Premiership Σκωτίας (10/08): Κοντράρει η Μάδεργουελ

10/08/2019

Δεύτερη αγωνιστική στην Α' Σκωτίας με τέσσερις αναμετρήσεις για σήμερα (10/08). Παίρνει το διπλό η Κιλμάρνοκ (1.75), σκοράρει η Ρος Κάουντι (1.87).

• Μόλις μία ήττα στις τελευταίες έντεκα αναμετρήσεις εντός έδρας μετράει η Μάδεργουελ
  • 3/5 Over 2.5 μετράει η Σέλτικ
  • 3/5 NG μετράει η Σεντ Τζόνσον
  • Αήττητη στα τελευταία εφτά ματς είναι η Λίβινγκστον
  • Έξι συνεχόμενες νίκες μετράει η Ρος Κάουντι

Μάδεργουελ – Σέλτικ: Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, η Μάδεργουελ κατάφερε να «φύγει» με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της ποιοτικής Λίβινγκστον, δεν υπήρξαν γκολ (0-0). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν αρκετές φορές με αξιώσεις έξω από την αντίπαλη περιοχή χωρίς ωστόσο να γίνουν ποτέ απειλητικοί για τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Εκτός ο τιμωρημένος και σημαντικός Κάρολ (μπακ), θα λείψει και ο αναπληρωματικός Τέρνμπελ (μέσος).

Περισσότερο για «στραβοπάτημα» μοιάζει το ισόπαλο αποτέλεσμα που έφερε η Σέλτικ στην έδρα της Κλούζ με 1-1 αν αναλογιστεί κανείς την εικόνα των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση για την προκριματική φάση του Τσάμπιονς λιγκ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, εμφατική νίκη πήρε το σύνολο του Λένον, εντός έδρας με 7-0 έχοντας ως αντίπαλο την Σεντ Τζόνστον. Σε πολύ καλή βραδιά οι Κρίστι και Φόρεστ, σημαντική και η βοήθεια του Έντουαρντ. Μοναδική απουσία αυτή του αναπληρωματικού Σιμούνοβιτς (αμυντικός)

Εκτίμηση: Σαφώς και οι φιλοξενούμενοι αποτελούν ένα ποιοτικότερο σύνολο, σαφώς και έχουν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση. Ωστόσο, η Μάδεργουελ έδειξε καλά στοιχεία την πρώτη αγωνιστική, θα εκμεταλλευτεί το ροτέσιον της Σέλτικ καθώς η ομάδα από την Γλασκόβη έχει ευρωπαϊκό ματς μεσοβδόμαδα. GG σε απόδοση 2.10.

Σεντ Τζόνσον – Λίβινγκστον: Ταπεινωτική ήττα με 7-0 στην έδρα της Σέλτικ δέχθηκε η Σεντ Τζόνσον. Ανήμποροι να αντιδράσουν οι παίκτες του Ράιτ, έγιναν «έρμαιο» στις ορέξεις των γηπεδούχων. Σε πολύ κακή μέρα Ντάφι και Κερ, ακίνδυνοι επιθετικά οι Κένεντι και Ο’ Χάλοραν. Εκτός θα παραμείνει για ακόμα μία αγωνιστική ο σημαντικός Γκόρντον (στόπερ).

Δημιούργησε φάσεις η Λίβινγκστον ωστόσο «κόλλησε» στο μηδέν φέρνοντας ισοπαλία, εντός έδρας με αντίπαλο την Μάδεργουελ. Λόουλες και Ντιούκς πραγματοποιήσαν επικίνδυνες ενέργειες ωστόσο ο τερματοφύλακας Γκίλεσπι ήταν πάντα σε ετοιμότητα. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Η Λίβινγκστον αποτελεί ένα ποιοτικό σύνολο ενώ από την μεριά της η Σεντ Τζόνσον έδειξε πολλές αμυντικές αδυναμίες την πρώτη αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό την φετινή χρονιά αν συνεχίσουν ανάλογες εμφανίσεις με αυτές που πραγματοποίησαν στην προετοιμασία. Αναμένεται ανοιχτό παιχνίδι, αμφότερες παίζουν επιθετικά. Over 2.5 σε απόδοση 2.35.

Χάμιλτον – Κιλμάρνοκ: Απογοητευτική εμφάνιση από την Χάμιλτον και εκτός έδρας ήττα από την νεοφώτιστη Ρος Κάουντι με 3-0. Καθόλου καλό παιχνίδι από τους φιλοξενούμενους, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο δίχως να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Ράις. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών για τους γηπεδούχους που ελπίζουν σε έναν καλύτερο αγώνα σε σχέση με αυτόν της πρώτης αγωνιστικής.

Περιμέναν αντίδραση οι οπαδοί της Κιλμάρνον μετά τον ντροπιαστικό αποκλεισμό από την συνέχεια του κυπέλλου και την είχαν. Η Κίλμαρνοκ, μπορεί να έχασε, εντός έδρας από την Ρέιντζερς με 2-1 ωστόσο οι παίκτες έδειξαν πάθος και θέληση. Γκολ «μαχαιριά» αυτό των φιλοξενούμενων στο 91ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει οχτώ λεπτά νωρίτερα με τον Ο’ Ντόνελ. Θα απουσιάσει ο αναπληρωματικός Φρίζελ (μέσος).

Εκτίμηση: Οι δύο ομάδες βρίσκονται στην ίδια κατάσταση, ηττημένες στην πρεμιέρα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν σαφώς δυσκολότερο έργο απέναντι στην έμπειρη Ρέιντζερς. Οι γηπεδούχοι φέτος θα παλέψουν ώστε να αποφύγουν τον υποβιβασμό έχοντας αποδυναμωμένο ρόστερ σε σχέση με πέρσι. Η Κιλμάρνοκ έτσι έχει τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, διπλό σε απόδοση 1.75.

Χαρτς – Ρος Κάουντι: Το πάλεψε η Χαρτς ωστόσο της στοίχισε η κόκκινη κάρτα χάνοντας εν τέλει με 3-2 στην έδρα της Αμπερντίν. Οι φιλοξενούμενοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο 76ο λεπτό με τους Νέισμιθ και Γουόκερ να σκοράρουν. Ωστόσο, η δεύτερη κίτρινη του Χίκει στο 79ο λεπτό άφησε την ομάδα με 10 παίκτες με τους γηπεδούχους εν τέλει να βρίσκουν δύο γκολ σε πέντε λεπτά. Εκτός οι σημαντικοί Χίκει (μέσος), Μόρισον (μέσος) και Γκαρούσιο (μέσος).

Συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό από την προετοιμασία η Ρος Κάουντι που κατάφερε να πάρει εμφατική εντός έδρας νίκη με 3-0 απέναντι στην Χάμιλτον. Πρώτο δείγμα θετικό για την ομάδα του Κέτγουελ που «καθάρισε» την αναμέτρηση από το πρώτο ημίχρονο με τους Τσάλμερς και ΜακΚέι να σκοράρουν στο 30ο και 36ο λεπτό αντίστοιχα. Το γκολ του Στιούαρτ στο 57ο λεπτό καθόρισε και το τελικό αποτέλεσμα. Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Εκτίμηση: Δεν έχει περιθώρια για νέα «γκέλα η Χαρτς αν θέλει να ελπίζει από νωρίς σε είσοδο στα πλέι οφ. Από την άλλη πλευρά, να συνεχίσει τις εξαιρετικές εμφανίσεις θα επιδιώξει η Ρός Κάουντι που θέλει να κάνει την έκπληξη όπως η Λίβινγκστον την περσινή αγωνιστική περίοδο. Αμφότερες παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο, GG σε απόδοση 1.87.