Premiership Σκωτίας (13/02): Οι γηπεδούχοι τον πρώτο λόγο

12/02/2021

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Σκωτίας, ακολουθεί ανάλυση των τριών σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Μάδεργουελ - Χάμιλτον: Πολύ σημαντική νίκη με 1-0 κατάφερε να πάρει η Μάδεργουελ στην έδρα της Κιλμάρνοκ. Αν και δεν είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων κατάφερε να βρει το μοναδικό γκολ που καθόρισε και το σκορ στον αγώνα με τον Κάμπελ στο 71ο λεπτό. Πλέον, η «αρμάδα» του Αλεξάντερ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-39 και 28 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των γνωστών μακροχρόνιων.

Για ακόμα μία αγωνιστική δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τρίποντο η Χάμιλτον που ωστόσο κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, απέναντι στην πρωτοπόρο Ρέιντζερς, εντός έδρας με 1-1. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν την ισοφάριση μετά το αυτογκόλ του Ίστον στο 80ο λεπτό και κατάφεραν να το βρουν στην εκπνοή με τον Κάλαχαν. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ράις με ρεκόρ 23-52 και 20 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι Σμιθ (μέσος), Τέμπλετον (μέσος) και Γουάντ (αμυντικός).

Εκτίμηση: Ντέρμπι στο «Φιρ Παρκ» με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε διαφορετικές βαθμολογικές θέσεις. Από τη μία πλευρά, η Μάδεργουελ έχει καταφέρει να πάρει τρεις νίκες στα τελευταία τέσσερα ματς. Από την άλλη πλευρά, στον «πάτο» της βαθμολογίας εξακολουθεί να βρίσκεται η Χάμιλτον που δεν μπορεί να βρει με τίποτα φόρμα. Επιλογή θα αποτελέσει ο άσος σε απόδοση 1.70.

Αμπερντίν - Σεντ Μίρεν: Συνεχίζει να βρίσκεται σε αρνητικό σερί η Μάδεργουελ που ηττήθηκε αυτή την φορά με 2-0 στην έδρα της Χιμπέρνιαν. Πραγματοποίησε μόλις ένα σουτ στο στόχο, δεν απέδωσε καθόλου καλό ποδόσφαιρο ενώ μάλιστα είχε και πολλά προβλήματα στα μετόπισθεν. Στη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του ΜακΚίνες με ρεκόρ 31-28 και έχοντας 44 βαθμούς. Εκτός σταθερά ο Ντέβλιν (αμυντικός).

Σε ανοδική πορεία βρισκόταν η Σεντ Μίρεν μέχρι τον προηγούμενο αγώνα όπου και δέχθηκε «πικρή» εντός έδρας ήττα με 4-0 από τη Σέλτικ. Αν και πραγματοποίησε φάσεις, ο αντίπαλος εν τέλει ήταν κατά πολύ αποτελεσματικότερος με αποτέλεσμα να πάρει και μία πολύ σημαντική νίκη. Πλέον η ομάδα του Γκούτγουιν βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-32 και 32 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Ντένις (μέσος) και Κουάνερ (επιθετικός).

Εκτίμηση: Άμεση επιστροφή στα γκολ και στις νίκες θα επιδιώξει η Αμπερντίν που βλέπει την Λίβινγκστον να την «απειλεί» για τη 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη πλευρά, θα θελήσει να κρατήσει την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα η Σεντ Μίρεν. Οι φιλοξενούμενοι τη φετινή χρονιά αποτελούν ένα καλά δομημένο σύνολο που ξέρει να βάζει δύσκολα ακόμα και απέναντι σε ποιοτικότερους αντιπάλους. «Λύση» στην αναμέτρηση το GG σε απόδοση 1.95.

Ρέιντζερς - Κιλμάρνοκ: Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Ρέιντζερς, στην έδρα της Κιλμάρνοκ. Έχει τα περιθώρια έτσι ώστε να μη δίνει το 100% σε κάθε αγώνα η ομάδα του Τζέραρντ που αν και προηγήθηκε στο 80ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση στο 94ο. Σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η «αρμάδα» του Άγγλου κόουτς με ρεκόρ 68-8 και 76 βαθμούς, στο +18 από τη δεύτερη Σέλτικ. Εκτός παραμένουν οι Μορέλος (επιθετικός), Άρφιλντ (μέσος) και Κάτιτς (αμυντικός).

Άλλη μία προβληματική εμφάνιση για την Κιλμάρνοκ, άλλη μία ήττα αυτή την φορά με 1-0 εντός έδρας κόντρα στη Μάδεργουελ. Οι γηπεδούχοι, δεν κατάφεραν για ακόμα μία αγωνιστική να βρουν τέρμα, έχουν σκοράρει μόλις στο ένα από τα τελευταία έξι παιχνίδια τους. Η ομάδα του Ράιτ δέχθηκε σταθερά γκολ για ακόμα ένα ματς, πλέον βρίσκεται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-40 και έχοντας 24 βαθμούς. Δεν προέκυψε καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Εκτίμηση: Απόλυτο φαβορί στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι οι οποίοι ωστόσο δίνουν και σημαντικό παιχνίδι για το Europa League τη Πέμπτη. Από την άλλη πλευρά, η Κιλμάρνοκ «καίγεται» για βαθμούς ωστόσο δεν μπορεί να βρει την δίοδο προς τα δίχτυα. Αναμένουμε να δούμε έναν αγώνα χωρίς σκοπιμότητες, η Ρέιντζερς θα προσπαθήσει από τα πρώτα λεπτά να διαμορφώσει το τελικό σκορ έτσι ώστε στη συνέχεια να κάνει διαχείριση του σκορ. Άσος από ημίχρονο σε απόδοση 1.65.