Premiership Σκωτίας (30/10): Βγάζει αντίδραση η Αμπερντίν

• 5/5 NG η Κιλμάρνοκ
  • 5/5 Under 2.5 η Σεντ Μίρεν
  • 4/5 Over 2.5 η Αμπερντίν
  • 4/5 GG η Ρέιντζερς

Μάδεργουελ – Κιλμάρνοκ: Το πάλεψε, ωστόσο «λύγισε» η Μάδεργουελ στην έδρα της ποιοτικής Ρέντζερς χάνοντας εν τέλει με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με τον Κόουλ ωστόσο δέχθηκαν την ανατροπή στο 80ο λεπτό. Στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Ρόμπινσον με ρεκόρ 16-15 και 16 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Νταν (αμυντικός) και Τέρνμπουλ (μέσος).

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Κιλμάρνοκ, αυτή την φορά εντός έδρας απέναντι στην Σεντ Μίρεν με 1-0. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην πραγματοποίησαν πολλές φάσεις στην αναμέτρηση, κατάφεραν παρόλα αυτά να προηγηθούν με τον Ντίκερ στο 78ο λεπτό κρατώντας το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι τέλους. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Αλέσιο με ρεκόρ 9-8 και 17 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Σο (επιθετικός) και Ινς (μέσος).

Εκτίμηση: Η Μάδεργουελ παρά την ήττα παρουσίασε ένα αρκετά καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο απέναντι στην πιο έτοιμη αλλά κουρασμένη Ρέιντζερς. Ολοένα και πιο ανοδική γίνεται η πορεία της Κιλμάρνολ που δεν φοβάται να παίξει ανοιχτά απέναντι σε οποιαδήποτε αντίπαλο αντιμετωπίζει. GG σε απόδοση διπλασιασμού.

Ρος Κάουντι – Ρέιντζερς: Παρέμεινε για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς νίκη η Ρος Κάουντι η οποία αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2, στην έδρα της Χιμπέρνιαν. Οι φιλοξενούμενοι, αν και βρέθηκαν με δύο γκολ πίσω στο δεύτερο μέρος, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα τελευταία είκοσι λεπτά της αναμέτρησης με τα γκολ των Γκράχαμ και Τσάλμερς στο 74ο και 90ο λεπτό αντίστοιχα. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η «αρμάδα» του Κέτλεγουελ με ρεκόρ 12-19 και 13 βαθμούς. Εκτός οι Κέλι (αμυντικός) και Μόρις (μέσος) αμφότερες σημαντικές απουσίες.

Συνέχισε τις καλές εμφανίσεις η Ρέιντζερς παίρνοντας νίκη με 2-1, εντός έδρας απέναντι στην ποιοτική Μάδεργουελ. Οι γηπεδούχοι, αν και έχασαν πέναλτι στο πρώτο μέρος, δεν τους πήρε από κάτω, πίεσαν και τελικά κατάφεραν να φτάσουν σε αυτή την σχετικά άνετη επικράτηση με τα γκολ του Ντεφόε και Χελάντερ. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται σταθερά η ομάδα του Τζέραρντ με συγκομιδή 29-7 και 25 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Τζακ (μέσος) και Τζόουνς (μέσος).

Εκτίμηση: Σαφώς και το απόλυτο φαβορί στην αναμέτρηση είναι οι φιλοξενούμενοι. Διαθέτουν πολλαπλάσιο μπάτζετ σε σχέση με αυτό των γηπεδούχων παρόλα αυτά η κούραση θα παίξει καταλυτικό ρόλο καθώς η «αρμάδα» του Άγγλου τεχνικού θα δώσει το τρίτο ματς σε λιγότερο από μία εβδομάδα. Μπορούν να εκμεταλλευτούν τα αμυντικά κενά που θα προκύψουν οι γηπεδούχοι, GG σε απόδοση 1.95.

Σέλτικ – Σεντ Μίρεν: Εύκολη νίκη με 4-0 πανηγύρισε η Σέλτικ, στην έδρα της Αμπερντίν. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν όλα τα γκολ από το πρώτο και όλας ημίχρονο με το δεύτερο μέρος να είναι κυρίως διαδικαστικού χαρακτήρα για την ομάδα του Λένον που βρίσκεται σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκομιδή 32-7 και 25 βαθμούς. Εκτός οι Φρίμπονγκ (αμυντικός) και Γκρίφινς (μέσος) δεν επηρεάζουν τα πλάνα του προπονητή.

Άδικη ήττα με 1-0 δέχθηκε η Σεντ Μίρεν στην έδρα της Κιλμάρνοκ. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν φάσεις όμως στάθηκαν εξαιρετικά άτυχοι στην τελική προσπάθεια, στοιχίζοντας τους ακόμα και τον βαθμό της ισοπαλίας, μένοντας στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-9 και 8 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο τραυματίας και αναπληρωματικός Κούκ (μέσος).

Εκτίμηση: Μεγάλο το χάσμα που χωρίζει τις δύο ομάδες, η Σέλτικ μπορεί να «ξεσπάσει» για ακόμα μία αγωνιστική αυτή την φορά απέναντι σε έναν κατά πολύ κατώτερο –ποιοτικά- αντίπαλο. Over 3.5 σε απόδοση 2.05.

Σεντ Τζόνστον – Χαρτς: Επιτέλους νίκη για την Σεντ Τζόνστον, με 3-2 εντός έδρας απέναντι στην Χάμιλτον. Η ομάδα του Ράιτ ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο «προδόθηκε» για ακόμα μία φορά από τα πολλά της αμυντικά κενά παίρνοντας ουσιαστικά την νίκη με γκολ του Χέντρι στο 88ο λεπτό. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Βόρειο Ιρλανδού κόουτς με ρεκόρ 10-24 και 7 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο σημαντικός Γκόρντον (αμυντικός).

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Χαρτς, αυτή την φορά με 0-0 στην έδρα της Λίβινγκστον. Προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησαν στο 49ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να σκοράρουν το γκολ που θα τους χάριζε τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στην 9η θέση βρίσκεται η «αρμάδα» του Λεβέιν με συγκομιδή 10-14 και 9 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Εκτίμηση: Αστάθεια είναι ο όρος που ταιριάζει την δεδομένη χρονική στιγμή και στα δύο ρόστερ. Ικανή για το χειρότερο και το καλύτερο την ίδια χρονική στιγμή η Σεντ Τζόνστον, μεγάλο το πρόβλημα στην επιθετική γραμμή για την Χαρτς. NO BET.

Χάμιλτον – Αμπερντίν: Κακή εμφάνιση και ήττα δέχθηκε η Χάμιλτον, στην έδρα της Σεντ Τζόνστον με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να παίξουν ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο, κατάφεραν να βρουν δύο τέρματα απέναντι σε μία παρόλα αυτά πολύ αδύναμη αμυντικά ομάδα. «Πληγώθηκαν» από το γκολ του Χέντρι στο 88ο λεπτό, δεν κατάφεραν να κερδίσουν τίποτα από την αναμέτρηση. Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Ρις με ρεκόρ 10-19 και 9 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Ράιτ (επιθετικός) και Τέιλορ (μέσος).

Απογοητευτική ήταν η Αμπερντίν στην εντός έδρας «μάχη» απέναντι στην Σέλτικ, χάνοντας εν τέλει με το καθαρό 4-0. Καμία επιθετική πρωτοβουλία από τους γηπεδούχους, τελείωσαν το ματς με μόλις μία τελική χωρίς να καταλήξει ούτε καν στην εστία. Η ομάδα του ΜακΚίνς βρίσκεται σταθερά στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-14 και 15 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Θα ψάξουν την αντίδραση οι φιλοξενούμενοι που αποτελούν μία καλύτερη οργανωμένη και σωστά δομημένη ομάδα. Δεν αποτελούν φόβητρο οι γηπεδούχοι καθώς ούτε πείθουν το τελευταίο καιρό, ούτε έχουν έδρα «φρούριο». Διπλό σε απόδοση 1.75.

Χιμπέρνιαν – Λίβινγκστον: Τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για την Χιμπέρνιαν, με 2-2 αυτή την φορά εντός έδρας απέναντι στην Ρός Κάουντι. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, έκαναν «κοιλιά» στα τελευταία λεπτά δεχόμενοι απόλυτα σωστά την ισοφάριση από τους αντιπάλους. Στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η ομάδα του ΧέκινΜπότομ με ρεκόρ 10-20 και 8 μόλις βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Σλίβκα (μέσος) και ΜακΓκρέγκορ (μέσος).

Κατάφερε να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας η Λίβινγκστον, εντός έδρας από την Χαρτς με 0-0. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο δεύτερο μέρος να αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Σούντα, παρόλα αυτά πραγματοποίησαν μαζική άμυνα καταφέρνοντας να πάρουν έστω και τον βαθμό. Στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα η «αρμάδα» του Χολτ με ρεκόρ 13-13 και 12 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Σε καλύτερο «φεγγάρι» δείχνει να βρίσκεται η Χιμπέρνιαν που παραμένει αήττητη για τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια. Αναμένεται ανοιχτή αναμέτρηση ανάμεσα στα δύο ρόστερ με τους γηπεδούχους να μας έχουν συνηθίσει σε επιθετικό ποδόσφαιρο χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες που ενδέχεται να έχει αυτό στην άμυνα. GG σε απόδοση 1.95.