Premiership Σκωτίας (28/09): Κοντράρει η Σεντ Μίρεν

27/09/2019

Αισίως στην 7η αγωνιστική έχουμε φτάσει στο πρωτάθλημα Σκωτίας με όλες τις αναμετρήσεις να διεξάγονται σήμερα (28/09). Δέχονται και σκοράρουν γκολ Σέλτικ (1.80) και Ρέιντζερς (1.95), κοντράρει η Σεντ Μίρεν (1.75), επιστρέφει στις νίκες η Μάδεργουελ (2.45), ισορροπημένη αναμέτρηση αυτή ανάμεσα σε Χάμιλτον και Λίβινγκστον (3.45).

• Χωρίς νίκη για πέντε διαδοχικά ματς είναι η Χιμπέρνιαν
  • Αήττητη για εννιά συνεχόμενα ματς παραμένει η Σέλτικ
  • 4/5 NG μετράει η Κιλμάρνοκ
  • 4/5 NG μετράει η Ρέιντζερς
  • 5/5 Over 2.5 για την Μάδεργουελ

Χιμπέρνιαν – Σέλτικ: Νίκη στα πέναλτι και πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ κατάφερε να πάρει η Χιμπέρνιαν στην έδρα της Κιλμάρνοκ και ενώ οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες χωρίς γκολ στην κανονική διάρκεια. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χάσουν για τρίτο συνεχόμενο ματς με 2-1 από την Χαρτς, στην έδρα τους. Μπορεί να άνοιξαν το σκορ με τον Μαλάν ωστόσο ισοφαρίστηκαν μέσα σε δεκατέσσερα λεπτά μένοντας στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-15 και 4 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Γκρέι (μέσος) και Μποίλ (επιθετικός).

Εύκολη νίκη με 5-0 κατάφερε να πάρει, εντός έδρας η Σέλτικ με αντίπαλο την Πάτρικ για τον θεσμό του Λιγκ Καπ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Λένον έπαιξε όσο χρειάστηκε πανηγυρίζοντας τους τρεις βαθμούς, εντός έδρας με ανατροπή απέναντι στην Κιλμάρνοκ (3-1). Τα γκολ προήλθαν από τον Κρίστι και τον Εντουάρντ που βρήκε δίχτυα δύο φορές στο ματς. Πλέον οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-4 και 18 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Εκτίμηση: Την πρώτη της νίκη μετά το εναρκτήριο ματς του πρωταθλήματος θα επιδιώξει η Χιμπέρνιαν που αντιμετωπίζει την πρωτοπόρο Σέλτικ. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι θα κοιτάξουν να «καθαρίσουν» από νωρίς την αναμέτρηση έτσι ώστε να επικεντρωθούν στον δύσκολο ευρωπαϊκό αγώνα που ακολουθεί. Οι δύο ομάδες αναμένεται να παίξουν ανοιχτά με μοναδικό στόχο την νίκη, GG σε απόδοση 1.80.

Κιλμάρνοκ – Ρος Κάουντι: Αποκλεισμό από το Λιγκ Καπ δέχθηκε μεσοβδόμαδα η Κιλμάρνοκ, εντός έδρας από την Χιμπέρνιαν στα πέναλτι. Για το πρωτάθλημα, η ομάδα του Αλέσιο μπορεί να προηγήθηκε στην αναμέτρηση, ωστόσο δεν κατάφερε να έχει την ίδια απόδοση καθ΄ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης δεχόμενη την ανατροπή με 3-1 στην έδρα της Σέλτικ. Πλέον η «αρμάδα» του Ιταλού προπονητή βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-7 και 7 βαθμούς. Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του αναπληρωματικού Ίνες (μέσος).

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη κατάφερε να πάρει η Ρος Κάουντι, με 2-1 στην έδρα της Μάδεργουελ. Σε ένα μοιρασμένο ματς, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν αρχικά πίσω στο σκορ ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν αρχικά με γκολ του Γκράχαμ στο 75ο λεπτό και να πάρουν την νίκη με τον Στιούαρτ στο 88ο. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Κέτλεγουελ με ρεκόρ 8-9 και 10 βαθμούς. Ντράπερ (αμυντικός) και Βίγκουρς (μέσος) αποτελούν σημαντικά «πλήγματα».

Εκτίμηση: Ξεκίνησε ιδανικά την σεζόν η Κιλμάρνοκ αλλά τις τελευταίες αγωνιστικές δείχνει να «ξεμένει» από αυτοπεποίθηση σε αντίθση με την Ρος Κάουντι που αρχίζει σιγά σιγά να βρίσκει τον καλό της εαυτό. Αμφίρροπη αναμέτρηση η συγκεκριμένη, θα απέχουμε.

Ρέιντζερς – Αμπερντίν: Δυσκολεύτηκε ωστόσο πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ η Ρέιντζερς νικώντας με 1-0 στην έδρα της Λίβινγκστον. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Τζέραρντ νίκησε με εμφατικό τρόπο (4-0) στην έδρα της Σεντ Τζόνστον παίζοντας ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο και στα δύο ημίχρονα. Στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 16-5 και 15 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Κεντ (μέσος) και Τζόουνς (μέσος).

Ήττα στα πέναλτι στην έδρα της Χαρτς και μη συνέχεια στο Λιγκ Καπ για την ποιοτική Αμπερντίν που ωστόσο διατηρεί ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων στο πρωτάθλημα. Στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση νίκησε με 2-0 στην έδρα της Λίβινγκστον. Το σκορ άνοιξε ο Κοσνιντάιν στο 29ο λεπτό ενώ ο Κόσγκροβ με πέναλτι στο 93ο λεπτό «κλείδωσε» ουσιαστικά την νίκη σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν πολλές φάσεις. Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του ΜακΚίνς με ρεκόρ 9-4 και 11 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Τέιλορ (μέσος) και Ράιτ (επιθετικός).

Εκτίμηση: «Μάχη» αναμένεται ανάμεσα σε δύο από τις πιο ποιοτικές ομάδες του πρωταθλήματος. Συνεχίζει ακάθεκτη την πολύ καλή της πορεία η Ρέιντζερς με τον Τζέραρντ να ξεκουράζει ορισμένους βασικούς παίκτες ενόψει Γιουρόπα Λιγκ. Θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τα κενά που θα δημιουργηθούν η Αμπερντίν, GG σε απόδοση 1.95.

Σεντ Μίρεν – Χαρτς: Ισόπαλη με 0-0 αναδείχθηκε η Σεντ Μίρεν, εντός έδρας με αντίπαλο την Χάμιλτον. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση και ειδικότερα μετά την αποβολή του Οκλέι στο 50ο λεπτό από πλευράς φιλοξενούμενων. Πίεσαν, δημιούργησαν ευκαιρίες ωστόσο έλειψε το εύκολο γκολ για ακόμα μία αγωνιστική. Σταθερά στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Γκούντγουιν με ρεκόρ 3-6 και 4 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Κούκ (μέσος).

Νίκη στα πέναλτι και πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ πανηγύρισε η Χαρτς, εντός έδρας με αντίπαλο την Αμπερντίν και ενώ το ματς στην κανονική του διάρκεια είχε βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 2-2. Στα του πρωταθλήματος, τρίποντο και πάλι πανηγύρισε η ομάδα του Λεβέιν με 2-1 στην έδρα της Χιμπέρνιαν. Χωρίς να γίνουν απειλητικοί στο ματς αλλά εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τις αντεπιθέσεις οι Ικπεαζού και Χικέι κατάφεραν να βρουν δίχτυα ανατρέποντας το σκορ. Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον οι φιλοξενούμενοι με ρεκόρ 9-12 και 5 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνουν οι αναπληρωματικοί Γκαρούσιο (μέσος) και Γουίτον (επιθετικός).

Εκτίμηση: Μεγάλο το πρόβλημα στο σκοράρισμα για την Σεντ Μίρεν που έχει μάλιστα και πολλά αμυντικά κενά να αντιμετωπίσει. Ωστόσο οι γηπεδούχοι παρουσιάζουν καλό πρόσωπο όταν αγωνίζονται εντός έδρας και αυτό αναμένεται να κάνουν και αυτή την φορά απέναντι σε έναν ασταθή αντίπαλο. 1Χ σε απόδοση 1.75.

Σεντ Τζόνστον – Μάδεργουελ: Βαριά ήττα με 4-0 δέχθηκε η Σεντ Τζόνστον, εντός έδρας από την Ρέιντζερς στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Καθόλου καλή εικόνα δεν παρουσίασαν οι γηπεδούχοι, πολλά τα κενά στην μεσαία και αμυντική γραμμή, απόλυτα δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα. Στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Ράιτ με ρεκόρ 5-17 και 3 βαθμούς. Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό βασικού Κρεγκ (μέσος).

Μετά από ένα σερί τριών νικών, η Μάδεργουελ δέχθηκε την ανατροπή και έχασε εντός έδρας με 2-1 από την Ρος Κάουντι. Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Στην συνέχεια, ευτύχησαν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα στην αναμέτρηση όμως η αποβολή του Κάρολ κόστισε στην ομάδα που δέχθηκε το γκολ της ανατροπής στο 88ο λεπτό. «Έπεσε» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ρόμπινσον με ρεκόρ 12-10 και 10 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Νταν (αμυντικός) και Τούρνμπουλ (μέσος) καθώς και ο βασικός Κάρολ (μέσος)

Εκτίμηση: Οι φιλοξενούμενοι φαντάζουν το απόλυτο φαβορί στην αναμέτρηση. Διαθέτουν ένα αρκετά συμπαγές σύνολο, μπορούν να «φύγουν» με τους τρεις βαθμούς της νίκης από μία έδρα που δεν αποτελεί φόβητρο με παίκτες που δεν έχουν βρει ακόμα αγωνιστικό ρυθμό. Διπλό σε απόδοση 2.45.

Χάμιλτον – Λίβινγκστον: Κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Σεντ Μίρεν η Χάμιλτον, σε έναν αγώνα όπου δεν υπήρξαν γκολ από τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι αναγκάστηκαν να παίξουν για σαράντα λεπτά με παίκτη λιγότερο. Δέχθηκαν φάσεις ωστόσο άντεξαν το «σφυροκόπημα» των γηπεδούχων. Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ρις με ρεκόρ 5-9 και 5 βαθμούς. Εκτός οι Χαντ (μέσος) και ΜακΚένα (μέσος) αμφότεροι δεν επηρεάζουν τα πλάνα του προπονητή.

Το πάλεψε, ωστόσο η Λίβινγκστον δεν άντεξε την πίεση της Ρέιντζερς χάνοντας με 1-0, εντός έδρας για τον θεσμό του Λιγκ Καπ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η «αρμάδα» του Χολτ έχασε και πάλι με 2-0, εντός έδρας από την Αμπερντίν. Ισορροπημένο σε γενικές γραμμές το ματς με την Αμπερντίν ωστόσο να είναι αρκετά εύστοχη μπροστά στην εστία. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Σκωτσέζου κόουτς με ρεκόρ 9-9 και 8 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Καμία από τις δύο δεν πείθει τον τελευταίο καιρό με τις εμφανίσεις της, καμία από τις δύο δεν βρίσκεται σε καλή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση. Αμφότερες θα επιδιώξουν την νίκη με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα που το «χάνουν» ωστόσο αγωνιζόμενοι εκτός έδρας. Αναμένεται έτσι ένα ισορροπημένο ματς, Χ σε απόδοση 3.45.