Premiership Σκωτίας (12/09): Με την Ρέιντζερς άνω του διπλασιασμού

11/09/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Σκωτίας, ακολουθεί ανάλυση των τεσσάρων σημαντικότερων αναμετρήσεων της ημέρας.

Αμπερντίν - Κιλμάρνοκ: Άλλη μία νίκη κατάφερε να πάρει για τον θεσμό του πρωταθλήματος η Αμπερντίν, με 1-0 στην έδρα της Χιμπέρνιαν. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να προηγηθούν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φέργκιουσον στο 39ο λεπτό, κρατώντας το υπέρ τους σκορ μέχρι τέλους. Στην 4η θέση βρίσκεται η ομάδα του ΜακΚίνες με ρεκόρ 4-2 και 9 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Την πρώτη της νίκη την φετινή χρονιά κατάφερε να πανηγυρίσει η Κιλμάρνοκ, εντός έδρας με το εμφατικό 4-0 απέναντι στην «νεοφώτιστη» Νταντί Γιουνάιτεντ. Από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν οι γηπεδούχοι που είχαν σε μεγάλη μέρα τον Καμπάμπα που πέτυχε δύο τέρματα. Πλέον η ομάδα του Ντάιερ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-9 και 5 βαθμούς. Εκτός ο αναπληρωματικός Ίστγουντ (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Ξεκάθαρο φαβορί στην αναμέτρηση αποτελούν οι γηπεδούχοι οι οποίοι παρουσιάζουν αρκετά καλή εικόνα στο πρωτάθλημα μέχρι στιγμής. «Ξέσπασαν» με την τελευταία τους εμφάνιση οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι ωστόσο έχουν μεγάλο ποιοτικό χάσμα σε σχέση με το ρόστερ των γηπεδούχων. Άσος σε απόδοση 1.85.

Μάδεργουελ - Σεντ Τζόνστον: Εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και έτσι η Μάδεργουελ δέχθηκε την ήττα με 3-0 στην έδρα της Σέλτικ. Δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική σε κανένα σημείο του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να δεχθεί αφόρητη πίεση και την ήττα. Σταθερά στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Ρόμπινσον με ρεκόρ 2-8 και 2 βαθμούς. Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Φοξ (μέσος), Ντόνελι (μέσος), Κάρολ (αμυντικός), ΜακΓκίνλι (αμυντικός) και Νταν (αμυντικός).

Νίκη μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα πήρε η Σεντ Τζόνστον, με 1-0 εντός έδρας κόντρα στην Σεντ Μίρεν. Ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο καθ' όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και εν τέλει πήρε αυτό που άξιζε με γκολ του Μέι στο 72ο λεπτό, πέντε λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο. Στην 7η θέση πλέον η ομάδα του Ντάβιντσον με ρεκόρ 4-7 και 7 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο σημαντικός Κλαρκ (τερματοφύλακας).

Εκτίμηση: Σε καμία περίπτωση δεν ανήκει η Μάδεργουελ στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Έχει ένα από τα υψηλότερα μπάτζετ της κατηγορίας και είναι πλέον αναγκαίο να δείξει αντίδραση έτσι ώστε να μην βρεθεί σε επικίνδυνη θέση από πολύ νωρίς στο πρωτάθλημα. Ικανή για την ζημιά η Σεντ Τζόνστον που δείχνει να μπορεί να εκμεταλλευτεί τις αμυντικές αδυναμίες των αντιπάλων, GG σε απόδοση 1.91.

Ρέιντζερς - Νταντί Γιουνάιτεντ: Πήρε εύκολα τους τρεις βαθμούς η Ρέιντζερς στην έδρα της Χάμιλτον με 2-0. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα της αντίπαλης εστίας με τους Χάγκι και Τάβερνιερ στο 15ο και 20ο λεπτό αντίστοιχα. Στο δεύτερο μέρος έπεσε ο ρυθμός, διατηρήθηκε το τελικό σκορ. Σταθερά στην 1η θέση βρίσκεται η ομάδα του Άγγλου κόουτς με ρεκόρ 11-0 και 16 βαθμούς. Εκτός οι σημαντικοί Κάτιτς (μέσος), Ντεφόε (επιθετικός) και Αρίμπο (μέσος).

Ταπεινωτική ήττα με 4-0 δέχθηκε η Νταντί Γιουνάιτεντ, στην έδρα της Κιλμάρνοκ. «Προδόθηκε» για ακόμα μία αγωνιστική από τα αμυντικά της κενά και ενώ έδειχνε να βρίσκει «πατήματα» στην επίθεση. Πλέον η ομάδα του Μέλον βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 4-8 και 7 βαθμούς. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Δεν αναμένεται να βρει αντίσταση η Ρέιντζερς απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει πολλά αμυντικά προβλήματα. Ξεκάθαρο προβάδισμα έτσι δίνουμε στους γηπεδούχους και στο 1 & Under 3.5 σε απόδοση 2.05.

Ρος Κάουντι - Σέλτικ: Χωρίς νίκη τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές παραμένει η Ρος Κάουντι η οποία αυτή την φορά δέχθηκε εκτός έδρας ήττα με 1-0 απέναντι στην Λίβινγκστον. Παρότι παρουσίασε ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο δεν ήταν η ίδια ομάδα καθώς επηρεάστηκε από την απουσία του Τρεμάρκο στο 51ο λεπτό αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Πλέον η ομάδα του Κέτλγουελ βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-6 και 8 βαθμούς. Εκτός θα μείνουν οι σημαντικοί Τρεμάρκο (αμυντικός) και Τσάλμερς (αμυντικός).

Νίκη με 3-0 πήρε η Σέλτικ, εντός έδρας απέναντι στην Μάδεργουελ. Παρουσίασε άκρως πειστική εικόνα και κατάφερε να προηγηθεί με οτν Φόρεστ στο 40ο λεπτό. Στην συνέχεια πήρε «άερα» δύο τερμάτων με τον Αγέτι στο 74ο λεπτό ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιουλιέν στο 92ο λεπτό. Στην 3η θέση με δύο ματς λιγότερα βρίσκεται η ομάδα του Λένον με ρεκόρ 10-2 και 10 βαθμούς, εκτός παραμένουν οι βασικοί Μπολινγκολί (αμυντικός), Γκρίφιθς (επιθετικός) και Τζόνστον (μέσος).

Εκτίμηση: Σαφώς και οι φιλοξενούμενοι αποτελούν ποιοτικότερη ομάδα και θα θελήσουν να πάρουν την νίκη κόντρα σε μία αδύναμη ομάδα έτσι ώστε να βρεθούν μία ανάσα από την 1η θέση. Η Ρος Κάουντι παρουσιάζει αρκετά ασταθής εικόνα τον τελευταίο καιρό και έτσι αναμένεται να μην δυσκολέψει την Σέλτικ. Δεν υπάρχει αξία στην αγορά νικητή, θα απέχουμε.