Premiership Σκωτίας (19/10): «Ξεσπάει» η Σέλτικ

18/10/2019

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση στην Α΄κατηγορία της Σκωτίας. «Αυλαία» στην 9η αγωνιστική με πέντε αναμετρήσεις.

• 4/5 NG η Κιλμάρνοκ
  • 3/5 Over 2.5 η Μάδεργουελ
  • Ήττα μετά από δέκα αγωνιστικές για την Σέλτικ
  • 4/5 Over 2.5 η Ρος Κάουντι

Κιλμάρνοκ – Λίβινγκστον: Επιτέλους νίκη για την Κιλμάρνοκ, με 1-0 στην έδρα της ποιοτικής Χαρτς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση καθώς απείλησαν την εστία των γηπεδούχων αρκετές φορές στην αναμέτρηση, καταφέρνοντας να σκοράρουν με αυτογκόλ του Μουλρανέι στο 42ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Αλέσιο βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-7 και 11 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Ινς (μέσος).

Τέλος στο αρνητικό σερί των τριών αγώνων χωρίς νίκη έβαλε η Λίβινγκστον νικώντας με 2-0, εντός έδρας την πρωταθλήτρια Σέλτικ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το αριθμητικό τους πλεονέκτημα που είχαν από το 26ο λεπτό καταφέρνοντας να σκοράρουν δύο τέρματα στο 47ο και 73ο λεπτό. Πλέον η ομάδα του Χολτ βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-11 και 11 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνει ο βασικός Ερκσκίν (μέσος).

Εκτίμηση: Αμφότερες προέρχονται από νίκες, αμφότερες έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο μετά από καιρό στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση τους. Η Κιλμάρνοκ παρουσιάζει σοβαρό πρόσωπο όταν αγωνίζεται εντός έδρας ενώ αντίθετα η Λίβινγκστον χάνει δυναμική όταν αγωνίζεται μακριά από την έδρα της. Τον πρώτο λόγο έτσι έχουν οι γηπεδούχοι που αποτελούν και ταυτόχρονα ένα ποιοτικότερο σύνολο. Άσος σε απόδοση 1.95.

Μάδεργουελ – Αμπερντίν: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Μάδεργουελ, αυτή την φορά με 2-0 εντός έδρας απέναντι στην Σεντ Μίρεν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν με τον Σκοτ στο 39ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος απειλήθηκαν ωστόσο ο Λονγκ με γκολ του στο 86ο λεπτό έβαλε τέλος στα σενάρια «γκέλας». Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Ρόμπινσον με ρεκόρ 15-10 και 16 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Νταν (μέσος) και Ντέβιν (μέσος).

Άλλο ένα στραβοπάτημα για την Αμπερντίν που αναδείχθηκε ισόπαλη, εντός έδρας αυτή την φορά με αντίπαλο την Χιμπέρνιαν (1-1). Άκρως ισορροπημένη αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 86ο λεπτό με όμορφο γκολ του Κόσγκροβ. Στην 4η θέση πλέον η ομάδα του ΜακΚίνες με ρεκόρ 10-10 και με μόλις 12 βαθμούς. Εκτός οι βασικοί Ότζο (μέσος) και Γουίλσον (επιθετικός) καθώς και ο τιμωρημένος Φέργκιουσον (αμυντικός).

Εκτίμηση: Σε καλύτερη αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση βρίσκονται οι γηπεδούχοι οι οποίοι βρίσκονται στο +4 από τους φιλοξενούμενους. Είχαν τον χρόνο να διορθώσουν τα αμυντικά κενά οι παίκτες της Αμπερντίν, αναμένεται να παρουσιάσει διαφορετικό πρόσωπο σε ένα ανοιχτό παιχνίδι που θα έχει γκολ. GG σε απόδοση 1.95.

Σέλτικ – Ρος Κάουντι: Απρόσμενη ήττα δέχθηκε η Σέλτικ στην έδρα της Λίβινγκστον με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα να δεχθούν κόκκινη κάρτα μόλις στο 26ο λεπτό. Έτσι οι γηπεδούχοι βρήκαν ελεύθερους χώρους με αποτέλεσμα να τους «τιμωρήσουν». Σταθερά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Λένον με ρεκόρ 22-7 και 19 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Σιμούνοβιτς (αμυντικός), Αρτζάνι (μέσος) και Μπέιν (τερματοφύλακας).

Έμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη η Ρος Κάουντι που αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη, εντός έδρας απέναντι στην Σεντ Τζόνστον με 2-2. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν, δέχθηκαν την ανατροπή στο 51ο λεπτό. Ωστόσο ο Σπίταλ δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα στην αναμέτρηση διαμορφώνοντας με δικό του γκολ στο 68ο λεπτό το τελικό αποτέλεσμα. Πλέον η ομάδα του Φέργκιουσον βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-11 και 12 βαθμούς. Θα λείψουν οι αναπληρωματικοί Κόουι (μέσος) και Βίγκουρς (μέσος).

Εκτίμηση: Σαφώς και οι γηπεδούχοι αποτελούν το απόλυτο φαβορί στην αναμέτρηση. Ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητη η πορεία μέχρι στιγμής των φιλοξενούμενων στα τελευταία τέσσερα ματς. Αμφότερες οι ομάδες «χαρίζουν» πολλά γκολ στις αναμετρήσεις τους, επιλογή το Over 3.5 σε απόδοση 2.35.

Σεντ Μίρεν – Σεντ Τζόνστον: Εκτός έδρας ήττα δέχθηκε η Σεντ Μίρεν στην έδρα της Μάδεργουελ με 2-0. Σαφέστατη η υπεροχή των γηπεδούχων, δεν άφησαν στους φιλοξενούμενους να πραγματοποιήσουν καμία αξιόλογη φάση παρά τις πολλές τελικές στην αναμέτρηση. Σε «κακό φεγγάρι» η επιθετική γραμμή της ομάδας του Γκούντγουιν που βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 3-8 και 5 βαθμούς. Θα απουσιάσει ο αναπληρωματικός Κούκ (μέσος).

Σε μία δύσκολη έδρα, η Σεντ Τζόνστον έδειξε χαρακτήρα καταφέρνοντας να «δραπετεύσει» με τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Ρος Κάουντι (2-2). Οι φιλοξενούμενοι, αν και βρέθηκαν πίσω κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ με τους Κένεντι και Μέι. Ο δεύτερος μάλιστα στάθηκε άτυχος καθώς αστόχησε από τα έντεκα βήματα στο 21ο λεπτό του αγώνα. Γκολ «μαχαιριά» αυτό του Σπίταλ στο 68ο λεπτό, στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται σταθερά η «αρμάδα» του Ράιτ με ρεκόρ 7-20 και με μόλις 4 βαθμούς. Εκτός ο βασικός Κρεγκ (μέσος).

Εκτίμηση: Σε κακή ψυχολογική και αγωνιστική κατάσταση βρίσκονται οι δύο ομάδες που αγνοούν την νίκη για περισσότερα από πέντε συνεχόμενα ματς. Δεν ξέρουμε πως θα παρουσιαστούν μετά την διακοπή, θα προτιμηθεί η αποχή στην συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Χάμιλτον – Χιμπέρνιαν: «Βαριά» ήττα με 5-0 δέχθηκε η Χάμιλτον, στην έδρα της Ρέιντζερς. Ξεκάθαρο το ποιοτικό χάσμα που χωρίζει τις δύο ομάδες, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν από νωρίς στην αναμέτρηση και να κρατήσουν το προβάδισμα τους μέχρι τέλους. Κανένα σουτ στον στόχο για την «αρμάδα» του Ράις που βρίσκεται πλέον στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-15 και 8 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Φούλτον (τερματοφύλακας) και Χαντ (μέσος).

Καλή εμφάνιση για την Χιμπέρνιαν στην έδρα της Αμπερντίν και 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 48ο λεπτό με τον Πορτέους ενώ εφτά λεπτά αργότερα απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα. Ωστόσο, το γκολ του Κόσγκροουβ στο 86ο λεπτό δεν άφησε την ομάδα του Χέκινγκμπότομ να πανηγυρίσει ένα υπερπολύτιμο τρίποντο. Η ομάδα του Άγγλου κόουτς βρίσκεται πλέον στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 7-17 και 6 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Γκρέι (μέσος), Σίλβκα (αμυντικός) και Τζάκσον (αμυντικός).

Εκτίμηση: Με σημαντικές απουσίες ταξιδεύει στην έδρα της Χάμιλτον η Χιμπέρνιαν. Οι δύο ομάδες αναμένεται να μην βιαστούν στις επιθέσεις τους καθώς θα θελήσουν να εξασφαλίσουν πρώτα το «μηδέν» στην άμυνα. Έτσι αναμένεται ένα κλειστό παιχνίδι, Under 2.5 σε απόδοση 1.80.