο χρήσιμος Φιντλέι (αμυντικός).

Εκτίμηση: «Μάχη» πλέι οφ η συγκεκριμένη. Αμφότερες προέρχονται από νίκες, καμία από τις δύο δεν φοβάται να ανοιχτεί με ότι αυτό συνεπάγεται για την άμυνα. Αναμένεται έτσι μία ανοιχτή αναμέτρηση με αρκετά γκολ καθώς υπάρχει επιθετική ποιότητα και στα δύο ρόστερ. GG σε απόδοση 1.83.