Premiership Σκωτίας (26/12): Επιστρέφει στις νίκες η Αμπερντίν

25/12/2020

Εορταστική αγωνιστική στην Α' κατηγορία Σκωτίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Ρέιντζερς - Χιμπέρνιαν: Ουδέποτε δυσκολεύτηκε στην αναμέτρηση η Ρέιντζερς που πανηγύρισε νίκη με 3-0, στην έδρα της Σεντ Τζόνστον. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ρούφ στο 24ο λεπτό ενώ εφτά λεπτά αργότερα ο Καμαρά έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος, ο Χάγκι διαμόρφωσε το τελικό σκορ με την ομάδα του Τζέραρντ να βρίσκεται σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο +16 από την δεύτερη Σέλτικ, έχοντας ρεκόρ 53-5 και 53 βαθμούς. Εκτός σταθερά οι αναπληρωματικοί Έντμουνσον (αμυντικός), Τζακ (μέσος), Κάτιτς (μέσος) και Τζόουνς (μέσος).

Σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση δείχνει να βρίσκεται η Χιμπέρνιαν που νίκησε με 1-0, εντός έδρας την Σεντ Μίρεν. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε στο 18ο λεπτό με τον Νίσμπετ, έμεινε έτσι μέχρι τέλους δίχως να υπάρξουν επικίνδυνες φάσεις από τις δύο ομάδες. Πλέον, η «αρμάδα» του Ρος βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 30-17 και έχοντας 36 βαθμούς, στο -1 από την δεύτερη Σέλτικ. Εκτός οι σημαντικοί Άλαν (μέσος) και Μέρφι (επιθετικός).

Εκτίμηση: Ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι ωστόσο η Χιμπέρνιαν μπορεί να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Παίζει όμορφο ποδόσφαιρο, βρίσκεται στην 3η θέση ενώ σκοράρει γενικότερα με ευκολία. Επιλογή θα αποτελέσει το GG σε απόδοση 1.95.

Αμπερντίν - Σεντ Τζόνστον: Ισόπαλη με 0-0 αναδείχθηκε η Αμπερντίν, στην έδρα της Μάδεργουελ, δίχως να εντυπωσιάσει με την εμφάνιση της. Λιγοστές οι ευκαιρίες στην αναμέτρηση, οι δύο ομάδες έδειξαν να συμβιβάζονται με τον βαθμό της ισοπαλίας δίχως να δείξουν κάτι το ιδιαίτερο στο επιθετικό κομμάτι. Πλέον, η ομάδα του ΜακΊνες βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-17 και έχοντας 35 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Ράιτ (επιθετικός), Ντέβλιν (μέσος), Τσέρι (τερματοφύλακας), και Γουάτκινς (μέσος).

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Σεντ Τζόνστον, με 3-0 απέναντι στην Ρέιντζερς, εντός έδρας. Δεν άφησαν καλές εντυπώσεις με την εμφάνιση τους οι γηπεδούχοι που δέχθηκαν μία ήττα δίχως να δείξουν θέληση ότι θέλουν να κερδίσουν κάτι από τον αγώνα. Σταθερά στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Ντάβιντσον με ρεκόρ 17-28 και έχοντας 17 βαθμούς. Μοναδικός απών ο τιμωρημένος Ο'Χάλαραν (επιθετικός).

Εκτίμηση: Αρκετά ποιοτικότερο σύνολο αποτελούν οι γηπεδούχοι που θα θελήσουν άμεσα να επιστρέψουν στις νίκες και την 3η θέση την οποία έχασαν την περασμένη αγωνιστική. Από την άλλη πλευρά, δεν δείχνει ότι είναι ικανή να αλλάξει κάτι άμεσα στο αγωνιστικό της «πρόσωπο» η Σεντ Τζόνστον που παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας πραγματοποιώντας κακές εμφανίσεις. Άσος σε απόδοση 1.90.

Χάμιλτον - Σέλτικ: Ήττα με 2-0 δέχθηκε, εντός έδρα η Χάμιλτον, στον τελευταίο της αγώνα ενάντια στην Λίβινγκστον. Μόλις δύο ευκαιρίες και αυτές εκτός στόχου πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι οι οποίοι εμφάνισαν κενά στο δεύτερο μέρος, δεχόμενοι δύο τέρματα στο 52ο και 91ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Ράις βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 21-42 και έχοντας 17 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Ογκμπόε (επιθετικός), Τέμπλετον (επιθετικός), Γουάντ (αμυντικός) και Κόλαρ (μέσος).

Δύο συνεχόμενες νίκες μετράει η Σέλτικ, η τελευταία ήρθε με 2-0 εντός έδρας απέναντι στην Ρος Κάουντι. Σκόραρε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Τέρνμπουλ και Γκρίφθς στο 24ο και 61ο λεπτό αντίστοιχα. Έδειξε για ακόμα μία αγωνιστική ότι είναι ομάδα με ποιότητα ωστόσο παραμένει σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -16 από την 1η Ρέιντζερς έχοντας παρόλα αυτά τρία ματς λιγότερα. Αμφίβολοι οι σημαντικοί Φόρεστ και Χατέμ Αμπντ Ελχαμέντ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Λείπουν βασικά «γρανάζια» της επίθεσης για την Χάμιλτον που θα θελήσει να παρουσιάσει ένα όσο το δυνατόν ανταγωνιστικότερο πρόσωπο μπορεί απέναντι σε μία ανεβασμένη Σέλτικ. Πολύ χαμηλές οι αποδόσεις στο διπλό, «στροφή» στα γκολ και το Over 3.5 σε απόδοση 2.10.