Premiership Σκωτίας (08/08): Βγάζει αντίδραση η Μάδεργουελ

07/08/2020

Αγωνιστική δράση στην Α' κατηγορία Σκωτίας με τρεις αναμετρήσεις.

Λίβινγκστον - Χιμπέρνιαν: Ήττα με 1-0 δέχθηκε στην πρεμιέρα η Λίβινγκστον, στην έδρα της Σεντ Μίρεν. Οι φιλοξενούμενοι παρότι είχαν τις ευκαιρίες και την κατοχή, βρέθηκαν πίσω στο σκορ δίχως ουδέποτε να μπορέσουν να επιστρέψουν, ειδικότερα στο δεύτερο μέρος. Ο κόουτς Χολτ θα στερηθεί για ακόμα μία αγωνιστική τις υπηρεσίες του χρήσιμου Λίθγκοου (αμυντικός).

Με το «δεξί» ξεκίνησαν οι υποχρεώσεις για την Χιμπέρνιαν καθώς νίκησε με 2-1, εντός έδρας την Κιλμάρνοκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπόιλ στο 5ο λεπτό ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα του στο 34ο λεπτό. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις και έτσι η «αρμάδα» του Ρος έφτασε σε μία σημαντική νίκη. Δεν υπάρχουν απουσίες.

Εκτίμηση: «Μάχη» αναμένεται ανάμεσα σε δύο ομάδες ίδιας περίπου δυναμικότητας. Η Λίβινγκστον μπορεί να υστερεί λίγο σε ποιότητα ωστόσο αυτό αντισταθμίζεται καθώς αγωνίζεται εντός έδρας και θα γλυτώσει ταλαιπωρία. Αναμένεται ένα σχετικά μοιρασμένο ματς, Χ σε απόδοση 3.25.

Μάδεργουελ - Νταντί Γιουνάιτεντ: Δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση στο πρώτο ματς της αγωνιστικής περιόδου η Μάδεργουλε με αποτέλεσμα να δεχθεί ήττα με 1-0 στην έδρα της Ρος Κάουντι. Η ομάδα του Ρόμπινσον, παρότι δεν «έπεισε» με την αγωνιστική της ετοιμότητα, στάθηκε και άτυχη καθώς ο Ντόνελι ήταν άστοχος από τα έντεκα βήματα στο 73ο λεπτό. Θα λείψουν οι σημαντικοί Κάρολ (αμυντικός), Λανγκ (επιθετικός) και Νταν (αμυντικός).

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε εντός έδρας η Νταντί Γιουνάιτεντ, απέναντι στην Σεντ Τζόνστον. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν αρχικά το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κλαρκ στο 6ο λεπτό, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχαν σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος με αποτέλεσμα να δεχθούν την ισοφάριση στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Δεν υπάρχουν απουσίες.

Εκτίμηση: Άμεση αντίδραση καλείται να δείξει η Μάδεργουελ απέναντι σε έναν «βατό» αντίπαλο. Οι φιλοξενούμενοι μόλις έχουν προβιβαστεί και δεν έχουν ούτε την ανάλογη εμπειρία αλλά ούτε και το ανάλογο μπάτζετ σε σχέση με αυτό των γηπεδούχων. Άσος σε απόδοση διπλασιασμού.

Χάμιλτον - Ρος Κάουντι: «Βαριά» ήττα με 5-1 δέχθηκε η Χάμιλτον, στην έδρα της Σέλτικ. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να φανούν ανταγωνιστικοί απέναντι σε έναν πολύ ανώτερο -ποιοτικά- αντίπαλο. Ξεχώρισε ο Μάρτινς όπου πέτυχε και το μοναδικό γκολ της ομάδας του, οι σημαντικοί Κόλαρ (μέσος) και Ίστον (αμυντικός) παραμένουν εκτός.

Νίκη με 1-0 κατάφερε να πάρει η Ρος Κάουντι, εντός έδρας απέναντι στην Μάδεργουελ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκα με πέναλτι του Στιούαρτ στο 24ο λεπτό ενώ στάθηκαν και τυχεροί καθώς ο αντίπαλος αστόχησε από τα έντεκα βήματα στο δεύτερο μέρος. Εκτός οι αναπληρωματικοί Γκρίβοστι (αμυντικός) και Τσάλμερς (αμυντικός) για την ομάδα του Κέτλεγουελ.

Εκτίμηση: Δεν έδειξε καλή εικόνα η Χάμιλτον την πρώτη αγωνιστική ενώ και η Ρος Κάουντι, παρά την νίκη δεν μπόρεσε να επιβληθεί επί του αντιπάλου. Αρκετά αμφίρροπη αναμένεται να είναι η συγκεκριμένη αναμέτρηση, θα απέχουμε.