Premiership Σκωτίας (21/11): Ψάχνει την πειστική εμφάνιση η Σέλτικ

20/11/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Σκωτίας. Ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Νταντί Γιουνάιτεντ - Χάμιλτον: Παρά την νίκη στα πέναλτι απέναντι στην Σεντ Τζόνστον, η Νταντί Γιουνάιτεντ δέχθηκε τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Λιγκ Καπ, τερματίζοντας στην 2η θέση του ομίλου. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Μέλον παρέμεινε αήττητη καθώς αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της Σεντ Μίρεν, σε ένα ματς όπου αρκέστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα δίχως να απειλήσει επιθετικά. Πλέον βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-17 και έχοντας 17 βαθμούς. Δεν υπάρχουν απουσίες για το επερχόμενο ματς.

Αποκλεισμό από την συνέχεια του Λιγκ Καπ δέχθηκε και η Χάμιλτον η οποία τερμάτισε μόλις στην 4η θέση του ομίλου. Το τελευταίο ματς το πήρε στα χαρτιά με 3-0 καθώς η Αλμπιόν δεν αγωνίστηκε. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ράις δέχθηκε ταπεινωτική ήττα με 8-0, στην έδρα της Ρέιντζερς. Καμία αντίδραση από τους φιλοξενούμενους που βρίσκονται σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-33 και 7 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο σημαντικός Χάμιλτον (αμυντικός) και ο αναπληρωματικός Τέμπλετον (μέσος).

Εκτίμηση: Το προβάδισμα είναι ξεκάθαρα στο «στρατόπεδο» των γηπεδούχων. Πραγματοποιούν καλές εμφανίσεις μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα αν αναλογιστεί κανείς και το χαμηλό μπάτζετ που έχουν σαν ομάδα. Από την άλλη πλευρά, η Χάμιλτον δεν δείχνει ικανή έως τώρα να προβάλει αντίσταση καθώς βρίσκεται εδώ και πολλές αγωνιστικές στην τελευταία θέση με πολλά προβλήματα στο αγωνιστικό κομμάτι. Τον πρώτο λόγο έχει ο άσος σε απόδοση 1.70.

Χιμπέρνιαν - Σέλτικ: Πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ κατάφερε να πάρει η Χιμπέρνιαν, τερματίζοντας 1η στον όμιλο, έχοντας νικήσει στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση με 4-1 την δεύτερη Νταντί. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ρος δέχθηκε ήττα με 2-0 στην έδρα της Αμπερντίν σε ένα ισορροπημένο ματς και έτσι πλέον βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-12 και 24 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Άλαν (μέσος).

Μετά την βαριά ήττα που δέχθηκε στο Europa League, η Σέλτικ κατάφερε να βγάλει αντίδραση στο πρωτάθλημα νικώντας στην έδρα της ποιοτικής Μάδεργουελ με 4-1. Προηγήθηκε με τον Ελεονούσι στο 8ο λεπτό με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει  και στο 27ο και 76ο λεπτό της αναμέτρησης. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντσαμ στο 86ο λεπτό με την «αρμάδα» του Λένον να βρίσκεται πλέον στην 2η θέση με ρεκόρ 32-11 και 29 βαθμούς, με δύο ματς λιγότερα. Αμφίβολος ο σημαντικός Φόρεστ (μέσος).

Εκτίμηση: Αναγκαία είναι η νίκη για τους φιλοξενούμενους που έχουν μείνει αρκετά πίσω από την πρωτοπόρο Ρέιντζερς. Υπάρχει ποιότητα στην Χιμπέρνιαν όχι όμως ικανή για να σταματήσει τους άκρως ποιοτικούς φιλοξενούμενους. Επιλογή το διπλό & Over 2.5 σε απόδοση 2.10.

Σεντ Τζόνστον - Μάδεργουελ: Την συμμετοχή της στους «16» του Λιγκ Καπ κατάφερε να «κλειδώσει»η  Σεντ Τζόνστον με νίκη 3-1 στην έδρα της Πίτερχεντ. Στα του πρωταθλήματος, νίκησε με 1-0 την Κιλμάρνοκ σε ένα κακό από άποψη θεάματος ματς. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο ΜακΝαμάρα στο 70ο λεπτό. Δεν υπάρχουν απουσίες.

Παρότι πίεσαν και μπόρεσαν να σκοράρουν, δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να ανταγωνιστούν ούτε στο ελάχιστον την Σέλτικ, χάνοντας εντός έδρας με 4-1. Στο ημίχρονο βρισκόντουσαν πίσω με δύο γκολ, κατάφεραν να μειώσουν με τον Κάλαγκερ στο 72ο λεπτό χωρίς να έχουν περαιτέρω ανάπτυξη στην επίθεση, δεχόμενη δύο γκολ στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά. Στην 7η θέση πλέον η ομάδα του Ρόμπινσον με ρεκόρ 14-17 και 14 βαθμούς. Πολλές οι απουσίες για τους φιλοξενούμενους, δεν θα αγωνιστούν οι σημαντικοί Κάρολ (αμυντικός), Κάρσον (τερματοφύλακας), Ντόνελι (αμυντικός), Ντούν (αμυντικός), Φοξ (τερματοφύλακας) και Μουγκαμπί (μέσος).

Εκτίμηση: Ομάδες που βρίσκονται στην ίδια βαθμολογική κατάσταση αναμετρούνται σήμερα με μοναδικό στόχο το τρίποντο. Αμφότερες έχουν αδυναμίες, δεν αναμένεται να ρισκάρουν στην αναμέτρηση. Χ σε απόδοση 3.20.