Premiership Σκωτίας (20/03): Με το μυαλό στη συνέχεια

19/03/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Σκωτίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Νταντί Γιουνάιτεντ - Αμπερντίν:  Ισόπαλη με 0-0 εντός έδρας αναδείχθηκε η Νταντί Γιουνάιτεντ «χαρίζοντας» ουσιαστικά το πρωτάθλημα στη Ρέιντζερς. Απειλήθηκε σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης όμως βρήκε τις λύσεις για να κρατήσει το μηδέν. Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο κίπερ Σίγκριστ που πραγματοποίησε πολλές και σημαντικές αποκρούσεις. Πλέον, η ομάδα του Μέλον βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 28-43 και 36 βαθμούς. Αμφίβολος ο σημαντικός Πάουερς (μέσος).

Ισόπαλη με 0-0 αναδείχθηκε και η Αμπερντίν, εντός έδρας κόντρα στη Χάμιλτον. Ισορροπημένη αναμέτρηση δίχως να έχουνε πολλές φάσεις, είχε στην κατοχή της την μπάλα την περισσότερη ώρα στον αγώνα δίχως ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κάποιο γκολ. Σταθερά στη 4η θέση βρίσκεται η ομάδα του Μακίνες με ρεκόρ 32-30 και 49 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των γνωστών μακροχρόνιων απουσιών.

Εκτίμηση: Ελάχιστες οι πιθανότητες για να μπει στα πλέι οφ η Νταντί με την Αμπερντίν να είναι επίσης αδιάφορη καθώς ότι και να γίνει θα είναι τέταρτη στον βαθμολογικό πίνακα. Αμφότερες έχουν το γκολ ενώ παράλληλα διαθέτουν και αρκετά αμυντικά προβλήματα. Επιλογή από τον αγώνα θα αποτελέσουν τα γκολ και το Over 2.5 σε απόδοση 2.37.

Κιλμάρνοκ - Μάδεργουελ: Το πάλεψε δίχως ωστόσο να καταφέρει να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση η Κιλμάρνοκ η οποία ηττήθηκε στην έδρα της Ρος Κάουντι με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι αν και προηγήθηκαν με τον Λάφερτι στο 18ο λεπτό, δέχθηκεν την ανατροπή από έναν αντίπαλο που ήταν εύστοχος στην τελική προσπάθεια. Σταθερά στη τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ράιτ με ρεκόρ 29-46 και 25 βαθμούς. Εκτός ο σημαντικός Ντικαμονά (αμυντικός).

Παρά τις πολλές απουσίες, η Μάδεργουελ κατάφερε να πάρει δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αυτή τη φορά με 3-1 εντός έδρας κόντρα στη Λίβινγκστον. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόουλ στο 31ο λεπτό ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο επιτεύχθηκαν άλλα δύο γκολ στο 59ο και 69ο λεπτό. Σταθερά στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα η «αρμάδα» του Αλεξάντερ με ρεκόρ 31-47 και 35 βαθμούς. Δέκα συνολικές απουσίες για την «αρμάδα» του Σκωτσέζου προπονητή με τις περισσότερες εξ αυτών να αποτελούν βασικές επιλογές.

Εκτίμηση: Μεγάλο το βαθμολογικό κίνητρο για τους γηπεδούχους καθώς με μία νίκη συνεχίζουν να ελπίζουν σε παραμονή στη κατηγορία. Δέκα πόντους πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι παρά τις πολλές απουσίες που καλούνται να διαχειριστούν παίζουν ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο πετυχαίνοντας γενικότερα πολλά τέρματα. Σημείο θα αποτελέσει το GG σε απόδοση 1.95.

Λίβινγκστον - Χιμπέρνιαν: Επιτέλους νίκη για τη Λίβινγκστον, με 2-1 εντός έδρας κόντρα στη Χάμιλτον. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 16ο λεπτό, ισοφαρίστηκε στο 30ο όμως πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Πίτμαν στο 36ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μάρτιντειλ αρκέστηκε στο να κρατήσει το υπάρχον σκορ με την ομάδα του «οδηγείται» ως 5η στα πλέι οφ με ρεκόρ 39-40, έχοντας 43 βαθμούς. Εκτός οι μακροχρόνιοι Λίθγκοου (αμυντικός) και Γιάκομπς (μέσος).

Σημαντικό τρίποντο μπόρεσε να πάρει η Χιμπέρνιαν με 2-1 στην έδρα της Ρος Κάουντ. Παρουσιάστηκε νωθρή στο πρώτο μέρος, «ανέβασε στροφές» στο δεύτερο όπου και έκανε την ανατροπή με τα γκολ των Μπόιλ και Νίσμπετ στο 52ο και 60ο λεπτό του αγώνα. Σταθερά στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ρος με ρεκόρ 43-30 και 55 βαθμούς. Εκτός ο μακροχρόνια απών Μακί (αμυντικός).

Εκτίμηση: Κατάφερε την περασμένη αγωνιστική να «κλειδώσει» την παρουσία της στα πλέι οφ η Λίβινγκστον η οποία θα «παλέψει μέχρι τέλους για να κερδίσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο την επόμενη χρονιά. Δύσκολα να χάσει τη 3η θέση η Χιμπέρνιαν η οποία βρίσκεται ήδη στο +6 από την Αμπερντίν. Έχουν μεγαλύτερο κίνητρο οι γηπεδούχοι που παράλληλα ανέβηκαν και ψυχολογικά μετά τη νίκη τους την περασμένη αγωνιστική. Άσος σε απόδοση 3.20.