Premiership Σκωτίας (24/08): Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις η Ρος Κάουντι

23/08/2019

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για την Α' Σκωτίας με τέσσερις δυνατές αναμετρήσεις να λαμβάνουν «χώρα». Σκοράρουν Κιλμάνοκ και Αμπερντίν (1.97), παίρνουν σημαντικές νίκες Χιμπέρνιαν (1.73) και Ρος Κάουντι (2.15).

• Μόλις μία φορά έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της η Αμπερντίν
  • 4/5 NG μέχρι στιγμής μετράει η Κιλμάρνοκ
  • 2/3 Over 2.5 μέχρι στιγμής για την Χιμπέρνιαν

Κιλμάρνοκ – Αμπερντίν: Πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης του Λιγκ Καπ πανηγύρισε η Κίλμαρνοκ νικώντας εντός έδρας στην παράταση με 1-0 την Χάμιλτον. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Αλέσιο δέχθηκε ήττα από την ίδια ομάδα με 2-0, εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι δεν παρουσίασαν ανταγωνιστικό πρόσωπο ενώ μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος στην αναμέτρηση «κατέρρευσαν». Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του αναπληρωματικού Φρίτζελ (μέσος).

Πρόκριση και για την Αμπερντίν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης πανηγύρισε η Αμπερντίν στην έδρα της κατώτερης Νταντί με 2-1 έπειτα από γκολ του Κόσγκρον στην παράταση. Αποκλεισμό ωστόσο δέχθηκε από την Ριέκα στο Γιουρόπα Λιγκ με 2/2 ήττες ενώ για τον θεσμό του πρωταθλήματος, έχασε με 1-0 στην έδρα της αδύναμης Σεντ Μίρεν με το τελικό αποτέλεσμα να αδικεί την εμφάνιση της ομάδας. Εκτός θα παραμείνουν οι αναπληρωματικοί Ρος (μέσος) και Τέιλορ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Απογοήτευση επικρατεί στο «στρατόπεδο» των φιλοξενούμενων. Σίγουρα μία πρόκριση στο Λιγκ Καπ δεν μπορεί να ξεγράψει τις κακές εμφανίσεις απέναντι στην Ριέκα. Σε κακή ψυχολογική κατάσταση βρίσκεται και η Κιλμάρνοκ η οποία βρίσκεται στον «πάτο» της βαθμολογίας χωρίς βαθμό. Αμφότερες θα κυνηγήσουν την νίκη, αμφότερες διαθέτουν αμυντικά κενά και ποιοτικές επιλογές στην επίθεση. GG σε απόδοση 1.97.

Ρος Κάουντι – Λίβινγκστον: Αποκλεισμό από την συνέχεια του Λιγκ Καπ δέχθηκε η Ρος Κάουντι, στην παράταση στην έδρα της Πάτρικ με 3-2. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Κέτγουελ  λίγο έλειψε να πάρει την νίκη στην έδρα της ποιοτικής Χαρτς ωστόσο ο Γκράχαμ αστόχησε από την άσπρη βούλα στο 83ο λεπτό με το ματς να λήγει χωρίς την επίτευξη κάποιου τέρματος από τις δύο ομάδες. Εκτός συνεχίζουν οι αναπληρωματικοί Άρμστρονγκ (μέσος) και Πάουερ (μέσος).

Νίκη- πρόκριση κατάφερε να πετύχει η Λίβινγκστον στην έδρα της κατώτερης Φόρφαρ με 2-1 για τον θεσμό του Λιγκ Καπ. Στο πρωτάθλημα, οι φιλοξενούμενοι  αναδείχθηκαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά ισόπαλοι, αυτή την φορά με 2-2 στην έδρα της Σεντ Τζόνσον σε ένα ανοιχτό ματς με πολλές φάσεις από τις δύο ομάδες. Μοναδικό πρόβλημα τραυματισμού αυτό του αναπληρωματικού Οντοφίν (στόπερ).

Εκτίμηση: Άφησε πολλές υποσχέσεις στο εναρκτήριο ματς η Ρος Κάουντι η οποία ωστόσο στην συνέχεια έμεινε για δύο συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη. Από την άλλη πλευρά, αήττητη παραμένει η Λίβινγκστον. Αναμένεται φέτος να εξασφαλίσει από νωρίς την παραμονή στην κατηγορία. Στα του ματς, οι γηπεδούχοι αποτελούν μία πιο ποιοτική ομάδα που θα παίξει σε μία δυνατή έδρα. Άσος σε απόδοση 2.15.

Χάμιλτον – Μάδεργουελ: Πικρή ήττα που την αφήνει εκτός συνέχειας Λιγκ Καπ δέχθηκε η Χάμιλτον στην έδρα της Κιλμάρνοκ με γκολ στο 113 λεπτό της παράτασης και ενώ οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες χωρίς τέρματα στην κανονική περίοδο. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις νίκες καθώς πήραν τους τρεις βαθμούς, εντός έδρας απέναντι στην ίδια αντίπαλο με 2-0. Άκρως αποτελεσματική η ομάδα του Ρις, κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ ακόμα και όταν έμεινε με 10 παίκτες στον αγωνιστικό χώρο. Μοναδικός απών από την αναμέτρηση ο βασικός Ίστον (στόπερ).

Ήττα και αποκλεισμός και για την Μάδεργουελ καθώς έχασε με 2-1, εντός έδρας από την Χαρτς. Για το πρωτάθλημα, η ομάδα του Ρόμπισον το πάλεψε ωστόσο δεν μπόρεσε να συναγωνιστεί την ποιότητα της Σέλτικ χάνοντας εν τέλει με 5-2, εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την ανατροπή πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το δεύτερο μέρος να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Μοναδικός τραυματίας ο αναπληρωματικός Τάνερ (επιθετικός).

Εκτίμηση: Αμφότερες δεν βρίσκονται στην καλύτερη αγωνιστική τους κατάσταση καθώς αποκλείστηκαν από κατώτερες ομάδες για τον θεσμό του Λιγκ Καπ. Από την μία πλευρά, η Χάμιλτον δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση στο πρωτάθλημα καταφέρνοντας ωστόσο να νικήσει, από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι το προσπάθησαν ωστόσο δεν μπόρεσαν να συναγωνιστούν τους πρωταθλητές. Δύσκολη αναμέτρηση για συμπεράσματα, NO BET.

Χιμπέρνιαν – Σεντ Τζόνστον: Παραλίγο να την «πατήσει» ωστόσο η Χιμπέρνιαν έδειξε σοβαρότητα στον παράταση «καθαρίζοντας» το εντός έδρας ματς για τον θεσμό του Λιγκ Καπ με 5-3 απέναντι στην Μόρτον. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Χέγκινμποτομ δεν προέβαλε καμία αντίσταση στην έδρα της Ρέιντζερς με αποτέλεσμα να δεχθεί ταπεινωτική ήττα με 6-1. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Σεντ Τζόνστον, εντός έδρας με αντίπαλο την Λίβινγκστον. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν με δύο γκολ πίσω στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην αναμέτρηση με τα γκολ των Κένεντι και Χέντρι στο 55ο και 82ο λεπτό αντίστοιχα. Θα λείψουν οι Γουόθερσπουν (μέσος) και Ράιτ (μέσος), αμφότεροι χρήσιμοι στο ροτέσιον της ομάδας.

Εκτίμηση: Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης ανάμεσα στις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι σαφώς και έχουν τον πρώτο λόγο. Αν θέλουν να στοχεύουν ψηλά φέτος θα πρέπει να «καθαρίζουν» αναμετρήσεις σαν και αυτές, απέναντι δηλαδή σε κατώτερες ομάδες. Άσος σε απόδοση 1.73.