Premiership Σκωτίας (14/09): Δεν «μασάει» η Λίβινγκστον

13/09/2019

Αγωνιστική δράση στην Α' Σκωτίας με όλους τους αγώνες να πραγματοποιούνται σήμερα. Χαμηλό το σκορ στην έξοδο της Σέλτικ (1.68), καταφέρνει να βρει έστω ένα γκολ η Λίβινγκστον (2.30).

• Μόλις μία νίκη στα τελευταία πέντε παιχνίδια μετράει η Χάμιλτον
  • Αήττητη στα τελευταία πέντε παιχνίδια της η Σέλτικ
  • 4/5 Under 2.5 μετράει μέχρι στιγμής η Ρέιντζερς
  • 5/6 Over 2.5 η Λίβινγκστον
  • 4/5 GG η Χαρτς

Χάμιλτον – Σέλτικ: Σημαντική ισοπαλία κατάφερε να αποσπάσει η Χάμιλτον από την έδρα της Χαρτς με 2-2. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ ωστόσο κατάφεραν να παραμείνουν ανταγωνιστικοί και με δύο γκολ του Οκλέι να πάρουν σημαντικό βαθμό. Πλέον η ομάδα του Ρις βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-8 και 4 βαθμούς. Αμφίβολοι οι αναπληρωματικοί Ντέιβις (μέσος) και ΜακΚένα (αμυντικός).

Συνέχισε το σερί νικών η Σέλτικ με επικό τρόπο καθώς πήρε τους τρεις βαθμούς στην έδρα της μισητής Ρέιντζερς με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και ευτύχησαν να προηγηθούν με τον  Έντουαρντ στο 32ο λεπτό. Το γκολ του Χάγιες στο 93ο λεπτό κλείδωσε την νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους παίκτες μπροστά στην κερκίδα των οπαδών τους. Πλέον η ομάδα του Λένον βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-3 και 12 βαθμούς. Αμφίβολοι οι αναπληρωματικοί Ντεμπελέ (μέσος) και Εμπουέ (μέσος), θα λείψει ο σημαντικός Μπέιν (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Αναμέτρηση με ξεκάθαρο φαβορί η συγκεκριμένη με την Σέλτικ ωστόσο να έχει και το «μυαλό» της στο ευρωπαϊκό ματς που ακολουθεί την Πέμπτη. Η Χάμιλτον αναμένεται να προσπαθήσει να κερδίσει κάτι από την αναμέτρηση μέσω της άμυνας της, σημείο από την αναμέτρηση το under 3.5 σε απόδοση 1.68.

Αμπερντίν – Σεντ Τζόνστον: Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο για την Αμπερντίν που νίκησε με 3-0, εντός έδρας την Ρος Κάουντι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο δυνατά στην αναμέτρηση όπου και προηγήθηκαν με δύο τέρματα διαφορά στο 37ο λεπτό. Το γκολ του Χέτζς στο 50ο λεπτό ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς όλα είχαν κριθεί στην αναμέτρηση με την εμφάνιση που πραγματοποίησε η ομάδα του ΜακΊνες. Πλέον, η Αμπερντίν βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-3 και 7 βαθμούς. Σημαντική η απουσία του βασικού ΜακΚένα (στόπερ), θα λείψουν επίσης και οι αναπληρωματικοί Ρος (μέσος) και Τέιλορ (αμυντικός).

Άλλη μία ήττα με κακή εμφάνιση για την Σεντ Τζόνστον, εντός έδρας από την Κιλμάρνοκ με 1-0. Οι γηπεδούχοι δεν έφτασαν ποτέ με αξιώσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία, πλήρωσαν για ακόμα μία αγωνιστική τα αμυντικά κενά που διαθέτουν. Έτσι η ομάδα του Ράιτ βρίσκεται σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-12 και 2 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Το πάνω χέρι στην αναμέτρηση το έχουν οι γηπεδούχοι οι οποίοι θα προσπαθήσουν να διευρύνουν το σερί νικών τους απέναντι στον φαινομενικά πιο αδύναμο αντίπαλο της κατηγορίας την φετινή χρονιά. Διαθέτουν ποιοτικούς παίκτες που αναμένεται να εκμεταλλευτούν τους κενούς χώρους των φιλοξενούμενων. Άσος & Over 1.5 σε απόδοση 1.78.

Κιλμάρνοκ – Χιμπέρνιαν: Ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και δίκαια πήρε το «διπλό» στην έδρα της Σεντ Τζόνστον η Κιλμάρνοκ με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν εξαρχής να επιβάλουν τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση και αυτό το πέτυχαν καθώς ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Ο’ Ντόνελ στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης. Το δεύτερο ημίχρονο είχε χαρακτήρα συντηρητισμού έτσι ώστε να διατηρηθεί το αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Αλέσιο με ρεκόρ 2-4 και 4 βαθμούς. Μοναδικός απών από την αναμέτρηση ο σημαντικός Φριτζέλ (μέσος).

«Πικρή» ήττα με 3-0 δέχθηκε η Χιμπέρνιαν στην έδρα της Μάδεργουελ. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν χαμένοι στον αγωνιστικό χώρο, υπήρξε μεγάλο πρόβλημα στην συνεννόηση μεταξύ μεσαίας και αμυντικής γραμμής. Καθοριστικό το τελευταίο δεκάλεπτο καθώς πίεζαν για την ισοφάριση πληρώνοντας το εν τέλει καθώς άφησαν ελεύθερους χώρους δεχόμενοι δύο γκολ. Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Χέκινγκμπότομ με ρεκόρ 4-11 και 4 βαθμούς. Θα λείψουν οι βασικοί ΜακΓκρέγκορ (αμυντικός) και Μποίλ (επιθετικός).

Εκτίμηση: Σε καλύτερη αγωνιστική κατάσταση βρίσκεται η Κιλμάρνοκ η οποία παρουσιάζει ανταγωνιστικό πρόσωπο ιδίως όταν αγωνίζεται εντός έδρας. Από την άλλη πλευρά, σκοράρει γενικότερα στις αναμετρήσεις της η Χιμπέρνιαν με εξαίρεση τον τελευταίο –χρονικά- αγώνα. Αμφότερες διαθέτουν ποιοτικές λύσεις επιθετικά, GG σε απόδοση 1.95.

Ρέιντζερς – Λίβινγκστον: Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η Ρέιντζερς στο ντέρμπι της χώρας απέναντι στην Σέλτικ, με συνέπεια να χάσει εντός έδρας με 2-0. Δεν έγιναν ποτέ απειλητικοί στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, φάνηκε κατά πολύ το ποιοτικό χάσμα που χωρίζει τις δύο ομάδες. Έτσι η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ βρίσκεται πλέον στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-4 και 9 βαθμούς. Αμφίβολος ο αναπληρωματικός Γκρέντζα (μέσος).

Συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της η Λίβινγκστον η οποία στην τελευταία –χρονικά- αναμέτρηση νίκησε εντός έδρας με 2-1 την Σεντ Μίρεν. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση μόλις στο 26ο λεπτό με τον Λίθγκοου ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ντίκς στο 58ο. Όμορφο ποδόσφαιρο από την ομάδα του Χολτ που βρίσκεται πλέον στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 8-4 και 8 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Μίλερ (επιθετικός) και Οντοφίν (αμυντικός).

Εκτίμηση: Σαφώς και το πάνω χέρι στην αναμέτρηση το έχει η Ρέιντζερς ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αποτελούν ένα καλά δουλεμένο σύνολο που δεν φοβάται να «ανοιχτεί» απέναντι σε καλύτερους αντιπάλους. Έτσι, αναμένεται ένα ανοιχτό παιχνίδι από τις δύο ομάδες καθώς αμφότερες διαθέτουν μεσοεπιθετική ποιότητα. GG σε απόδοση 2.30.

Ρος Κάουντι – Σεντ Μίρεν: Αναμενόμενη ήττα δέχθηκε η Ρος Κάουντι στην έδρα της Αμπερντίν με 3-0. Οι φιλοξενούμενοι ήταν το μεγάλο αουτσάιντερ στην αναμέτρηση, προσπάθησαν να ανοιχτούν ενώ είχαν και χαμένο πέναλτι στο 52ο λεπτό όπου θα μπορούσε να είχε ανατρέψει τις ισορροπίες στην αναμέτρηση. Πλέον η ομάδα του Κέρτγουελ βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-7 και 4 βαθμούς. Εκτός οι αναπληρωματικοί Ντράπερ (μέσος), Σπενς (αμυντικός) και Έργουιν (μέσος).

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα και για την Σεντ Μίρεν καθώς έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από την έδρα της Λίβινγκστον με σκορ το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 64ο λεπτό με τον Μαγκένις καθορίζοντας το τελικό σκορ στην αναμέτρηση, χωρίς περαιτέρω να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Γκούτνγουιν με ρεκόρ 2-4 και 3 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Κούκ (μέσος).

Εκτίμηση: Αμφότερες βρίσκονται σε κακή ψυχολογική κατάσταση, αμφότερες δεν δείχνουν ικανές να ανατρέψουν την κατάσταση τουλάχιστον αυτή την χρονική περίοδο. «Τζόκερ» το που θα κάτσει η μπίλια στην αναμέτρηση, NO BET.

Χαρτς – Μάδεργουελ: Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Χαρτς, εντός έδρας απέναντι στην Χάμιλτον. Ως «στραβοπάτημα» θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το συγκεκριμένο αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους καθώς ήταν η καλύτερη ομάδα και σίγουρα άξιζαν τους τρεις βαθμούς αν αναλογιστεί κανείς τις ευκαιρίες που έγιναν. Στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Λεβέιν με ρεκόρ 5-8 και 2 βαθμούς. Εκτός θα παραμείνουν οι αναπληρωματικοί Χάρινγκ (μέσος) και Σούταρ (μέσος).

Άλλη μία καλή εμφάνιση, άλλη μία νίκη για την Μάδεργουελ αυτή την φορά εντός έδρας με 3-0 απέναντι στην Χιμπέρνιαν. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στην αναμέτρηση στο 23ο λεπτό με τον Σέντορφ ενώ «καθάρισαν» το ματς με τα τέρματα των Ντόνελι και Χάλτον στο 80ο και 86ο λεπτό αντίστοιχα. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η «αρμάδα» του Ρόμπινσον με ρεκόρ 8-6 και 7 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Αμφίρροπη αναμέτρηση και η συγκεκριμένη καθώς οι δύο ομάδες είναι ανάλογης ποιότητας χωρίς ωστόσο η Χαρτς μέχρι στιγμής να έχει δείξει τα απαραίτητα στοιχεία ώστε να διεκδικήσει μία θέση που θα οδηγήσει στην Ευρώπη. Αναμένεται ανοιχτό παιχνίδι, αμφότερες έχουν το εύκολο γκολ ενώ συνάμα διαθέτουν και αμυντικά κενά. Over 2.5 σε απόδοση 2.02.