Premiership Σκωτίας (09/11): Μοιρασιά στο Περθ

• 5/5 Over 2.5 μετράει η Χάμιλτον
  • 4/5 NG η Αμπερντίν
  • 4/5 Under 2.5 η Χαρτς
  • 5/5 NG η Σεντ Μίρεν

Κιλμάρνοκ – Χάμιλτον: Μετά από ένα καλό διάστημα που η Κιλμάρον έκανε τρεις συνεχόμενες νίκες, ήρθε και η ήττα με 3-0 στην έδρα της Αμπερντίν. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να μην μπορούν να διαχειριστούν την αναμέτρηση, έχασαν σχετικά εύκολα. Έτσι η ομάδα του Αλέσιο βρίσκεται πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-13 και 17 βαθμούς. Εκτός οι Σο (μέσος) και Φίντλει (μέσος), δεν επηρεάζουν.

Χωρίς νίκη για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι παρέμεινε η Χάμιλτον που αυτή την φορά αναδείχθηκε εντός έδρας ισόπαλη με 2-2 απέναντι στην Ρος Κάουντι. Οι γηπεδούχοι, αν και δεν μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, κατάφεραν να οδηγηθούν στην ανατροπή με τα γκολ των Σμιθ και Οκλέι πριν έρθει το γκολ «μαχαιριά» των αντιπάλων στο 88ο λεπτό. Στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η «αρμάδα» του Ρις με ρεκόρ 12-22 και 10 βαθμούς. Θα λείψει ο βασικός Μαρτίν (μέσος).

Εκτίμηση: Αμφότερες αρέσκονται στο ανοιχτό παιχνίδι, αμφότερες παίζουν επιθετικά χωρίς να σκέφτονται τις συνέπειες που έχει αυτό στην άμυνα. Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο ποιοτικός Σμιθ από πλευράς φιλοξενούμενων, μπορεί να βρει κάποιο τέρμα απέναντι στους γηπεδούχους. GG σε απόδοση 2.10.

Ρος Κάουντι – Αμπερντίν: Σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, η Ρος Κάουντι κατάφερε να «φύγει» με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Χάμιλτον, χάρις σε γκολ του Γκράχαμ στο 88ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν πειστική εμφάνιση μετά από καιρό, πλέον βρίσκονται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-25 και 14 πόντους. Μπάξτερ (τερματοφύλακας) και Βίγκουρς (μέσος) δεν επηρεάζουν.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την άκρως ποιοτική Αμπερντίν, με 3-0 εντός έδρας απέναντι στην Κιλμάρνοκ. Η ομάδα του ΜακΚίνες προηγήθηκε με τον Μέιν στο 10ο λεπτό ενώ ο Κόσγκρουβ διπλασίασε τα τέρματα στο 27ο. Το γκολ του ΜακΚένα στο 81ο λεπτό ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς όλα είχαν κριθεί, πλέον η ομάδα βρίσκεται στην 4η θέση με συγκομιδή 17-14 και 21 βαθμούς. Εκτός οι Ότζο (μέσος) και Ράιτ (επιθετικός), δεν επηρεάζουν τα πλάνα του προπονητή.

Εκτίμηση: Σαφώς και οι φιλοξενούμενοι αποτελούν ποιοτικότερη ομάδα ωστόσο οι γηπεδούχοι παρουσιάζουν ανταγωνιστικό πρόσωπο όταν αγωνίζονται εντός έδρας. Και σε αυτή την αναμέτρηση τον πρώτο λόγο έχουν τα γκολ καθώς οι δύο ομάδες σκοράρουν με την ίδια ευκολία που επίσης δέχονται γκολ. Over 2.5 σε απόδοση 1.93.

Σεντ Τζόνστον – Χιμπέρνιαν: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη κατάφερε να πάρει η Σεντ Τζόνστον με 1-0, εντός έδρας απέναντι στην ποιοτική Χαρτς. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι των αντιπάλων ειδικότερα στο δεύτερο μέρος όπου και προηγήθηκαν έπειτα από αυτογκόλ του Μπέρα στο 58ο λεπτό. Πλέον η «αρμάδα» του Ράιτ βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-24 και 10 βαθμούς. Θα λείψει ο σημαντικός Γκόρντον (αμυντικός) ο οποίος παραμένει στα «πιτς».

Μετά από ένα απίστευτο σερί πέντε συνεχόμενων ισοπαλιών σε όλες τις διοργανώσεις, η Χιμπέρνιαν δέχθηκε βαριά εντός έδρας ήττα με 5-2 από την Σέλτικ. Σαφής η υπεροχή των φιλοξενούμενων στον αγώνα, προηγήθηκαν με τρία γκολ στο πρώτο μέρος και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα του ΧέκινγκΜπότομ βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-22 και 9 βαθμούς. Δεν επηρεάζουν οι απουσίες των ΜακΓκρέγκορ (μέσος) και Γκρέι (επιθετικός).

Εκτίμηση: Επιστροφή στις νίκες για τους γηπεδούχους, αγνοούν την νίκη για πολλές αγωνιστικές οι φιλοξενούμενοι που θα ψάξουν αντίδραση απέναντι σε έναν αντίπαλο που είναι ίδιων «κυβικών». Αναμένεται μία μοιρασμένη αναμέτρηση απέναντι σε δύο ομάδες που θέλουν να «ξεφύγουν» από τις θέσεις των πλέι άουτ. Χ σε απόδοση 3.40.

Χαρτς – Σεντ Μίρεν: Δεν απέδωσε καλό ποδόσφαιρο η Χαρτς με αποτέλεσμα να δεχθεί ήττα στην έδρα της Ρέιντζερς με 3-0. Υποτονικοί οι φιλοξενούμενοι, δεν πραγματοποίησαν φάσεις και έτσι δέχθηκαν τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Λιγκ Καπ. Ήττα και στο πρωτάθλημα, με 1-0 στην έδρα της Σέντ Τζόνστον. Πλέον η ομάδα του Λεβέιν βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-15 και 8 βαθμούς. Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων.

Ήττα δέχθηκε και η Σεντ Μίρεν, με 2-0 στην έδρα της Σέλτικ. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν σωστά τους ανοιχτούς χώρους στο πρώτο μέρος ωστόσο στο δεύτερο φάνηκε η ανωτερότητα των γηπεδούχων που ουσιαστικά είχαν «καθαρίσει» το ματς στα εννιά πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Σταθερά στην τελευταία θέση βρίσκεται η «αρμάδα» του Γκούντγουιν με ρεκόρ 5-11 και 8 βαθμούς. Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Κούκ (μέσος).

Εκτίμηση: Σε κακή ψυχολογική και αγωνιστική κατάσταση βρίσκονται οι δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι διαθέτουν ποιοτικότερο ρόστερ ωστόσο στις μέχρι τώρα αναμετρήσεις τους δεν έχουν πείσει ποτέ με την απόδοση τους. NO BET.