Premiership Σκωτίας (22/08): Βρίσκει γκολ η Νταντί

21/08/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Σκωτίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Μάδεργουελ - Χάμιλτον: Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για την Μάδεργουελ, αυτή την φορά στην έδρα της Χιμπέρνιαν με 0-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση, πέτυχαν γκολ το οποίο ακυρώθηκε μετά από χρήση VAR, μην καταφέρνοντας ποτέ να σκοράρουν κάποιο άλλο τέρμα το οποίο θα τους έδινε και την νίκη. Εκτός παραμένουν οι αναπληρωματικοί Νταν (αμυντικός), Κάρολ (αμυντικός) και ΜακΓκίνλι (μέσος).

Άλλη μία ήττα για την Χάμιλτον, αυτή την φορά εντός έδρας με 1-0 από την Σεντ Μίρεν. Καθόλου καλά δεν έχει ξεκινήσει η φετινή σεζόν για την ομάδα του Ράις, για ακόμα μία φορά δεν μπόρεσε να παρουσιάσει ανταγωνιστικό πρόσωπο με αποτέλεσμα να δεχθεί και πάλι ήττα, όπως άλλωστε τις τελευταίες αγωνιστικές. Εκτός ο σημαντικός Κόλαρ (μέσος) και οι αναπληρωματικοί Ίστον (αμυντικός) και Χιούγκς (μέσος).

Εκτίμηση: Ανώτερη -ποιοτικά- ομάδα η Μάδεργουελ, σίγουρα θέλει να επιστρέψει στις νίκες. Απέναντι της η πολύ κακή μέχρι στιγμής Χάμιλτον που δεν δείχνει ικανή να δείξει αντίδραση σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Άσος σε απόδοση 1.61.

Ρέιντζερς - Κιλμάρνοκ: Απρόσμενη ισοπαλία για την Ρέιντζερς, με 0-0 στην έδρα της Λίβινγκστον. Η ομάδα του Τζέραρντ, αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση και ήταν κυρίαρχη, δεν κατάφερε ποτέ να γίνει ολοκληρωτικά απειλητική καθώς οι φάσεις που δημιουργούσε αποτελούσαν στις περισσότερες περιπτώσεις εύκολη «λεία» για τον αντίπαλο. Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Ντεφόε (επιθετικός), Μπαλογκούν (μέσος) καθώς και οι Κάτιτς (μέσος) και ΜακΓκρέγκορ (τερματοφύλακας).

Ήττα με 2-1 δέχθηκε η Κιλμάρνοκ, εντός έδρας από την Σεντ Τζόνστον. Οι γηπεδούχοι, αν και προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με τον Τσιμπόλα στο 61ο λεπτό, δέχθηκαν κόκκινη κάρτα δύο λεπτά αργότερα με την απουσία του Μίλεν να κρίνεται σημαντική και να αφήνει πολλά αμυντικά κενά τα οποία και εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι κάνοντας την ανατροπή. Εκτός οι Μίλεν (αμυντικός) και Ίστγουντ (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Άμεση επιστροφή στα τρίποντα θα επιδιώξει η Ρέιντζερς που θέλει να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και να αυξήσει την διαφορά της από την Σέλτικ. Διαθέτει παίκτες με μπόλικη ποιότητα, δεν αναμένεται να δυσκολευτεί ιδιαίτερα απέναντι σε μία ομάδα με πολλά αμυντικά προβλήματα. Άσος & Over 2.5 σε απόδοση 1.68.

Νταντί Γιουνάιτεντ - Σέλτικ: Τεράστια νίκη με 2-1 κατάφερε να πάρει η Νταντί Γιουνάιτεντ, στην έδρα της Ρος Κάουντι. Οι φιλοξενούμενοι, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 29ο λεπτό, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 40ο λεπτό με τον Πόλετ ενώ έκαναν και την ανατροπή με τον Κλαρκ στο 79ο λεπτό της αναμέτρησης παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο καθ' όλη την διάρκεια. Εκτός ο βασικός ΜακΜούλαν (επιθετικός).

«Με το δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το Τσάμπιονς Λιγκ η Σέλτικ η οποία νίκησε στην Γλασκώβη με 6-0 την αδύναμη Ρεϊκιαβίκ. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Λένον «κόλλησε» στο 1-1, στην έδρα της Κιλμάρνοκ με τον Κρίστι να βάζει μπροστά τη νομάδα του και τον Μπούρκε να ισοφαρίζει στο ντεμπούτο του γνωστού μας Μπάρκα. Δεν υπάρχουν απουσίες.

Εκτίμηση: Ξεκάθαρη η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, σαφώς και οι φιλοξενούμενοι έχουν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση καθώς διαθέτουν ρόστερ πολλαπλάσιο των γηπεδούχων. Ωστόσο, η Νταντί έχει δείξει μέχρι στιγμής για τι είναι ικανή, αναμένεται να βρει κάποιο γκολ στην αδύναμη μέχρι στιγμής άμυνα της ομάδας του Πότερ. GG σε απόδοση 2.22.