Premiership Σκωτίας (29/08): Βρίσκει χώρους η Χάμιλτον

28/08/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία της Σκωτίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αγώνων της ημέρας.

Λίβινγκστον - Ρος Κάουντι: Έμεινε για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς νίκη η Λίβινγκστον η οποία αυτή την φορά ηττήθηκε με 2-1 από την Αμπερντίν, εκτός έδρας. Παρότι η ομάδα του Χολτ απείλησε αρκετές φορές στην αναμέτρηση, «προδόθηκε» για ακόμα μία φορά από τα αμυντικά της κενά, δεχόμενη δύο τέρματα σε διάστημα έξι λεπτών. Σκόραρε ο Πίτμαν στο 69ο όμως δεν ήταν αρκετό, σταθερά στην τελευταία θέση βρίσκεται η «αρμάδα» του Σκωτσέζου κόουτς με ρεκόρ 4-9 και 2 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Λόσον (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Λίθγκοου (αμυντικός).

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Ρος Κάουντι, στην έδρα της Σεντ Μίρεν. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, ανέβασαν ωστόσο «στροφές» στο δεύτερο και εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα κέρδισαν τον έναν βαθμό χάρις σε αυτογκόλ του Σέρον στο 70ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Κάτλγουελ βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-5 και 8 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Τσάλμερς (αμυντικός) και Γκρίβοστι (αμυντικός).

Εκτίμηση: Αμφότερες δέχονται με μεγάλη ευκολία τέρματα την φετινή αγωνιστική περίοδο. Ωστόσο καταφέρνουν κάθε φορά να παίζουν καλό και επιθετικό ποδόσφαιρο δημιουργώντας πολλές φάσεις μπροστά από την αντίπαλη άμυνα. «Μονόδρομος» αποτελεί το Over 2.5 σε απόδοση 2.25.

Σεντ Τζόνστον - Σεντ Μίρεν: Δεύτερη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Σεντ Τζόνστον, αυτή την φορά με 1-0, εντός έδρας απέναντι στην ποιοτική Χιμπέρνιαν. Οι γηπεδούχοι παρότι πήραν αρκετές προσπάθειες στα πόδια τους, δεν κατάφεραν να γίνουν ποτέ ολοκληρωτικά απειλητικοί χάνοντας για ακόμα ένα ματς, με την ομάδα του Ντάβιντσον να βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ -7 και 4 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Γκρέγκ (μέσος) που είναι τιμωρημένος.

Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, εντ Μίρεν και Ρος Κάουντι ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν και να «πατούσαν» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο μέρος, ωστόσο τους κόστισε η κόκκινη που δέχθηκαν στο δεύτερο μέρος με την ισοφάριση να έρχεται στο 70ο λεπτό. Σταθερά στην 6η θέση βρίσκεται η ομάδα του Γκούντγουιν με ρεκόρ 3-4 και 7 βαθμούς. Σόγκεσι (αμυντκός), Φλιν (μέσος) και Μαγκένις (μέσος) παραμένουν εκτός.

Εκτίμηση: Σε καλύτερη αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι που παρουσιάζουν βελτιωμένη εικόνα εδώ και λίγο καιρό. Από την άλλη πλευρά, αδυνατεί να βρει σταθερότητα η Σεντ Τζόνστον που έδωσε δύο δύσκολα παιχνίδια χωρίς να καταφέρει να κερδίσει κάτι. Χ2 σε απόδοση 1.70.

Χάμιλτον - Ρέιντζερς: Επιτέλους νίκη για την Χάμιλτον, με 1-0 στην έδρα της ποιοτικής Μάδεργουελ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την μεγάλη έκπληξη στην αναμέτρηση, έπαιξαν σωστή άμυνα απέναντι σε μία πολύ ποιοτική ομάδα, στάθηκαν τυχεροί σε ορισμένες περιπτώσεις καταφέρνοντας ωστόσο να πάρουν τους τρεις βαθμούς χάρις σε γκολ του Οντοφίν στο 86ο λεπτό. Στην 9η θέση βρίσκεται η ομάδα του Ράις με ρεκόρ 2-7 και μόλις τρεις βαθμούς. Εκτός οι ημιβασικοί Κόλαρ (μέσος), Χιούγκς (μέσος) και Ίστον (αμυντικός).

Επιστροφή στα τρίποντα για την Ρέιντζερς, αυτή την φορά με 2-0 απέναντι στην Κιλμάρνοκ, εντός έδρας. Η ομάδα του Τζέραρντ έπαιξε όσο χρειάστηκε στην αναμέτρηση με τους Ρουφ και Κέντ να σκοράρουν στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στο 50ο και 77ο λεπτό της αναμέτρησης. Παραμένει στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα η «αρμάδα» του Άγγλου κόουτς με ρεκόρ 9-0 και 13 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Ντεφόε (επιθετικός), Μπαλογκούν (αμυντικός) και Κάτιτς (αμυντικός).

Εκτίμηση: Σαφώς και υπάρχει μεγάλη ποιοτική διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες. Από την μία πλευρά, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν και την τύχη για να φτάσουν στην νίκη, από την άλλη πλευρά η Ρέιντζερς συνεχίζει τον πρωταθλητισμό δίχως να έχει δεχθεί γκολ μέχρι στιγμής σε συνολικά πέντε αναμετρήσεις. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο παρουσιάζουν γενικότερα αδυναμίες στην αμυντική λειτουργία, μπορεί να βρει κάποιο γκολ η Χάμιλτον μέσω της αντεπίθεσης, υπάρχει αξία στο 2.30 του GG και θα επιλεχθεί.